Wrzosy i kompozycje z wrzosami

Wrzosy i kompozycje z wrzosami – W naturze wrzosy rosną na wrzosowiskach, wydmach, torfowiskach wysokich oraz w borach sosnowych, na glebach ubogich, piaszczystych i kwaśnych. Kwitną od sierpnia do października, ale swój walor dekoracyjny mogą zachować znacznie dłużej. Wszystko dlatego, że płatki nie opadają zaraz po przekwitnięciu, lecz zasychają i pozostają na roślinie jeszcze przez długi czas.

Między innymi właśnie dlatego warto pomyśleć o wrzosach tworząc domowe, balkonowe czy tarasowe jesienne dekoracje. Tym bardziej, że jest to roślina bardzo łatwa w uprawie, wyjątkowo odporna na choroby i jesienne przymrozki.

O tej porze w kwiaciarniach, szkółkach i sklepach ogrodniczych jest wiele odmian wrzosów i innych krzewinek z rodziny wrzosowatych. Mogą być one ozdobne nie tylko z kwiatów, ale również z liści.

Wrzosy – Najbardziej popularny jest wrzos pospolity o drobnych, igiełkowatych zimozielonych liściach i różowo-fioletowych, delikatnych, dzwonkowatych kwiatach. Oprócz tej odmiany możemy także nabyć wrzosy o kwiatach białych, jasnoróżowych czy czerwonych, rozwijających się w pełni lub pozostających w niewielkich pąkach. Rośliny te mogą się też różnić kolorem liści, najczęściej są one zielone, ale mogą być także żółte, szare lub pomarańczowe.

Sadząc wrzosy pamiętajmy, że rośliny te wymagają kwaśnego podłoża. W glebach żyznych i ciężkich rośliny te przestają rosnąć i zamierają. Warto dla nich znaleźć miejsce słoneczne i zaciszne. A w jakich kompozycjach wrzosy wyglądają najlepiej? To już zależy tylko od naszych upodobań i wyobraźni.

Wrzosy nie potrzebują towarzystwa innych roślin, żeby w donicach prezentować się doskonale. Możemy sadzić je pojedynczo lub grupach, a grupy te mogą być jedno- lub wielokolorowe.

Jeżeli chcemy posadzić nasze wrzosy w jakimś towarzystwie, warto wybrać takie rośliny, które mają podobne wymagania i będą się dobrze czuły w kwaśnym i przepuszczalnym podłożu. W jesiennych kompozycjach znakomitym uzupełnieniem tych wyjątkowo kwasolubnych roślin są różne odmiany roślin iglastych. Może to być np. kolumnowy cyprysik, który będzie wysokim akcentem w naszej kompozycji i jałowiec o podobnym żółtym zabarwieniu, który będzie przewieszał się przez donicę. Całość uzupełnia wrzosiec delikatny pochodzący z Afryki i kwitnący jesienią oraz oczywiście wrzosy. Rośliny sadzimy na takiej samej głębokości, na której rosły w kupionych doniczkach. Przy założeniu, że kompozycja ma być typowo jesienną ozdobą balkonu i tarasu, możemy rośliny posadzić całkiem gęsto. W przypadku, gdy chcielibyśmy, aby kompozycja była dekorację wieloletnią należałoby wybrać większą donicę i posadzić rośliny w większych odstępach. Powierzchnię ziemi można wtedy przykryć dekoracyjną korą.

Jeżeli w naszych donicach pozostały jeszcze jakieś atrakcyjne, niestrudzenie rozrastające się letnie rośliny, możemy posadzić jesienne wrzosy w luki powstałe po innych roślinach. W ten sposób dajemy naszej kompozycji nowe życie.

Wrzosy nie wymagają intensywnego nawożenia, ale jeżeli chcemy się nimi cieszyć przez dłuższy czas warto dbać o systematyczne podlewanie. Rośliny te mają płytki system korzeniowy i lubią rosnąć w lekko wilgotnej glebie. Należy je więc podlewać tak, aby podłoże nadmiernie nie przeschło, ale też rośliny nie mogą stać w wodzie. Tak samo jak w przypadku innych roślin doniczkowych starajmy się nie polewać liści i kwiatów, bo sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

Wrzosy w małych donicach zazwyczaj nie są w stanie przetrwać polskiej mroźnej zimy. Jeżeli jednak przesadzimy je do większego pojemnika, który dodatkowo zabezpieczymy przed nadejściem chłodów, wtedy jest szansa, że nasze krzewinki przetrwają.

Niekiedy w pobliżu posadzonych wrzosów wystarczy postawić ozdobną dynię lub roślinę kwitnącą, żeby wspólnie stworzyły cudowną jesienną dekorację. Dobrym towarzystwem dla nich mogą być też trawy ozdobne. Takie, które dobrze czują się w kwaśnym podłożu. Są to np. turzyce w różnych odmianach. Podobnie jak wrzosy preferują one stanowiska słoneczne i wilgotne, chociaż niektóre z odmian zniosą również podłoża bardziej suche i miejsca półcieniste.

O trawach ozdobnych powiemy w kolejnym odcinku programu „Balkony i Tarasy”.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/