Piękne rośliny ozdobne z liści na balkon i taras

Piękne rośliny ozdobne z liści na balkon i taras

bluszcz,bluszczyk kurdybanek,byliny,plektrantus koleusowaty,komarzyca,dichondra,ipomea,wilec,słodki ziemniak,sweeteto bronze,koleus,angel wings,anielskie skrzydła,hippo,trawy ozdobne,pennisetum vertigo,vancouver centennia,papirus,cyperus hespan,dodatki do kompozycji kwiatowych,rośliny ozdobne z liści na balkon,rośliny ozdobne z liści,wytrzymałe rośliny,nietypowe dodatki do kompozycji balkonowych

Z roślin liściastych, na balkonach i tarasach, często uprawiamy bluszcz. To wspaniałe pnącze, którego dodatkową zaletą jest to, że jest zimozielony i wieloletni. W donicach sadzić możemy też bluszczyk kurdybanek, który również jest wieloletnią byliną, czy plektrantus koleusowaty, komarzycę, której zapach po roztarciu odstrasza komary. Ciekawą rośliną jest też dichondra, która może mieć liście soczyście zielone bądź srebrzyste, z czasem tworzy się z nich ulistniony wodospad. A to nie wszystko.
Wspaniałą rośliną liściastą, którą często wykorzystuję w moich kompozycjach jest także ipomea, wilec, słodki ziemniak. Posadzę ją w tej donicy razem z pelargonią i koleusem.
Ipomea już nie raz pojawiała się w moich kompozycjach, ponieważ jest to roślina wspaniale wypełniająca i uzupełniająca przeróżne zestawienia. Doskonale prezentuje się z różnymi gatunkami, a mnogość odmian o różnych kolorach i kształtach liści sprawia, że wpasują się w każde zestawienie. Mogą mieć liście cytrynowo ,żółto – zielone, mogą być one bordowe prawie czarne, mogą być rdzawe, pomarańczowo brązowe lub czekoladowe, jak u tej odmiany ‚Sweetato Bronze’. Są dekoracyjne do pierwszych przymrozków, ponieważ wilec ziemniaczany jest rośliną ciepłolubną i nie przetrwa polskich mrozów. Może zakwitnąć niepozornymi kwiatami, ale nie są one specjalnie dekoracyjne. Radzi się je obcinać, żeby ipomea dalej się rozkrzewiała i rozwijała kolejne liście.
Podobnie radzi się postępować z koleusem, czyli pokrzywką brazylijską, która również występuje w przeróżnych odmianach i ma liście w rozmaitych kolorach oraz w rozmaitych kształtach. Wrócę jeszcze do ich tematu w osobnym filmie. One również mogą zakwitać na szczycie pędów niebieskimi kwiatostanami. Możemy roślinie na to pozwolić, ale wtedy zahamuje ona swój wzrost. Żeby pojawiały się kolejne liście, na których nam zależy lepiej jest taki kwiatostan wyciąć.
Do mojej kompozycji dołączy koleus o soczyście żółto zielonej barwie, nawiązujący kolorem do jednej z ipomei, natomiast akcentem kwiatowym będzie tu pelargonia kontrastująca barwą intensywnie różowych, prześlicznych kwiatostanów. Jednakże dominujące w całości będą prześliczne liście, dorównujące dekoracyjnością pelargoniowym kwiatom.
Niezwykle ciekawą rośliną ozdobną z liści jest roślina o nazwie ‚Angel Wings’, czyli ‚Anielskie Skrzydła’, starzec srebrnolistny. Ma ona duże srebrzystobiałe ulistnienie, możemy ją sadzić zarówno w donicach, jak i na rabatach, niektórzy uprawiają ją także w domu. Charakteryzuje się dużą odpornością na suszę, lubi rosnąć w miejscach jasnych, ale bezpośrednie, ostre promienie słoneczne mogą niekiedy uszkadzać liście. Ja posadzę te anielskie skrzydła w otoczeniu bakopy sutery o białych kwiatach, które będą się z czasem przewieszać przez doniczkę i będą podkreślać urodę liściastej piękności po środku.
