Czy wystawiać domowe rośliny na balkon lub taras?

Czy wystawiać domowe rośliny – Dlaczego warto wystawić niektóre nasze okazy na zewnątrz? Na balkonie lub w ogrodzie rośliny mają więcej światła i miejsca, dzięki temu lepiej rosną i kwitną, oczywiście pod warunkiem, że wraz z wyniesieniem ich na zewnątrz o nich nie zapomnimy. Nie wszystkie rośliny możemy wystawić. Nie zaleca się np. wystawiania monstery, skrzydłokwiatu, diffenbachii czy epipremnum złocistego. Są też takie gatunki, które do zdrowego wzrostu wymagają wystawienia latem na dwór. Do nich możemy zaliczyć np. cytrusy i rośliny pochodzenia śródziemnomorskiego, jak oleander czy bugenwilla.

Czy wystawiać domowe rośliny – Ja na taras każdego lata wystawiam cytrusy, oleandry, fikusy beniamina, grubosza i zwartnice. W tym roku wystawię także bluszcz i zielistkę. Zazwyczaj nie zaleca się wystawiania hoi, ale ja robiłam to już 2 razy i za każdym razem wracała jesienią do domu w dobrym stanie. Podobno zielistka lubi być podgryzana przez psy i koty. Jeżeli więc odwiedzają nasz ogród te zwierzęta, warto zastanowić się nad wystawieniem tej rośliny. Pamiętajmy, że na dworze panują zupełnie inne warunki uprawy niż w mieszkaniu. Na początku, dla roślin może to stanowić szok. Ale o tym za chwilę…

Cytrusy i śródziemnomorskie powinny być latem wystawione na zewnątrz obowiązkowo. Dzięki temu pięknie się rozrastają i są znacznie zdrowsze. Nawet jeżeli zimą nasze okazy zmarniały lub zostały zaatakowane przez szkodniki, wystawienie ich na świeże powietrze będzie najlepszym lekarstwem. To rośliny, które zostały zaatakowane przez przędziorki. Wczesną wiosną mocno je przycięłam i niedawno wystawiłam do ogrodu. Już wydać pierwsze, piękne przyrosty na kalamondynach. Cytryna, która ucierpiała najbardziej i została kompletnie bez liści, też zaczyna już wypuszczać nowe.

Czy wystawiać domowe rośliny – Hiepeastrum to kolejna roślina, którą latem zawsze wystawiam do ogrodu. Po przekwitnięciu nie prezentuje się ona już tak zjawiskowo. W moich okazach obcinam więc kwiaty pozostawiając pęd kwiatowy tak długo jak się da, żeby odżywił jeszcze cebulę. Przesadzam do większej donicy lub skrzynki balkonowej i wystawiam na taras. Tam zostają do jesieni. Przed przymrozkami wykopuję cebule i zanoszę na zimę do chłodnego garażu. Wiosną sadzę znowu w niewielkich doniczkach i czekam aż zakwitną.

Moje fikusy beniamina niestety są chorowite, każdej zimy atakują je przędziorki. Na szczęście, każdego lata, wystawione na taras odżywają i nabierają mocy. Generalnie przestawianie tych roślin skutkuje bardzo często zrzuceniem liści. Ale w moim przypadku to nawet lepiej. Już po krótkim czasie spędzonym na dworze zaczynają pojawiać się młode przyrosty. Po dwóch miesiącach fikusy są już gęsto ulistnione, pięknymi, zdrowymi, ciemnozielonymi liśćmi.

Na tarasie ustawiam je w miejscu, gdzie od rana jest słonecznie, a o godz. 12:00-13:00 pojawia się cień. Dla bluszczu i zielistki lepiej jest, gdy cały czas będą w miejscu zacienionym. Cytrusy i rośliny śródziemnomorskie, gdy już przyzwyczają się do przebywania w ogrodzie lub na balkonie, mogą być ustawione w pełnym słońcu.

Czy wystawiać domowe rośliny – Wystawiając rośliny na zewnątrz musimy pamiętać o tym, że będą one narażone na silniejsze oddziaływanie słońca, wiatru i deszczu. To zupełnie inne warunki uprawy niż w mieszkaniu. Latem na zewnątrz często jest zdecydowanie cieplej, dochodzi do częstych zmian temperatury, wieją wiatry, które mogą przewrócić doniczki. Musimy to wszystko wziąć pod uwagę i znaleźć na balkonie lub w ogrodzie najbardziej zaciszne i osłonięte miejsce. Zwłaszcza na samym początku.

Warto przyzwyczajać nasze rośliny do wyprowadzki stopniowo. Najpierw wystawiamy je na godzinę, po kilku dniach na kilka godzin, a po np. tygodniu na stałe. Idealnie byłoby to zrobić w ciepły, ale pochmurny dzień. Jeżeli nie ma takiej możliwości,  na początku stawiajmy je w zacienionym miejscu. Jeżeli wystawimy je od razu na palące słońce u większości gatunków dojdzie do poparzenia liści. Systematyczne przyzwyczajanie domowych roślin doniczkowych do warunków panujących na zewnątrz to klucz do sukcesu.

Podłoże w donicach będzie się na dworze szybciej przesuszać, musimy zatem dbać o częste podlewanie. W związku z częstym podlewaniem musimy dbać także o regularne nawożenie. Systematycznie sprawdzamy też czy nie pojawiły się na naszych roślinach szkodniki, bo o nie w ogrodzie czy na balkonie znacznie łatwiej niż w zamkniętym pomieszczeniu.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/