Cebulica syberyjska – rośliny cebulowe

Cebulica syberyjska – W programie „Ogród od A do Z” pora na literę C.

C jak CEBULICA SYBERYJSKA

Pochodzi z południowo-wschodniej Europy, zachodniej Azji i Kaukazu. Jest to roślina cebulowa o dzwonkowatych kwiatach i wąskich liściach, które zanikają po kwitnieniu. Cebulica syberyjska w naturalnych warunkach rośnie w jasnych lasach i zaroślach, w miejscach lekko ocienionych pod późno rozwijającymi się drzewami i krzewami. Najlepiej czuje się w próchnicznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie wapiennej.

Cebulica syberyjska – W ogrodach idealnie nadaje się do swobodnie rozprzestrzeniających się nasadzeń. Kwiaty dorastają do 15 cm wysokości i mają jasno fioletowy lub niebieski odcień. Dostępna jest też odmiana „Alba” o czysto białych kwiatach. Roślina ta obficie tworzy nasiona i łatwo się rozrasta, tworząc w kwietniu kolorowe kępy, a ze zbiegiem lat wspaniały błękitny kobierzec. Cebulica syberyjska nadaje się na wiosenne rabaty kwiatowe i do ogrodów skalnych.

Cebulica syberyjska jest rośliną całkowicie mrozoodporna. Można ją rozmnażać przez wysiew, jednak młode siewki zakwitną dopiero po dwóch, trzech latach, lub przez cebulki przybyszowe. Nie jest trudna w uprawie, za to jest niezwykle urokliwa.