Kalendarz ogrodnika na 25.02 – 03.03 luty / marzec w ogrodzie
Kalendarz ogrodnika na luty / marzec – “Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”.
Rozpoczynamy więc kolejny “Tydzień w ogrodzie”.
Jeżeli pogoda pozwala rozpoczynamy wysiew rzodkiewki pod osłonami. Do takiej uprawy wybieramy wczesne odmiany, równomiernie wiążące zgrubienia. Niska temperatura wydłuża okres wzrostu roślin. Jednak rzodkiewki kiełkują już w temperaturze kilku stopni powyżej zera. Najlepiej rozwijają się gdy jest ok. 10-14 stopni.
Kalendarz ogrodnika na luty / marzec – Pod koniec lutego wprost do gruntu, a nawet do skrzynek balkonowych, możemy też siać roszponkę. Jej liście mają łagodny, lekko orzechowy smak i nadają się doskonale do różnego rodzaju sałatek. Roszponka ma bardzo krótki okres wegetacji, pierwsze zbiory przeprowadza się już po 6 tygodniach. Pamiętajmy, że wczesnowiosenne wysiewy do gruntu możemy przeprowadzać, gdy ziemia już lekko przeschnie.
Przy sprzyjającej aurze zasilamy rabaty i grządki kompostem lub obornikiem. Gleba uprawna wymaga regularnego dostarczania substancji organicznej powstającej w wyniku rozkładu materiału pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
A 28 lutego jest Tłusty Czwartek. Dzień, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i dzień, w którym możemy z czystym sumieniem objadać się pączkami. Inne pączki pojawiają się też na drzewach i krzewach w ogrodzie, bo to ostatni dzień lutowego miesiąca. Witamy już marzec.
Miesiąc, w którym ogrodnicy będą mieli ręce pełne roboty. Warto rozpocząć od porządków. Gdy aura pozwoli spędzić na zewnątrz dłuższą chwilę, warto posprzątać to, czego nie zdążyliśmy zrobić jesienią. Usuwamy z donic zaschnięte czy zmarznięte rośliny i robimy miejsce pod nowe nasadzenia.
Marzec to również czas, kiedy szczególną uwagę zwracamy na domowe rośliny doniczkowe. Delikatnie zwiększamy częstotliwość ich podlewania. Warto spulchnić też glebę w doniczkach i sprawdzić, które okazy będą wymagały przesadzenia. Już teraz zasilamy nawozem rośliny kwitnące, między innymi cyklameny, azalie czy storczyki.
Ponadto robimy dokładny przegląd domowych roślin doniczkowych pod kątem żerowania szkodników. Sprawdzamy czy nie pojawiły się mszyce, tarczniki, przędziorki czy ziemiórki. Szkodniki te mogą być nie tylko zagrożeniem dla naszych roślin ozdobnych, które uprawiamy w mieszkaniach, ale także dla rozsad, jeżeli przygotowujemy je w domu.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/