Wrzesień w ogrodzie 20.09 – 26.09 kalendarz ogrodnika
Wrzesień w ogrodzie kalendarz ogrodnika – Coraz bardziej jesienny tydzień. Drzewa i krzewy zaczynają stroić się w kolory żółci, pomarańczu i czerwieni. Pierwsze liście opadają już z drzew i należy szykować już siły na syzyfową pracę związaną z ich sprzątaniem. Jak co roku przypominamy, że należy je usuwać z trawnika oraz podjazdów, ścieżek i chodników, gdzie mokre od deszczu lub porannej rosy mogłyby stać się przyczyną poślizgnięcia. Na rabatach kwiatowych takie opadające liście możemy pozostawić, jeżeli nie chcemy ich sprzątać, o ile są to liście zdrowe.
Noce stają się coraz chłodniejsze, w niektórych rejonach mogą zdarzyć się nawet przymrozki. W warzywnikach przeprowadzamy więc zbiory wszystkich roślin, które nie cierpią zimna, m.in. pomidorów, papryki fasolki szparagowej i wszystkich warzyw dyniowatych. Wykopujemy też ziemniaki. Jeżeli paprykę lub inne warzywa uprawialiśmy w donicach, możemy ją teraz przenieść w jakieś cieplejsze miejsce, na osłonięty, słoneczny taras, do tunelu foliowego lub do szklarni, gdzie jeszcze przez jakiś czas będzie mogły rosnąć i dalej dojrzewać.
Przypominamy, że z wielu roślin warzywnych możemy pobrać nasiona do wysiewu w przyszłym roku. Tak możemy zrobić np. z fasolką szparagową albo z pomidorami lub z papryką. Ważne, żeby nie były to odmiany opisane na opakowaniu jako F1. Zbieramy nasiona z dojrzałych owoców lub z zasuszonych strąków. Następnie trzymamy je przez zimę w suchym miejscu o temperaturze pokojowej, najlepiej w papierowej torebce.
23 września przypada pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, której obecność odczuwają już chyba wszyscy ogrodnicy. Dla nas to czas porządków i przygotowania roślin do zimy. Warto też zastanowić się i zanotować, co chcielibyśmy zmienić lub poprawić w kolejnym sezonie. Czego posiać lub posadzić więcej, czego mniej. Pomoże nam to później w zaplanowaniu pracy na przyszły rok.
Dbamy o jesienne kompozycje kwiatowe z wrzosów, chryzantem, astrów i roślin ozdobnych z liści. Jeżeli donice tarasowe lub balkonowe trzymamy w osłoniętym od deszczu miejscu lub pogoda jest przez dłuższy czas słoneczna, pamiętajmy o podlewaniu. Rośliny kwitnące warto też regularnie nawozić, zwłaszcza jeżeli posadziliśmy je w niewielkich pojemnikach. W ogrodach chrońmy chryzantemy przed ślimakami, w ciągu jednej nocy potrafią ogołocić nasz okaz z kwiatów, a czasami także z liści.
Gdy zapowiadane są spadki temperatury w nocy poniżej pięciu, sześciu stopni Celsjusza wnieśmy do cieplejszego pomieszczenia rośliny doniczkowe, które spędzały lato na zewnątrz, m.in. rośliny śródziemnomorskie, takie jak np. oleandry, bugenwille, mandewille i cytrusy. Idealne warunki zimowania dla nich to jasne pomieszczenie o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza. Ale przetrwają one także w temperaturze pokojowej naszych domów. Mogą zimą wtedy stracić nieco liści i wigoru, ale wiosną, ponownie wystawione na balkon lub taras wrócą do formy.
Możemy już także pomyśleć o zabezpieczeniu i schowaniu mebli ogrodowych, które nie będą nam już potrzebne. Przenosimy je w suche miejsce, gdzie będą czekać na cieplejsze dni w przyszłym roku. O tej porze zazwyczaj nie są nam już potrzebne parasole słoneczne, rzadziej korzystamy też z leżaków. W sklepach pojawiają się obniżki na tego typu asortyment. Jeżeli czegoś brakowało nam tego lata, warto sprawdzić posezonowe wyprzedaże. Przy okazji przypominamy, że na stronie sklepu internetowego Beliani.pl do końca września działa kod: ogrodnacodzien. Wpisując go, otrzymacie 10% rabat.
Życzymy wspaniałego tygodnia! A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/