Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. „Jeśli wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda trzyma.” ? Kolejnym przysłowiem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” z przypomnieniem, jakie ogrodnicze zadania czekają na nas w nadchodzącym tygodniu. Zapraszam!

… mimo że już wrześniowy, to w całkiem letnim nastroju, bo prognozy pogody zapowiadają słoneczne i ciepłe dni. Jednak noce są już zdecydowanie chłodniejsze, co widać w naszych ogrodach. Coraz częściej pojawia się rosa, jest bardziej wilgotno i rośliny częściej mogą być atakowane przez choroby grzybowe. Warto na to zwrócić uwagę.

Pogodna aura zachęca do tego, by kontynuować pracę w ogrodzie, a nie ją kończyć. Zatem, jeżeli kończymy już zbiory w warzywniku niektórych warzyw, np. ogórków lub fasolki szparagowej, warto to miejsce przeznaczyć jeszcze na poplonowe wysiewy. Cały czas przypominamy, że możemy sięgnąć po nasiona rzodkiewek, sałaty, roszponki, szpinaku i innych warzyw liściastych. Jeżeli prognozy pogody się sprawdzą, możemy liczyć na naprawdę spore plony. Pomóc w tym może także nawożenie przedsiewne. Grządkę, która dała nam już w tym sezonie plony warto uzupełnić w składniki pokarmowe i próchnicę, żeby kolejne rośliny miały z czego korzystać. W tym celu możemy użyć np. kompostu, granulowanego obornika czy innego wybranego nawozu. W czasie słonecznych i bezdeszczowych dni, pamiętajmy o podlewaniu nowo obsianych miejsc.

Pamiętajmy też o podlewaniu w tym czasie roślin rosnących w zewnętrznych donicach. W sklepach ogrodniczych, a także w marketach oferowane są już wrzosy i inne kwitnące jesienne piękności. Możemy nimi uzupełnić letnie kompozycje lub stworzyć z nich zupełnie nowe roślinne dekoracje. To także doskonały moment na założenie lub uzupełnienie o nowe okazy wrzosowiska w ogrodzie.

O tej porze możemy też ścinać hortensje na suche bukiety. Większość odmian pełnię kwitnienia ma już za sobą, ich kwiatostany są już w pełni rozwinięte i w pełni wybarwione, a nawet przebarwione. Popularne hortensje Annabelle zaczynają się już przebarwiać na zielono. Takie kwiatostany zasuszą się bez żadnego problemu, wstawione do wazonu lub zawieszone w suchym miejscu do góry nogami. Można z nich stworzyć np. jesienny wieniec, ułożyć w dekoracyjnym pojemniku lub koszyku. Warto popuścić wodze fantazji.

Ścinać możemy też trawy ozdobne do suchych kompozycji. Ich kłosy, niezależnie od gatunku są bardzo dekoracyjne, można z nich stworzyć przeróżne, wspaniałe, oryginalne dekoracje. A właśnie teraz trawy ozdobne zaczynają królować w naszych ogrodach. Olbrzymie okazy miskantów, cudowne trawy pampasowe, mniejsze rozplenice i trzcinniki, wszystkie prezentują się we wrześniu zjawiskowo. Ich piękno można zatrzymać na dłużej, warto więc sięgnąć po nożyce lub sekator.

Jeszcze ciepłe późno letnie dni warto wykorzystać na porządki w ogrodzie. Kiedy zrobi się chłodno i deszczowo, trudniej nam będzie wyjść w tym celu z przyjemnością do ogrodu. A warto przed jesienią i zimą wyczyścić podjazdy, ścieżki i tarasy, zanim zaczną opadać liście. Mogły one się zabrudzić lub w szczelinach pozarastać chwastami lub mchem czy innymi porostami, zwłaszcza w miejscach zacienionych i takich, gdzie dłużej utrzymuje się wilgoć. Szczotka, np. akumulatorowa, może nam ułatwić i przyspieszyć tego typu sprzątanie.

I nie zapominajmy, że wrzesień to czas sadzenia cebul roślin ozdobnych kwitnących wiosną, m.in. tulipanów, narcyzów, w tym żonkili, hiacyntów, krokusów, szafirków, cesarskich koron i wielu wielu innych. Właśnie o tej porze w sklepach ogrodniczych i internetowych jest najbogatsza oferta tych roślin. Warto więc uzupełnić swoje kolekcje i dosadzić te gatunki i odmiany, których nam brakuje, żeby wiosną cieszyć oczy widokiem tych pięknych kolorowych kwiatów.

Myśląc już o przyszłorocznej wiośnie, cieszmy się jeszcze tegorocznym późnym latem. Wspaniałego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/