Stokrotki afrykańskie

Stokrotki afrykańskie – Pochodzące z Afryki Południowej osteospermum, czyli stokrotki afrykańskie, to urokliwe, kwitnące przedstawicielki astrowatych. Są to idealne rośliny zwłaszcza do mieszanych nasadzeń balkonowych i tarasowych. Paleta barw kwiatów poszczególnych odmian sięga od bieli po ciemny fiolet, przez róż, kremową biel, świetlistą żółć i pomarańcz. Środek koszyczka bywa niekiedy biały, żółty lub w odcieniach niebieskiego. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a płatki mogą mieć różne, czasami fantazyjne kształty.

Stokrotki afrykańskie warto sadzić w miejscach jasnych, np. na balkonach i tarasach od strony południowej. Na stanowiskach w pełnym słońcu kwitną długo i obficie.

Dobrym towarzystwem dla osteospermum w kompozycjach doniczkowych będą m.in. pelargonie, petunie ogrodowe, bakopy i inne rośliny, które również lubią słońce i wymagają podobnych warunków uprawy.

W mojej pierwszej kompozycji fioletowe stokrotki o pełnych kwiatach zostaną posadzone w towarzystwie fioletowej bakopy i trzmieliny.

Osteospermum możemy z powodzeniem posadzić w podłożu do kwiatów balkonowych. Jak zawsze pamiętamy o drenażu i otworach odpływowych na dnie pojemnika.  Bakopa, zwana także suterą, to szybko rosnąca roślina. Posadzona z przodu będzie przewieszać się kaskadą fioletowych kwiatów, pięknie kontrastujących z czernią donicy. Oprócz roślin o kwiatach fioletowych możemy też nabyć bakopy o kwiatach niebieskich, różowych i białych. Drobnolistna trzmielina będzie wypełnieniem środka kompozycji. Jej pędy będą przeplatać się między kwiatami stokrotki afrykańskiej i bakopy. Gdyby za bardzo się rozrosła, można ją przyciąć.

Druga kompozycja będzie biało-fioletowa. Do białych skrzynek balkonowych trafią ciemnofioletowe stokrotki afrykańskie, białe bakopy i białe pelargonie rabatowe.

Podczas sadzenia możemy dosypać do podłoża nawozu długodziałającego. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że nasze rośliny przez cały okres wegetacji będą miały dostęp do składników odżywczych. Jeżeli tego nie zrobimy w czasie wegetacji trzeba dokarmić te rośliny i raz na tydzień lub raz na 2 tygodnie odżywić je nawozem do roślin kwitnących.

Stokrotki afrykańskie – Wszystkie odmiany osteospermum to rośliny słońca. Podobnie jak pelargonie. Przy niedoborze światła kwiaty stokrotek afrykańskich zamykają się. Gdy jest słonecznie, prezentują się w pełnej okazałości. Do ich uprawy warto wybrać miejsce zaciszne i osłonięte. Jeżeli latem panują długotrwałe upały, niektóre odmiany na pewien czas mogą przestać kwitnąć. Nie należy się tym przejmować. Jak tylko nieco się ochłodzi, znowu na roślinie pojawią się kwiaty.  Generalnie stokrotki afrykańskie wytrzymają latem krótkie okresy przesuszenia, jednak znacznie lepiej będą się prezentować, jeżeli zadbamy o regularne podlewanie, tak żeby podłoże było stale lekko wilgotne.

Kiedy kwiaty zamierają – a w czasie deszczowej, chłodnej pogody dzieje się tak bardzo często – warto je wyłamać lub wyciąć. Dzięki temu roślina zawiąże nowe pąki.

Pomarańczowe stokrotki afrykańskie posadzę w towarzystwie kroplika ogrodowego. Roślina ta ma kwiaty o bardzo ciekawym kształcie, a do tego są one wspaniale, intensywnie wybarwione i pokryte licznymi kropkami. Kwiaty kroplików w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory, pojawiają się na szczycie pędów. Rośliny te mają pokrój wniesiony i lekko pokładający się. Niestety nie kwitną one tak długo jak stokrotki afrykańskie, zazwyczaj jest to kilka tygodni w czerwcu i lipcu. Możemy jednak przedłużyć im okres kwitnienia, ścinając pędy kilka centymetrów pod przekwitłymi kwiatostanami. Pobudzimy wtedy uśpione pąki do wegetacji i kroplik zakwitnie ponownie pod koniec lata.

Osteospermum posadzę też w towarzystwie fioletowej petunii i kocanki włochatej. Ta kompozycja z czasem będzie największa. Pamiętajmy, że przy gęstym obsadzeniu donic musimy szczególnie pamiętać o podlewaniu i nawożeniu. Duża masa roślin czerpie więcej wody z podłoża, szybciej wyczerpują się też składniki odżywcze. Żeby nasze okazy bujnie kwitły, muszą być regularnie dokarmiane.

Stokrotki afrykańskie będą zdobić nasze balkony lub tarasy do pierwszych przymrozków. Pamiętajmy, że rośliny te kochają słońce. I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Balkony i Tarasy”.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/