Kolejne wspaniałe rośliny liściaste mają wesołą nazwę hippo, to niedośpiany, które w przeciwieństwie do klasycznych odmian, przeznaczone są do uprawy na zewnątrz i możemy je bez obaw sadzić w letnich, roślinnych kompozycjach na balkonach i tarasach. Ich cechą charakterystyczną ją cudownie przebarwione, czy raczej upstrzone liście. Mogą być one zielono białe lub zielono różowe, w odcieniach jasnego lub ciemnego różu. Ja posadzę hippo o różowo zielonych liściach z calibrachoa o delikatnych różowo, żółto, białych kwiatach. Podobnie jak w poprzednim zestawieniu, to kwiaty będą tu wypełnieniem, lekko przewieszającym się, które będzie podkreślać wyjątkowy urok niedośpianu.
Mówiąc o roślinach ozdobnych z liści nie należy zapominać o trawach ozdobnych, np. o ciemnej, prawie czarnej trawie Pennisetum Vertigo, która trafi do mojej kolejnej donicy. Potrafi ona dorosnąć do metra wysokości i wspaniale prezentuje się praktycznie z wszystkimi gatunkami balkonowymi. Ja posadzę ją z begonią i ślicznych dwubarwnych pomarańczowo żółtych kwiatach, a do nich dołączyć może jeszcze pelargonia, ale tym razem nie taka, której główną ozdobą są kwiaty, ale taka, którą również uprawia się z uwagi na wspaniale wybarwione zielono rdzawe liście. To odmiana ‚Vancouver Centennial’, ona również potrafi zakwitnąć i pokryć się delikatnymi intensywnie pomarańczowymi kwiatostanami, ale to jej liście głównie przyciągają uwagę. Przypominają kształtem nieco żurawkę.
Na balkonach i tarasach możemy uprawiać też papirus, niezwykle oryginalną roślinę. Z pewnością dzięki możemy stworzyć nieco egzotyczny klimat.
Papirus, cyperus haspan, znany jest także jako papirus karłowaty. Może być uprawiany w domach, jako domowa roślina doniczkowa, a latem możemy ją sadzić w zewnętrznych donicach. Ma bardzo oryginalny pokrój i jej cechą charakterystyczną jest to, że uwielbia wodę. Jeżeli mamy tendencję do przelewania roślin, ten gatunek będzie się z nami czuł doskonale, zaliczany jest niekiedy nawet do roślin wodnych. Dlatego posadzą go samodzielnie w osobnej doniczce. Papirus ten powinien mieć stale mokre, a nie tylko wilgotne podłoże. Można go posadzić nawet w pojemniku bez otworów drenażowych na dnie, żeby ta wilgotność utrzymała się w ziemi jak najdłużej.
Pozostałe gatunki sadzimy w doniczkach, w których muszą być zrobione dziurki na dnie, żeby nadmiar wody mógł swobodnie wypływać. Po przesadzeniu wszystkie rośliny dokładnie podlewamy. Sadzić możemy je w ziemi do pelargonii i innych roślin balkonowych lub w podłożu uniwersalnym, ważne, żeby było przepuszczalne i żyzne.
Rośliny ozdobne z liści w połączeniu z innymi również kwitnącymi gatunkami, należy też regularnie nawozić, żeby przez cały sezon się ładnie rozrastały i żeby w przypadku kolorowych liści i kwiatów, były one pięknie wybarwione. Można w tym celu użyć np. krystalicznego nawozu rozpuszczalnego w wodzie, który ma odpowiednio dobrane makro i mikro składniki, gwarantujące prawidłowy wzrost roślin. W jego przypadku wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę nawozu w 10 litrów wody i takim roztworem podlewać nasadzenia raz lub 2 razy w tygodniu.
Mnogość pięknych i ciekawych roślin ozdobnych nie tylko z kwiatów, ale także z liści zachęca do ich uprawy. Dzięki nim na balkonie lub tarasie możemy stworzyć zjawiskowy, kolorowy ogród, w którym z przyjemnością będziemy przebywać i cieszyć oczy bajecznymi widokami.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick