Czas posadzić wiosenne kwiaty!
Czas posadzić wiosenne kwiaty! 🌷 Jakie cebulki i bulwy kwiatowe sadzimy jesienią? Jak to zrobić? Na co warto zwrócić uwagę? 🌷 Przypomnienie tych informacji będzie tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam. 🌷
Wielu z nas nie wyobraża sobie wiosny bez tulipanów, narcyzów, hiacyntów czy krokusów. Tym bardziej, że są to rośliny, które z powodzeniem możemy uprawiać w każdym ogrodzie, większym czy mniejszym. O ile zadbamy o ich posadzenie jesienią, ponieważ należą one do roślin cebulowych i bulwiastych, które sadzimy jesienią i które zimą muszą przejść okres chłodu inicjujący kwitnienie.
Warto więc jeszcze raz przypomnieć, jakie rośliny z tej grupy wiosennych piękności możemy posadzić we wrześniu lub październiku, ponieważ szeroki wybór gatunków w rozmaitych kolorach i o przeróżnych kształtach, daje sporo możliwości zaaranżowania cudownej rabaty wiosną. A są to m.in.: tulipany, narcyzy, w tym najpopularniejsze żółte narcyzy trąbkowe, nazywane żonkilami, hiacynty, krokusy, szafirki, ranniki, zawilce, kosaćce żyłkowane, szachownice, w tym najpopluarniejsze cesarskie korony, czosnki ozdobne, w tym czosnki olbrzymie i lilie oraz zimowity, które są wyjątkiem w tej grupie roślin i nie kwitną wiosną ani latem lecz dopiero u schyłku i na początku jesieni, najczęściej we wrześniu.
Jak je sadzić?
Przemyślane kompozycje mogą zdobić ogród przez kilka wiosennych miesięcy od lutego do czerwca, w czasie, gdy pozostałe rośliny dopiero budzą się do życia. Komponując rabaty kwiatowe z roślin cebulowych można sadzić je grupami, żeby pokreślić piękno konkretnej odmiany. Można też sadzić je bardziej swobodnie, naprzemiennie, mieszając ze sobą różne gatunki, tak żeby wiosną stworzyły różnorodny, kolorowy, kwiecisty kobierzec, lub żeby zawsze coś na obsadzonej rabacie kwitło. Jeżeli chcemy mieć kolorowy dywan kwiatów należy posadzić gatunki, które kwitną o tej samej porze. Jeżeli stawiamy na to, żeby zawsze mieć kwitnący akcent na rabacie, warto wybrać gatunki, które kwitną w różnych terminach.
Najwcześniej, często już w lutym będą kwitły przebiśniegi, ranniki i wczesne odmiany krokusów. Nieco później, w marcu i kwietniu zaczynają kwitnąć szafirki, cebulice, zawilce i kosaćce cebulowe oraz hiacynty, wczesne odmiany narcyzów oraz wczesne odmiany tulipanów, najczęściej botaniczne. Pod koniec kwietnia i w maju kwitną późne krokusy, średnio wczesne i średnio późne odmiany tulipanów oraz narcyzów, a także szachownice, w tym cesarskie korony oraz wczesne odmiany czosnków ozdobnych. Najpóźniej, bo w czerwcu zakwitają późne odmiany tulipanów, późne odmiany narcyzów, czosnki ozdobne, w tym wiele odmian czosnku olbrzymiego. A na przełomie czerwca i lipca zaczynają kwitnąć lilie.
Wybierając miejsce dla nasadzeń cebulowych warto pamiętać, że po przekwitnięciu ich pędy więdną i stają się mało atrakcyjne, a należy je zostawić do samoistnego zaschnięcia, żeby odżywiły cebule lub bulwy i żeby rośliny te kwitły również w kolejnych latach. Dlatego dobrym pomysłem jest sadzenie ich na rabatach w pobliżu roślin później rozpoczynających wegetację, np. traw ozdobnych, funkii, paproci czy innych roślin okrywowych, czy w pobliżu hortensji bukietowych, które wiosną ścinamy nisko, a potem rozrastają się one do czasami bardzo dużych rozmiarów.
Warto pamiętać, że rośliny te idealnie nadają się również do obsadzania miejsc pod krzewami i drzewami liściastymi, które nie są jeszcze ulistnione w kwietniu i maju, oraz do sadzenia w ogródkach skalnych. Sprawdzą się też w donicach, ale na ten temat będzie już kolejny film na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Roślinom cebulowym najbardziej odpowiadają gleby niezbyt ciężkie i przepuszczalne. Jeżeli w ogrodzie mamy glebę ciężką, warto pomyśleć o zrobieniu drenażu ze żwiru, drobnego grysu czy piasku w miejscu ich sadzenia. Rośliny te nie powinny być sadzone w ziemi podmokłej, bo może powodować ich zagniwanie.
