Gwiazda betlejemska – poinsecja

Gwiazda betlejemska – Dzięki swoim czerwonym, różowym lub kremowobiałym przykwiatkom poinsecje są mile widziane w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego dziś kilka słów o gwieździe betlejemskiej. Zapraszam na Dom Pełen Kwiatów.

Wilczomlecz piękny, bo to kolejna nazwa tej popularnej rośliny, pochodzi z Meksyku, gdzie jest dużym, zawsze zielonym krzewem, który często przekracza 2 m wysokości. Na szczycie pędów wytwarzają się duże czerwone, różowe, łososiowe lub kremowobiałe przykwiatki otaczające niepozorne kwiaty. Przykwiatki te są dekoracyjne przez mniej więcej dwa miesiące. Potem należy je ściąć, a roślinę można trzymać ze względu na jej ulistnienie. Wywołanie ponownego kwitnienia w naszych warunkach w kolejnym roku jest dość trudne, dlatego najczęściej traktujemy tę roślinę jako jednoroczną.

Co zatem zrobić, żeby gwiazda betlejemska roztaczała świąteczny blask w naszym domu przez długi czas? Po pierwsze przyjrzyjmy się roślinie podczas zakupu…

Zdrowa roślina będzie miała sprężyste, rozłożyste liście bez uszkodzeń, odbarwień czy odkształceń. Powinna też mieć świeże, zaokrąglone, żółto-zielone pąki kwiatowe.

Gwiazda betlejemska w warunkach naturalnych żyje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie jej podczas transportu ze sklepu do domu. Tym bardziej, że kupujemy ją zimą, kiedy na dworze najczęściej jest mróz. Należy ją więc dokładnie owinąć papierem lub folią i jak najszybciej przenieść do ciepłego pomieszczenia.

W mieszkaniu warto znaleźć dla niej miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Temperatura nie powinna spadać poniżej 18 st. Celsjusza. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale bez zalegania wody. Podlewajmy więc naszą gwiazdę często, ale niewielką dawką. Potrzeby pokarmowe poinsecji są przeciętne. Możemy ją zasilić nawozem do roślin kwitnących raz na miesiąc lub raz na 3 tygodnie.

Jeżeli liście zaczną żółknąć, może to oznaczać, że roślina przemarzła podczas transportu, że w jej otoczeniu jest zbyt suche powietrze lub że doszło do przesuszenia bryły korzeniowej. W takim wypadku podlewamy roślinę lub przenosimy ją w bardziej wilgotne miejsce, czasami wystarczy odsunąć ją od kaloryferów. Kwitnących roślin nie należy stawiać w zbyt ciepłym miejscu, gdyż powoduje to szybkie przekwitanie. Przemarzniętej rośliny już raczej nie uda nam się odratować, uważajmy więc również na przeciągi.

Gwiazda betlejemska – Jeżeli zauważymy szarawe lub żółtobrunatne plamy na liściach, to znak, że naszą roślinę zaatakowała choroba grzybowa. Usuwamy je i zwracamy szczególną uwagę na podlewanie, niekiedy warto je ograniczyć. Gwiazdę betlejemską mogą też czasami zaatakować szkodniki: mączliki, mszyce lub przędziorki.

Jeżeli ktoś chce uprawiać poinsecję nieco dłużej i doprowadzić do ponownego kwitnienia w przyszłym roku, musi pamiętać, że jest to roślina krótkiego dnia.

Co w takim przypadku należy zrobić? W lutym lub na początku marca, gdy przylistki zaczynają tracić barwę, należy roślinie zapewnić okres spoczynku. Ograniczamy podlewanie, możemy też przenieść poinsecję w nieco chłodniejsze miejsce. W kwietniu lub maju przycinamy roślinę na wysokości mniej więcej 10-15 cm. Pamiętajmy, że sok mleczny gwiazdy betlejemskiej może powodować podrażnienie skóry i silnie brudzi, więc wszystkie zabiegi związane z przycinaniem rośliny warto wykonywać w rękawiczkach ochronnych. W tym czasie możemy też poinsecję przesadzić do nowego podłoża. Od tego momentu dbamy już o systematyczne podlewanie. Jeżeli ma ona zakwitnąć znowu w adwencie, to od przełomu września i października musi być trzymana 14 godzin na dobę w całkowitej ciemności, przez ok. 8-9 tygodni. Do zaciemniania można użyć wiadra lub kartonu.

Wilczomlecz piękny rozmnażany jest poprzez sadzonki wierzchołkowe. W warunkach domowych nie zawsze się to jednak udaje.

Niewątpliwie poinsecja stała się jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. I wyróżnia się już ponad 150 odmian tej rośliny. Wystarczy włożyć ją w wybraną osłonkę i już mamy gotową, prześliczną, świąteczną dekorację.

Pięknie prezentuje się też w otoczeniu iglastych gałązek. Wystarczy umieścić poinsecję w większej osłonce lub np. w koszyku i obłożyć gałązkami świerka lub sosny. Miniaturowe odmiany gwiazd betlejemskich wspaniale podkreślą charakter wigilijnego stołu.

I tym odcinkiem kończymy jesienną serię programu „Dom Pełen Kwiatów”. Na kolejny cykl zapraszam wczesną wiosną.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/