Borówka amerykańska i jagoda kamczacka – przesadzanie
Borówka amerykańska i jagoda kamczacka – przesadzanie – Dość deszczowa i jeszcze chłodna nocami aura nie sprzyja jeszcze sadzeniu ciepło- i słońco-lubnych warzyw, jakimi są pomidory, papryka i warzywa dyniowate. Zatem poczekają one jeszcze kilka dni w szklarni, a ten czas można przeznaczyć na inne prace w ogrodzie.
U nas tą pracą było przesadzenie borówek amerykańskich oraz jagód kamczackich z podwyższanej grządki na grządkę w pobliżu szklarni, gdzie będzie tworzony zakątek różnych krzewów owocowych. Dwie borówki, które rosły na tyłach mojego ogrodu trafiły już tu jesienią, teraz dołączą do nich kolejne.
Podobne filmy : Cięcie borówki , Krzewy owocowe , Rododendrony – sadzenie , Hortensje – rozmnażanie
Ale od początku. Dla tych, którzy jeszcze nie mają borówki na działce kilka podstawowych informacji na jej temat. Borówka amerykańska tudzież borówka wysoka to krzew rodzący smaczne i zdrowe borówki, są one większe i słodsze niż jagody, które niegdyś zbieraliśmy w lesie. Podstawą ich udanej uprawy jest odpowiednie podłoże. Musi być ono kwaśne i przepuszczalne. Ważne jest także, aby sadzić blisko siebie kilka krzewów borówek, najlepiej w różnych odmianach, bo chociaż uchodzą za rośliny samopylne lepiej zawiązują owoce dzięki pyłkom innych odmian. Najlepsze jest dla nich stanowisko słoneczne.
Na mojej podwyższanej grządce zrobił się już niezły ścisk. To pierwszy powód, który skłania mnie do ich przeprowadzki. Drugi to taki, że przez jesienną przebudowę części naszego ogrodu wygospodarowało się dla nich inne miejsce. I tam właśnie trafią.
Przesadzając rośliny w ogrodzie zawsze starajmy się wykopać je z jak największą bryłą korzeniową. Nie zawsze się to udaje, ale zawsze się starajmy. Borówki mają stosunkowo płytki ale mocno rozbudowany system korzeniowy. Korzenie moich roślin rozrosły się w podwyższanej grządce dość mocno i praktycznie ją wypełniły. Teraz trzeba te rośliny porozdzielać. Część korzeni na pewno ulegnie uszkodzeniu, można więc także zredukować potem nieco część nadziemną. Ale mam nadzieję, że to nie przeszkodzi w ich przyjęciu się w nowym miejscu.
A w nowym miejscu docelowo będzie ich rosło teraz 7 plus 3 jagody kamczackie. Sadząc je w ziemi o odczynie obojętnym lub zasadowym koniecznie należy ją wymienić lub dosypać ziemi o odczynie kwaśnym. W sklepach dostępne są gotowe podłoża do sadzenia borówek i jagód. Może być to ekologiczne podłoże z serii BIO, zapewniające niskie pH odpowiednie dla roślin kwasolubnych.
Dołek wykopany pod borówkę powinien być jak największy. Przyjmuje się, że powinien mieć on szerokość od 60 – 100 cm i głębokość ok 40 cm, ale moje dołki są głębsze, ponieważ bryły korzeniowe borówek są dość okazałe. Wypełniamy je kwaśną ziemią i sadzimy krzew. Następnie dosypujemy podłoża w brakujące miejsca i dokładnie je dookoła ugniatamy. Tak samo należy postąpić z pozostałymi roślinami, które zostały jeszcze do posadzenia.
Następnym etapem jest obfite podlanie roślin. Robimy to nawet wtedy gdy pada deszcz. Pok każdą borówkę można nawet wylać całą konewkę, bo nie chodzi tu tylko o nawodnienie roślin, ale także o to, by ziemia przedostała się we wszystkie szczeliny, które mogły pozostać po przesadzeniu i żeby otuliła ona szczelnie korzenie.
W związku z tym, że borówki mają płytki system korzeniowy są narażone na przesuszenia. Żeby je przed tym uchronić, można miejsce, w którym rosną te rośliny obsypać korą. Zatrzyma ona wilgoć w glebie przez dłuższy czas, ograniczy rozwój chwastów i wpłynie na utrzymanie kwaśnego odczynu gleby. Ponadto po prostu ładnie wygląda i pachnie. Szkoda że tylko na początku.
Borówki i jagody kamczackie posadzone. Czas obsadzić resztę tego zakątka innymi krzewami owocowymi. Czas też na zagospodarowanie pozostałych grządek warzywnych. Ale o tym opowiem już w kolejnych odcinkach z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam do oglądania.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/