Dynie ozdobne uprawa dyni i najlepsze stanowisko

Dynie ozdobne – W programie „Ogród od A do Z” pora na kolejną literę ogrodniczego alfabetu.
D jak DYNIE OZDOBNE.

Dynie ozdobne – Te szybko rosnące rośliny jednoroczne są wielobarwne i mają przeróżne kształty. Twarde owoce nie nadają się do spożycia, uprawia się je w celach dekoracyjnych. Możemy spotkać niezwykłe bogactwo form dyni ozdobnych, mogą być kuliste i gruszkowate, gładkie i chropowate, żółte, zielone, białe lub wielokolorowe. Ich średnica wynosi od 4 do 20 cm.

Dyniami ozdobnymi możemy przykrywać obszerne powierzchnie rabatowe i zbocza, a także płoty i pergole. Również kąty, w których trzymamy różne sprzęty czy kompost mogą zostać szybko osłonięte tą rośliną. Przy murach, na podporach czy stelażach dynia pnie się z powodzeniem. Najpierw dekoracyjne są duże zielone liście, a po zakończeniu wegetacji najpiękniejszą ozdobą są egzotyczne owoce. Zebrane we wrześniu lub październiku i odpowiednio wysuszone mogą zdobić nasze mieszkania bardzo długo.

Dynie ozdobne uprawiamy tak samo jak inne rośliny dyniowate. Są to rośliny ciepłolubne, więc nasiona wysiewamy po 15 maja. Pierwszych owoców możemy się spodziewać mniej więcej po 3 miesiącach. Wymagają systematycznego podlewania i lubią stanowiska osłonięte od wiatru oraz żyzną, próchniczną, przepuszczalną glebę.

Trudno dziś wyobrazić sobie jesienne dekoracje bez fantazyjnych dyń ozdobnych. Możemy użyć ich w kompozycjach z wrzosami lub ozdobić nimi stoły, parapety, balkony czy tarasy.