Lilie znane są ze swojego piękna, które można podziwiać latem. Dobierając różne gatunki i odmiany, możemy cieszyć się kwiatami lilii w ogrodzie od końca czerwca do sierpnia, a czasami nawet dłużej. A odmian tych jest naprawdę wiele i każdego roku producenci roślin oferują nam kolejne. Są to m.in. lilie azjatyckie, lilie orientalne, lilie trąbkowe i wiele innych. Różnią się kształtem i kolorem kwiatów, które mogą występować niemal we wszystkich kolorach tęczy, od delikatnych pasteli po intensywne, jaskrawe odcienie. Wiele z nich przepięknie pachnie. Większość wymaga też podobnych warunków uprawy. Jakich?
Żeby nasze lilie pięknie kwitły w ogrodzie, należy znaleźć dla nich miejsce słoneczne lub w lekkim półcieniu. Jeżeli wyznaczymy dla nich miejsce wyjątkowo słoneczne, należy potem późną wiosną i latem dbać o regularne podlewanie. Warto też zauważyć, że lilie kwitnące latem, w upalne dni, w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym szybciej przekwitają. Lekki półcień jest tu zatem optymalny.
Kolejnym ważnym elementem uprawy lilii jest podłoże. Jeżeli chodzi o odczyn gleby, nie ma z tym większego problemu, może być to podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, czyli takie, jakie zazwyczaj mamy w ogrodach. Ale należy pamiętać, że rośliny te lubią glebę przepuszczalną i żyzną, może być nieco piaskowa, ważne żeby nie tworzyły się zastoje wody w miejscu ich uprawy. Lilie źle się czują, gdy rosną na stanowisku podmokłym, gdzie często robią się zastoje wody. Wtedy słabiej kwitną, a z czasem mogą nawet zacząć zagniwać.
Jednakże nie możemy zapominać też o podlewaniu, zwłaszcza w najbardziej upalne czy suche dni, które przypadają często w momencie, kiedy lilie zawiązują pąki kwiatowe lub kwitną. Wtedy należy mieć konewkę lub wąż ze zraszaczem pod ręką i w razie konieczności uzupełnić niedobory wody.
Uzupełniać należy też ilość składników odżywczych w glebie i to przez cały sezon uprawy lilii, bo są to rośliny dość żarłoczne. Pierwsze nawożenie wybranym nawozem organicznym, granulowanym obornikiem lub kompostem można przeprowadzić wczesną wiosną, gdy tylko ziemia nieco rozmarznie. Jeżeli uprawiamy lilie w tym samym miejscu już kilka lat, można też użyć wieloskładnikowego nawozu uniwersalnego lub do roślin kwitnących, który zawiera makro i mikroelementy potrzebne liliom do prawidłowego rozwoju. Nawożenie można przeprowadzić też na etapie wzrostu rośliny, np. w maju, żeby pobudzić rośliny do bujnego kwitnienia oraz po kwitnieniu, np. w sierpniu żeby wspomóc rośliny w odżywieniu cebul, które będą wytwarzać kolejne kwiaty w kolejnych latach.
Ważnym zabiegiem w pielęgnacji lilii jest też ich ogławianie po przekwitnięciu, zwłaszcza jeżeli mamy odmianę, która zawiązuje nasiona, żeby rośliny nie traciły na to energii, a przeznaczyły ją na odżywienie cebuli, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest rozmnożyć lilie poprzez podział cebul niż poprzez wysiew nasion.
I to cebule lilii należy zakupić, jeżeli chcemy rozpocząć uprawę tych pięknych kwiatów w ogrodzie. Coraz częściej możemy nabyć też kwitnące lilie w doniczkach. Je też po przekwitnięciu możemy przesadzić na rabatę kwiatową, bardzo często się przyjmują i towarzyszą nam również w kolejnych latach.
Kupując cebule, które pojawiają się w sklepach ogrodniczych i internetowych jesienią i wiosną, starajmy się wybierać jak największe okazy. Im większa cebula, tym bardziej okazały będzie z niej kwiatostan. Lilie najczęściej sadzi się właśnie jesienią lub wczesną wiosną, ale możemy to zrobić nawet latem, należy jednak liczyć się z tym, że przy letnim i jesiennym sadzeniu kwiaty będziemy mogli podziwiać dopiero w kolejnym roku.
Cebule lilii sadzimy na głębokości trzykrotnej wielkości cebuli, czyli im większa jest cebula, tym głębiej należy ją posadzić. Przykładowo, jeżeli ma ona ok. 4 cm. wysokości, to należy wykopać dla niej dołek o głębokości ok 12 cm. Warto zachować też odstępy między cebulami, jeżeli sadzimy ich większą ilość i jeżeli planujemy ich uprawę w jednym miejscu przez wiele lat, np. 10-15 cm, ponieważ z czasem się one same rozmnażają i zagęszczają. Mniej więcej po 3-5 latach, przy sprzyjających warunkach uprawy, należy je wtedy wykopać i rozsadzić, żeby miały więcej miejsca do wzrostu i rozwoju.
Różne odmiany lilii mogą mieć odmienne wymagania, dlatego zawsze warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi dokładnie odmiany, jaką wybraliśmy. Większość z nich jest mrozoodpornych i zostawiamy je na rabacie przez cały rok, bez konieczności wykopywania. Chyba że chcemy je przesadzić lub rozsadzić, wtedy robimy to, tak samo jak w przypadku sadzenia, jesienią lub wczesną wiosną.
Żeby lilie pięknie kwitły należy też w sezonie doglądać ich i systematycznie sprawdzać czy nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników, np. ślimaków lub poskrzypki liliowej, czy szkodników glebowych, które mogą podgryzać lub całkowicie zjadać cebule. W takim wypadku jak najszybciej należy się ich pozbyć, żeby nie oszpeciły i nie zniszczyły naszych kwitnących piękności, które mogą być ozdobą nie tylko ogrodu, ale także domu, ponieważ lilie doskonale nadają się na kwiat cięty, do układania letnich, niezwykle eleganckich bukietów. To dodatkowo zachęca do uprawy tych zjawiskowych roślin, które towarzyszą nam już od setek lat.
Generalnie lilie są stosunkowo łatwe w uprawie i tej łatwej, bezproblemowej uprawy wszystkim życzę oraz obfitego, bujnego kwitnienia. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.