Już sadząc rośliny warto zadbać też o żyzność gleby, z której rośliny cebulowe będą korzystać jeszcze jesienią, w trakcie ukorzeniania, a także wiosną w trakcie kiełkowania i potem kwitnienia. Dołki, w których sadzimy cebule i bulwy możemy zasilić żyznym podłożem lub kompostem oraz nawozem, najlepiej jesiennym, bogatym w fosfor i potas. Może to być przykładowo wieloskładnikowy, granulowany, nawóz uniwersalny, odpowiedni dla praktycznie wszystkich zimujących roślin w ogrodzie, drzew, krzewów, bylin, trawników i roślin cebulowych czy nasadzeń doniczkowych.
W tego typu nawozie każda granulka ma kompletny skład, jest więc łatwy w użyciu. Warto pamiętać, że często sadzimy cebulki na rabatach i w miejscach, gdzie już rosną lub rosły inne rośliny przez cały sezon. Zatem, żeby ułatwić nowym okazom rozpoczęcie wegetacji w następnym sezonie i ukorzenienie się, dobrze jest wzbogacić glebę o dodatkowe składniki pokarmowe. To pomoże nowym, a także rosnącym już roślinom przygotować się również do okresu zimowania. Stąd w nawozie jesiennym zwiększona porcja potasu, który zwiększa odporność na przemarzanie, a obniżona zawartość azotu, co sprawia, że proces tworzenia przyrostów i masy zielonej nie jest pobudzany lecz wyhamowany.
Żelazna zasada sadzenia cebul i bulw roślinnych mówi, że grubość okrywającej daną cebulę warstwy ziemi powinna być mniej więcej dwa razy większa niż ta cebula. Zatem dla przykładu, jeżeli cebulka narcyza ma około 3 cm wysokości, do nad nią powinno się znajdować około 6 cm, czyli dołek dla niej powinien być wykopany na około 9 cm. Dla cebulki tulipana, która ma około dwóch centymetrów wykopujemy dołek o głębokości około 6 cm, a dla bulwy krokusa, która ma centymetr należy wykopać wgłębienie 3-centymetrowe.
Ogólnie rzecz biorąc, na głębokości 3-7 cm sadzimy krokusy, przebiśniegi, śnieżyce, cebulice, szafirki, puszkinie, szachownice kostkowe, kosaćce cebulowe i niewielkie cebule tulipanów czy narcyzów, zazwyczaj odmian botanicznych oraz mniejszych odmian czosnków ozdobnych. Nieco głębiej, na głębokości 10-15 cm umieszczamy tulipany, narcyzy, w tym tradycyjne żonkile i hiacynty. Najgłębiej, w dołkach o głębokości 15-30 cm sadzimy największe cebule m.in. cesarskich koron, czosnków olbrzymich czy lilii.
Jeżeli w naszym ogrodzie zauważyliśmy obecność gryzoni czy innych szkodników glebowych, które mogłyby podgryzać czy uszkadzać cebule, można posadzić je w specjalnych koszykach lub też w większych przemysłowych donicach, które mają duże otwory na dnie i które potem wkopujemy w wybranych miejscach na grządce. Dodatkowym atutem tego typu uprawy jest to, że wiosną, po przekwitnięciu tak posadzonych tulipanów, narcyzów czy szafirków, możemy je z łatwością wykopać i zrobić na rabacie miejsce dla innych roślin. Bo jeszcze raz warto przypomnieć, że żeby rośliny te kwitły rok rocznie również w kolejnych latach, najlepiej jest zostawić ich liście po przekwitnięciu do samoistnego zaschnięcia, żeby odżywiły cebule lub bulwy.
Proces sadzenia cebul w koszyczkach czy doniczkach wygląda tak samo jak w przypadku sadzenia tradycyjnego. Umieszczamy je w pojemnikach wypełnionych na dnie żyzną ziemią, po czym wkopujemy je w wybranym miejscu, znowu tak, żeby nad cebulkami była odpowiednia warstwa gleby, większa w przypadku cebul dużych, mniejsza w przypadku cebul niewielkich.
Jeżeli kupujemy cebulki w tradycyjnym sklepie i mamy możliwość ich obejrzenia, warto zwrócić uwagę na ich jakość i sprawdzić, czy nie mają widocznych uszkodzeń, plam świadczących o chorobach grzybowych czy też nie są przesuszone. Powinny być twarde i zdrowe. Ponadto nie powinny mieć kiełków, które świadczą o rozpoczęciu już przez roślinę wegetacji, co z kolei może utrudnić jej ukorzenianie. Starajmy się też wybierać cebule jak największe.
Sadzenie gatunków cebulowych dobrze jest zakończyć w połowie października, żeby zdążyły ukorzenić się przed przymrozkami. Aczkolwiek zdarzało mi się sadzić te rośliny również w listopadzie i też pięknie kwitły wiosną. Wiele tu jednak zależy od zimowej pogody. Kto nie chce ryzykować, nie powinien opóźniać tych nasadzeń.
I to tyle dziś. Zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/