Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

„Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie”.
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… nadal niemal letnią pogodą, która zachęca do pracy w ogrodzie. Przypominamy więc, że wrzesień to doskonały moment na sadzenie i przesadzanie drzew, krzewów i bylin oraz cebulek roślin ozdobnych kwitnących wiosną. Jeżeli więc planujemy pozyskać nowe rośliny, zmienić coś w ogrodzie lub uzupełnić, warto zrobić to właśnie teraz.
Cały czas jeszcze możemy sadzić truskawki i poziomki, zwłaszcza jeżeli samodzielnie rozmnażają nam się okazy, jakie już mamy w jagodniku. Poletka z truskawkami warto odmładzać raz na 3-4 lata, ponieważ z czasem plonują coraz gorzej. Sadzonki pozyskane z rozłogów będą rodzić identyczne owoce, jak rośliny mateczne. Posadzone teraz na pewno dadzą nam owoce już w przyszłym sezonie.
Koniec lata i początek jesieni to także idealny moment na założenie nowego trawnika lub przeprowadzenie dosiewki na starej darni. Ziemia jest jeszcze ciepła, ale bardziej wilgotna niż latem, ponieważ wieczorami i rankami pojawia się już rosa, co sprzyja kiełkowaniu nasion. Nie zapominajmy jeszcze o regularnym koszeniu trawnika, to obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny przez cały sezon. Dzięki niemu darń się zagęszcza i pozbywamy się wielu chwastów, które nie są odporne na częste przycinanie. O tej porze nie nawozimy już trawnika, ani żadnych innych roślin w ogrodzie nawozami azotowymi. Teraz możemy stosować już jedynie tzw. nawozy jesienne o zwiększonej ilości fosforu i potasu, które odpowiedzialne są m.in. za przygotowanie roślin do stanu spoczynku.
Wyjątkiem od tej reguły są rośliny jednoroczne i sezonowe kwitnące jeszcze w naszych donicach na balkonach i tarasach. Nadal warto zasilać surfinie, supertunie i inne petunie oraz pelargonie czy inne piękności, które traktujemy jako roślinne ozdoby na jeden sezon. Nawozimy też wrzosy i te rośliny kwitnące, które oprócz wrzosów posadziliśmy lub planujemy posadzić w balkonowych czy też tarasowych donicach i do których zaliczamy m.in. astry, złocienie i cyklameny. One w czasie kwitnienia jak najbardziej potrzebują odpowiedniego odżywienia.
W warzywnikach kontynuujemy zbiory. Po pomidorach i ogórkach przyszła pora na dynie i papryki, które dojrzewają nieco później. Dynie możemy przechowywać przez dłuższy czas w naszych domach, niekiedy nawet kilka miesięcy. Paprykę słodką zazwyczaj zjadamy na bieżąco lub przeznaczamy na przetwory, natomiast ostrą można zarówno zaprawić w słoikach, jak i wysuszyć. Dzięki temu przyprawę do podostrzania dań będziemy mieli na cały rok lub dłużej.
Nadal możemy wysiewać rośliny na warzywne poplony. Przypominamy więc, że we wrześniu warto sięgnąć po nasiona rzodkiewek, rzepy, sałaty, szpinaku, roszponki, rokietty siewnej, rukoli i kopru. Możemy je siać zarówno na pustych już warzywnych grządkach, jak również w donicach. Większość z tych warzyw będzie gotowa do zbioru jeszcze przed zimą.
Ciepłe dni warto wykorzystać jeszcze na umycie domowych roślin doniczkowych przed zimą. Można wystawić je do ogrodu lub na balkon i dokładnie zrosić je wodą za pomocą węża ogrodowego ze zraszaczem lub opryskiwacza. Czyste liście lepiej asymilują światło, którego w czasie nadchodzących zimowych miesięcy będzie roślinom brakować.
Nam za to nie będzie jeszcze brakować jesiennych zadań w ogrodzie. Życzymy więc udanego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

About The Author
piotrschick