Cukinie to chyba najłatwiejsze w uprawie rośliny z rodziny dyniowatych. Wystarczy je regularnie podlewać i odżywiać, żeby przez cały sezon owocowały i pięknie plonowały. Możemy je zbierać na wpół dojrzałe, w takiej postaci najczęściej są też oferowane w sklepach spożywczych. Możemy je zbierać również, gdy już zupełnie dojrzeją, wtedy idealnie nadają się do przygotowywania zup, tzw. dań jednogarnkowych i przetworów. Możemy też spożywać kwiaty cukinii, bo są jadalne tak samo jak kwiaty dyń. Warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodowym warzywniku.
Wysiewa się je tak samo jak ogórki czy inne rośliny dyniowate, w drugiej połowie maja bezpośrednio do gruntu lub w kwietniu na rozsadę. To także są rośliny ciepłolubne, które nie przetrwają przymrozków, nie służy im też spadek temperatury poniżej 6-8 stopni Celsjusza. Do wyboru mamy całkiem sporo odmian cukinii, które mogą mieć owoce w kolorze żółtym, jak np. odmiany Orelia i Goldena, w kolorze jasno zielonym prążkowanym jak np. odmiana Tapir czy w kolorze ciemno zielonym, najbardziej popularnym, jak np. odmiana Nefertiti.
Jeżeli zdecydujemy się na przygotowanie rozsady cukinii, warto pamiętać, że tak samo jak ogórki, rośliny te nie lubią przesadzania, ponieważ ich uszkodzony system korzeniowy trudno się regeneruje. Można je więc wysiewać w większych pojemnikach torfowych lub większych doniczkach produkcyjnych o średnicy od 12-20 cm, z których potem z całą bryłą korzeniową przesadzimy je na miejsce stałe. Wypełniamy wybrane pojemniki podłożem do siewu i pikowania lub ziemią do warzyw, po czym umieszczamy nasiona cukinii na głębokości ok. 1 cm. Możemy to robić pojedynczo lub np. po 2-3 sztuki. W tym drugim przypadku, młodych roślin cukinii potem nie rozdzielamy i nie pikujemy, tylko przesadzamy na grządkę całą grupą. Sadzimy je na miejsce stałe, gdy mają mniej więcej 2-3 liście właściwe, w dołkach zaprawionych kompostem lub żyznym podłożem. Wcześniej warto zadbać o ich hartowanie. Produkcja takiej rozsady trwa zazwyczaj ok. 4 tygodni.
Jeżeli zdecydujemy się na wysiew cukinii wprost do gruntu, robimy to zazwyczaj w sposób gniazdowy po 3-4 nasiona, z których potem pozostawiamy jedną lub 2 najsilniejsze siewki. Umieszczamy nasiona na głębokości ok. 2-3 cm w dołkach zaprawionych kompostem lub żyzną ziemią i dbamy o wilgotność gleby do czasu pojawienia się wschodów. Cukinie sadzi się w rozstawie mniej więcej 80×80 cm, bo rozrastają się one potem do dość dużych rozmiarów. Na etapie wysiewu i kiełkowania roślin warto zwrócić szczególną uwagę na ślimaki. Jeżeli mamy problem z tymi szkodnikami w ogrodzie, mogą one zjadać nasze dopiero co kiełkujące warzywa. W gruncie cukinie kiełkują nieco dłużej niż w przypadku rozsady, zazwyczaj jest to od 5 do 10 dni.
Rośliny te, jak praktycznie wszystkie warzywa lubią słońce, ale można je posadzić także w lekkim półcieniu. Wtedy jednak będą nieco bardziej narażone na choroby grzybowe, musimy ich pod tym kątem bardziej doglądać. Mają one krzaczasty pokrój, nie będą się płożyć czy też piąć jak ogórki lub dynie, nie trzeba więc dla nich przygotowywać podpór. Za to tak samo jak wszystkie warzywa dyniowate, cukinie mają duże wymagania pokarmowe. Należy więc zadbać o dobre nawiezienie gleby przedsiewnie, a także potem o dokarmianie roślin. Częstotliwość tego nawożenia zależy od żyzności ziemi na naszej grządce oraz od nawozu jakiego użyjemy. Jeżeli zauważymy, że w trakcie sezonu rośliny mają żółtawe liście, a nie soczyście zielone, czy też zawiązują bardzo małe owoce i w małej ilości, może być to oznaką niedostatecznej ilości składników pokarmowych w glebie.
Cukinię możemy sadzić lub siać po wcześniej uprawianych roślinach na przedplony, takich jak np. groch i groszek cukrowy, rzodkiewka, sałata, szpinak czy wczesna cebula. Zbiory możemy rozpocząć zazwyczaj po mniej więcej 5-6 tygodniach od posadzenia rozsady, czy też 8-10 tygodniach od wysiania bezpośrednio do gruntu. Jeżeli będziemy to robić regularnie, będziemy sprzyjać wiązaniu się i wzrostowi kolejnych owoców.
Jeżeli mamy miejsce na balkonie lub w ogrodzie na dużą donicę, to w niej także uprawa cukinii powinna się udać. O ile będziemy dbać o regularne podlewanie i nawożenie. To rośliny zdecydowanie warte uwagi, będą plonować od lipca aż do pierwszych przymrozków.
Życzę udanych upraw. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.