Piwonie – byliny w ogrodzie

Piwonie – Niewiele jest roślin ogrodowych, które mogą pochwalić się tak długą historią uprawy co piwonie. W Chinach są one pielęgnowane już ponad 1000 lat.

Kwiaty osiągają od 45 do 90 cm wysokości i mają pachnące, pojedyncze, pełne lub półpełne kwiaty dochodzące do 15 cm średnicy. Kwitną w maju i czerwcu, w kolorze białym, różowym, wiśniowym, purpurowym i bordowym. W przeciwieństwie do innych bylin kwitnących w tym samym czasie, liście piwonii zachowują swą dekoracyjność aż do jesieni.

Główny podział wyróżnia piwonie bylinowe: lekarską i chińską, które tracą jesienią pędy nadziemne oraz piwonie drzewiaste, które na zimę drewnieją.

Piwonie w uprawie nie są wymagające, najważniejsze, aby nie sadzić ich w miejscach podmokłych. Wymagają średnio ciężkich, umiarkowanie kwaśnych i przepuszczalnych gleb. Najlepiej odżywiać je nawozami organicznymi. Nie należy stosować nawozów azotowych, ponieważ po nich piwonie mogą nie kwitnąć. Rośliny te rozmnażamy poprzez podział, najlepiej wczesną wiosną.

Piwonie – Najczęstszym pytaniem związanym z uprawą piwonii jest: Dlaczego nie kwietnie? Choć wygląda zdrowo i zawiązały się pąki, pozostają one małe i się nie otwierają… Powodów może być kilka: sucha gleba, niedożywienie, zbyt głębokie posadzenie, uszkodzone lub przemarznięte korzenie. Eliminując kolejno te czynniki można stwierdzić, który z nich leży u podstaw problemu.

Rośliny są długowieczne, na tym samym stanowisku mogą rosnąć nawet 10-15 lat. Kwiaty można zbierać do letnich bukietów. Ścinamy je wtedy, gdy pąki są na wpół otwarte i pozostawiamy dolny liść.