Październik w ogrodzie – 26.10 -01.11 – kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie – Tematem jesiennych porządków, które w dużej mierze dotyczą liści opadających z drzew. Nie mogą one pozostawać na zimę ani  na trawniku, ani na tarasach czy podjazdach. Wygrabiamy je, wydmuchujemy lub wciągamy odkurzaczem ogrodowym. Jeżeli są zdrowe mogą być jednak pozostawione na rabatach bylinowych lub pod krzewami, jako warstwa ściółkująca stanowiąca też zabezpieczenie przed mrozem.

Czas opadających liści to moment nie tylko sprzątania, ale także oprysku drzew owocowych. W ich przypadku można o tej porze przeprowadzić opryski prewencyjne i zwalczające choroby grzybowe. Możemy w tym celu użyć preparatów ekologicznych na bazie miedzianu lub wybranych fungicydów. Warto wspomnieć tu zwłaszcza o brzoskwiniach, które często chorują na kędzierzawość liści.

W warzywnikach zbliża się termin sadzenia czosnku. Dotyczy to odmian ozimych, które są odporne na mróz. W ich przypadku zbiór będziemy mogli przeprowadzić w lipcu. Odmiany jare sadzie się dopiero wiosną.

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy karpy dalii oraz bulwy mieczyków czy kanny, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Dalie to rośliny ciepłolubne, ale bez problemu ich podziemne części przetrwają zimę w garażu, piwnicy czy innym pomieszczeniu, gdzie jest chłodno, ale temperatura nie spada poniżej zera. Umieszczone np. w kartonie lub wiadrze wypełnionym trocinami poczekają do wiosny, w kwietniu lub w maju, znowu będziemy mogli je posadzić. Z każdym rokiem będą większe i piękniejsze.

Z myślą o przyszłym roku i pięknej wiośnie cały czas sadzimy rośliny cebulowe, nie jest jeszcze za późno, żeby to zrobić, a w sklepach zaczynają się już promocje na różnego rodzaje cebulki i bulwy. Warto wziąć pod uwagę to, że tulipany, narcyzy, hiacynty czy krokusy możemy sadzić nie tylko na rabatach, ale także w donicach.

Koniec października to czas chryzantem. Często kojarzą się nam ze Świętem Wszystkich Świętych, ale mogą być też piękną ozdobą naszych balkonów lub tarasów. Zwłaszcza w zestawieniu z innymi roślinami w kompozycjach wielogatunkowych. Chryzantemy czyli złocienie występują w przeróżnych odmianach. Kwiaty zachwycają mnogością kolorów i kształtów. 31 października w naszych ogrodach często widać także ozdoby z dyń, bo tego dnia przypada Halloween.

A 1 listopada świętujemy Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później obchodzimy Zaduszki. To czas refleksji, zadumy i pamięci.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/