Październik w ogrodzie – 19.10 -25.10 – kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie – Jesień już na dobre zadomowiła się w naszych ogrodach. Warto dostrzec jej piękno, podkreślając jej uroki sezonowymi dekoracjami roślinnymi. Cały czas kwitną astry, dumnie powiewają kłosy traw ozdobnych, niezwykle dekoracyjne są też ozdobne papryczki i kapusta. Z roślin tych można stworzyć ciekawe kompozycje na balkony i tarasy. Kapusta ozdobna przetrwa w doniczce całą zimę, nawet wtedy, gdy nadejdą przymrozki.

20 października przypada Dzień Krajobrazu. To co widzimy za oknem odgrywa bardzo ważną rolę w naszym codziennym życiu, dlatego warto dbać o swoją najbliższą okolicę, w tym o ogród, także jesienią. Piękny krajobraz poprawia humor, potrafi też inspirować, a także motywować do pracy i działania.

Kończymy już zbiory większości owoców, w tym również orzechów. Orzechy włoskie zbieramy od końca września do listopada w zależności od regionu i pogody. Opadają one z drzew, gdy ich zielone otoczki samoistnie pękają. Zanim zaczniemy je łupać, warto je najpierw podsuszyć.

Po zakończonym sezonie, może się okazać, że jakieś drzewo w ogrodzie kwalifikuje się do wycięcia lub do mocnego przycięcia. Jeżeli dotyczy to drzewa owocowego lub np. brzozy, warto pamiętać, że drewno takie nadaje się do palenia w kominku. Pamiętajmy jedynie o tym, że najpierw trzeba je wysuszyć. Najlepsze drewno do kominka powinno być sezonowane nawet przez rok lub dłużej. Zanieśmy je zatem do drewutni, gdzie pocięte na odpowiedniej długości fragmenty poczeka na swoją kolej.

Kontynuujemy porządki na rabatach. Usuwamy przekwitnięte kwiaty jednoroczne, z których jednocześnie możemy pobrać nasiona na przyszły roku. Przycinamy byliny, które nie prezentują się dobrze. Pozbywamy się chwastów, żeby nie przybywało ich w ogrodzie w przyszłym sezonie.

Sprzątamy także w warzywnikach. W cieplejszych rejonach kraju kończymy zbiór papryki, dyni czy buraków. Na grządkach jeszcze przez pewien czas może pozostać marchew. Por, jarmuż czy roszponka mogą pozostać w gruncie nawet przez całą zimę. Rzodkiewki czy sałatę wysiane na poplony zbieramy w miarę potrzeby.

Jeżeli w warzywniku uprawiamy poplony, m.in. rzodkiewkę, sałatę, rokiettę siewną czy szpinak, warto pod ręką mieć już agrowłókninę lub folię. W prawdzie rośliny te wytrzymają niewielkie przymrozki, ale po przykryciem będą miały większą szansę na to, by dojrzeć, A tym samym my będziemy mieli pewność, że będzie jeszcze co zbierać.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/