Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak zawsze w poniedziałek zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. A w tym tygodniu żegnamy już lato i witamy jesień… 🍁
„Wrzeszczy wrzesień, że już jesień.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już lato, a witamy jesień, chociaż w tym roku letnie temperatury wcale nas nie opuszczają…
… cały czas jest ciepło, w niektórych rejonach wręcz upalnie i bezdeszczowo. W czasie takiej pogody pamiętajmy o podlewaniu roślin, zwłaszcza kiełkujących poplonów w warzywnikach, nowo posadzonych roślin w ogrodzie i roślin ozdobnych rosnących w zewnętrznych donicach, na balkonach i tarasach, które cały czas pięknie kwitną.
Nie mniej jednak warto się już teraz zastanowić, które okazy chcielibyśmy przechować przez zimę do następnego sezonu. Wiele roślin, które sadzimy w maju to rośliny wieloletnie, ale ciepłolubne, dlatego często traktujemy je jako jednoroczne. Tymczasem w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura utrzymuje się w okolicach 10 stopni Celsjusza możemy przezimować wiele gatunków, m.in. pelargonie, fuksje, dipladenie, koleusy, begonie bulwiaste, komarzycę czy różne rośliny śródziemnomorskie.
Pogodną aurę warto wykorzystać na ogrodowe porządki, np. na umycie donic i pojemników, które wykorzystujemy do sadzenia roślin czy przygotowywania rozsad. Nadal zresztą możemy przygotowywać sobie rozsady wybranych roślin. Ponownie przypominamy, że we wrześniu możemy w warzywnikach lub na rozsadnikach wysiewać np. sałatę w różnych odmianach, a także rzodkiewki, szpinak, roszponkę, rukolę, koper i zioła, które potem, po nadejściu chłodów, przeniesiemy na kuchenny parapet.
O tej porze kontynuujemy też wrześniowe zbiory uprawianych w ogrodach warzyw i owoców, które spożywamy na bieżąco i przeznaczamy na przetwory. Jeżeli zwalniają nam się grządki i nie planujemy już dalszych wysiewów roślin na jesienny lub zimowy zbiór, to możemy taką glebę nawieźć i przygotować już do kolejnego sezonu. Jesień to moment na nawożenie świeżym obornikiem. Możemy też wysiać rośliny na zielony nawóz. Jeżeli planujemy jeszcze dalsze poplonowe uprawy, możemy użyć przedsiewnie suchego granulowanego obornika, kompostu lub wybranego nawozu mineralnego.
W ostatni dzień lata można zebrać jeszcze wiele kwiatów na letnie bukiety. Kto wysiał rośliny na suche bukiety, może teraz stworzyć z nich florystyczne kompozycje, które po zasuszeniu będą ozdobą przez całą jesień i zimę, a nawet dłużej. A do roślin tych zaliczyć można np. suchołuskę, nazywaną też nieśmiertelnikiem lub słomiankę, zatrwian, gomfrenę, celozję czy gipsówkę. Przypominamy, że suszyć możemy też piękne kwiatostany hortensji oraz wspaniałe kłosy przeróżnych traw ozdobnych.
„Skoro wrzesień to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń”. 23 września przypada pierwszy dzień kalendarzowej i w tym roku również astronomicznej jesieni – równonocy dnia i nocy. Od tego czasu, dni będą już coraz krótsze, a noce coraz dłuższe. Na szczęście w ogrodzie cały czas znajdzie się coś do zrobienia.
Możemy np. sadzić i przesadzać wybrane rośliny: drzewa, krzewy i byliny oraz rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Możemy też pobrać nasiona wielu gatunków, które będziemy mogli wysiać w kolejnym sezonie, takich jak np. wspomniane już nieśmiertelniki, a także aksamitki, kosmosy, cynie, nagietki czy słoneczniki. Wiele z nich rozsiewa się także samodzielnie. I warto znaleźć kilka chwil na odpoczynek w ogrodzie, bo tegoroczna pogoda zdecydowanie nas do tego zachęca.
Pięknego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/