Zmęczeni zimą z utęsknieniem wyczekujemy wiosny. Wita nas ona początkowo niewielkimi kwiatami przebiśniegów, ranników i krokusów. Po czym nadchodzi czas kwitnienia kolejnych roślin cebulowych i bylin oraz drzew i krzewów, które zawiązują kwiaty, zanim wypuszczą liście. Ich widok pozwala poczuć pełnię piękna najpiękniejszej pory roku. A jakie to drzewa i krzewy?
Jako jeden z pierwszych zakwitnie krzew – wawrzynek wilczełyko. Jego kwiaty mają kolor różowy, ale są też odmiany o kwiatach w kolorze białym. Dorasta do niewielkich rozmiarów, ok. 1,5 metra. Jest tolerancyjny i stosunkowo łatwy w uprawie. Lubi stanowiska lekko zacienione lub w półcieniu. Kwiaty pojawiają się już w lutym lub w marcu, obficie oblepiając młode gałązki. Nie tylko ukwiecenie tej rośliny jest bardzo ładne, ale także zapach kwiatów jest niezwykle intensywny. Gdy wawrzynek rośnie w ogrodzie, z przyjemnością będziemy cieszyć się jego słodką wonią, jednak gdybyśmy ścieli kwitnące gałązki tego krzewu do domu, do wazonu, zapach może okazać się zbyt mocny. Może od niego nawet rozboleć głowa. Warto pamiętać, że wawrzynek wilczełyko to roślina silnie trująca.
Za to doskonale sprawdzą się w wazonie gałązki forsycji. Forsycja to krzew, który wytwarza proste pędy, dorastające do około dwóch metrów wysokości. Na przełomie marca i kwietnia pokrywają się one kwiatami o intensywnej żółtej barwie. Osadzone są one wzdłuż pędów, po kilka sztuk w pęczkach i darzą nas obficie słonecznym kolorem wiosny. Krzewy te najlepiej czują się posadzone w miejscach słonecznych lub w półcieniu. Nie mają dużych wymagań, są łatwe w uprawie. Pamiętajmy jedynie, że forsycji, a także innych krzewów kwitnących przed ulistnieniem nie przycinamy wiosną, ale dopiero latem, po zakończeniu kwitnienia.
Pod koniec zimy i wczesną wiosną kwitną także wierzby. Tylko bardzo często nie myślimy o sympatycznych baziach, kotkach, jak o kwiatach, a dokładniej kwiatostanach. Na świecie jest ponad 450 gatunków wierzb. Jedne kwitną bardziej obficie inne mniej. My kojarzymy ich kwitnące gałązki ze świętem Wielkanocy. W końcu, jak wyglądałyby wielkanocne dekoracje bez wierzbowych puszystych kwiatostanów.
Często niedoceniane jako kwiaty są też kwiatostany leszczyny. A tymczasem, gdy pod koniec zimy lub wczesną wiosną pokrywa się ona zabarwionymi na żółto, przewieszającymi się męskimi kwiatostanami, całe drzewo wygląda magicznie. Ciekawostką jest to, że kwiaty leszczyny mają swoje zastosowanie w ziołolecznictwie.
Nieco później, bo pod koniec marca i w kwietniu podziwiać możemy już całe mnóstwo kwitnących drzew i krzewów owocowych, z których najbardziej znane ze swej dekoracyjności są ozdobne wiśnie. Na świecie jest ok. 200 gatunków tego rodzaju, z których zaledwie kilka wykorzystywanych jest jako rośliny ozdobne. Większość pochodzi z Azji, zwłaszcza z Japonii, gdzie kwitnące wiśnie mają nawet swoje święto – Hanami. Zachwycają nie tylko zjawiskowymi kwiatami, ale także niejednokrotnie niezwykłym pokrojem. Kwiaty, w zależności od gatunku i odmiany, mogą być białe, blado lub intensywnie różowe, pojedyncze lub pełne. Rzadko tworzą się z nich potem owoce, sadzimy je i uprawiamy ze względu na wiosenny bajkowy klimat, w jaki wprowadza nas ich widok. Kwiaty utrzymują się na drzewach zazwyczaj przez dwa lub trzy tygodnie. Dobrze jest znaleźć dla wiśni w ogrodzie stanowisko słoneczne. Nie są wymagające co do podłoża, mogą rosnąć zarówno w glebie o odczynie obojętnym, jak i lekko kwaśnym lub lekko zasadowym.
Ale nie tylko wiśnie ozdobne podziwiamy w czasie ich kwitnienia. Tak naprawdę cudowne są wszystkie kwitnące drzewa owocowe, zarówno te ozdobne jak i użytkowe. Te ostatnie budzą w nas jeszcze więcej radości. Jabłonie, śliwy, grusze czy brzoskwinie wiosną obsypane są pięknymi kwiatami, a jesienią możemy spożywać ich pyszne owoce.
Pięknie kwitnącym wczesną wiosną krzewem jest porzeczka krwista, ozdobna odmiana, niezbyt jeszcze popularna w naszym kraju. Gatunek ten pochodzący z Ameryki Północnej. Na początku XIX wieku został sprowadzony do Wielkiej Brytanii i stamtąd rozprzestrzenił się po całej Europie. Owoce są jadalne, ale są mało smaczne, roślinę tę warto uprawiać za to z powodu dekoracyjnych, pięknie przebarwionych kwiatów.
Uwagę zwracają także kwitnące pigwowce. Najpopularniejszy w Polsce jest chyba pigwowiec japoński. Ten ciernisty krzew dorasta zazwyczaj do 2 metrów wysokości. Kwiaty wyrastają na krótkopędach starszych gałęzi, w zależności od odmiany mogą mieć kolor pomarańczowy, czerwony, różowy lub biały. Z nich jesienią utworzą się owoce, które są jadalne, kwaśne, pełne witaminy C. Doskonale nadają się do przetworów.
Poruszając temat kwitnących wczesną wiosną drzew i krzewów nie można pominąć królowej magnolii. Z niczym nie da się porównać jej pięknych kwiatów. Wiosną olśniewają. Magnolie zaliczamy je do jednych z najatrakcyjniejszych roślin uprawianych w naszych ogrodach. Możemy wybierać wśród odmian drzewiastych, które dorastają do ok. 5 metrów wysokości, a także wśród odmian magnolii gwiaździstej, które przybierają formę niewysokiego krzewu.
Szacuje się, że na świecie występuje około 200 gatunków magnolii. Najczęściej uważa się, że magnolie kwitną przed pojawieniem się liści, ale są także takie gatunki, które kwitną już w pełni ulistnione, jak np. magnolia parasolowata. Są także zimozielone gatunki magnolii, jak np. magnolia grandiflora, która w naturze rośnie na południu Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest to, że gdybyśmy chcieli stworzyć kolekcję różnych gatunków magnolii w ogrodzie, to moglibyśmy cieszyć się ich kwiatami od marca aż do lipca.
Magnolia potrzebuje gleby żyznej, ale przepuszczalnej. W miejscu, gdzie rośnie ta piękna roślina nie może być zastojów wody. Lubi słońce. Niektóre gatunki są też wrażliwe na mróz, a bardziej na wiosenne nocne przymrozki. Dlatego dobrze jest sadzić te drzewa lub krzewy w miejscach osłoniętych od mroźnych, zimowych i wczesnowiosennych wiatrów.
I widokiem tych wspaniale kwitnących roślin kończymy ten odcinek. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.