Kwiaty i rośliny ozdobne. Co należy wysiać w lutym na rozsady

Kwiaty i rośliny ozdobne. Co należy wysiać w lutym na rozsady? Lutowe wysiewy kwiatów i roślin ozdobnych! To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam!

Luty, choć to miesiąc zimowy i mroźny, jest początkiem sezonu uprawy roślin, ponieważ o tej porze wysiewa się już wybrane gatunki warzyw i roślin ozdobnych na rozsady. Od razu jednak warto podkreślić, że tak wczesne wysiewy nie należą do najłatwiejszych, z uwagi na krótki dzień i tym samym niedobory światła w naszym klimacie. Musimy przygotować jak najjaśniejsze miejsce dla naszych rozsad. W niektórych przypadkach przyda się też miejsce chłodniejsze niż nasze mieszkanie. Ponadto musimy przygotować się często na pikowanie i rozsadzanie sadzonek oraz na pielęgnację młodych siewek, regularne podlewanie i doglądanie pod kątem chorób i żerowania szkodników.

Dla wielu z nas to jednak żaden problem lecz sama przyjemność i chcemy jak najszybciej zająć się ogrodniczym hobby. I w tym celu możemy sięgnąć po nasiona kwitnących latem piękności, które mają dłuższy okres wegetacji i wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady lub które chcemy mieć w kwitnącej postaci szybciej, niż miałoby to miejsce, gdybyśmy posiali je np. w kwietniu lub w maju bezpośrednio do gruntu.

O tym jakie to rośliny, mówiłam już w poprzednich latach, w różnych filmach na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Ale w związku z tym, że co roku temat ten wraca przy przygotowywaniu lutowych rozsad, dziś przypomnienie o tym wczesnym wysiewie jednorocznych roślin kwitnących i bylin na rozsady.

A najwcześniej, bo już w styczniu można sięgnąć po nasiona pelargonii rabatowych i bluszczolistnych, przewieszających się. To rośliny, które pięknie kiełkują i rozwijają się potem bez większych problemów, a latem wspaniale kwitną. Są wdzięczne w uprawie i mało problemowe. Warto przypomnieć, że możemy je wysiewać zarówno z nasion zakupionych w sklepie, jak również z takich które udało nam się samodzielnie pobrać z zeszłorocznych roślin, o ile uprawialiśmy taką odmianę, która te nasiona zawiązywała. Jeżeli chcemy mieć kwitnące okazy pelargonii latem, nie ma co zwlekać z ich wysiewem. Im szybciej w lutym to zrobimy, tym lepiej. Takie pelargonie możemy posadzić potem na rabacie lub w donicach, jeżeli zdecydujemy się na ich zimowanie, mogą z nami zostać przez lata.

Kolejną rośliną, którą często uprawiamy na balkonach lub tarasach są petunie i surfinie. I je również możemy uprawiać z nasion, wysianych na rozsady w lutym. I w tym wypadku także możemy sięgnąć po kupne nasiona lub po takie, które w poprzednim sezonie udało nam się pobrać samodzielnie. Nasiona petunii są niewielkie. Po wysiewie, nie przykrywamy ich ziemią lecz jedynie delikatnie przyklepujemy.

Podobnie wysiewa się o tej porze lobelie, o drobnych, niebieskich, fioletowych lub białych kwiatach. Rośliny te doskonale nadają się do sadzenia w wiszących pojemnikach.

Byliną, którą możemy wysiać w lutym jest szałwia błyszcząca. Już w maju pojawią się na tych młodych roślinach wspaniałe, intensywnie czerwone kwiatostany, które będą utrzymywać się aż do późnej jesieni. Szałwia pięknie się krzewi i jest łatwa w uprawie. Wspaniale komponuje się na rabatach i w zewnętrznych donicach z innymi gatunkami.

Np. z werbeną ogrodową, którą w naszym klimacie traktujemy jako roślinę jednoroczną, a także jest ciepłolubną byliną. Jeżeli znajdziemy dla niej miejsce zimowania, może pozostać z nami na lata. Werbena może mieć kwiaty w różnych kolorach, jej nasiona możemy nabyć np. w formie różnokolorowej mieszanki. Jeżeli wysiejemy ją rzutowo do większego pojemnika, będzie nas potem czekać pikowanie.

W lutym możemy rozpocząć też uprawę karłowych dalii, których karpy także bez problemu możemy potem zimować. Dostępne są nasiona dalii pojedynczych lub pełnych o kwiatach w różnych kolorach. Wysiewając mieszankę nasion, będzie to dla nas niespodzianka.

Kolejnym gatunkiem, jaki możemy wysiewać tak wczesną porą jest niecierpek waleriana. W pokojowej temperaturze, młode siewki powinny wykiełkować po mniej więcej 2-3 tygodniach. W maju możemy go posadzić w ogrodzie, w gruncie lub na tarasach czy balkonach. Niektórzy uprawiają go nawet w domu.

Pięknie kwitnącą rośliną jest także gazania. To gatunek jednoroczny, dorastający do wysokości 20-25 cm, o płatkach kwiatów w kolorze żółtym, pomarańczowym, różowym, brązowym lub białym. O tej porze możemy też sięgnąć po nasiona goździka ogrodowego Szabo. Moda na goździki wraca. W sklepach już od wczesnej wiosny pojawiają się sadzonki różnych odmian mieszańcowych. Miłośnicy wczesnych wysiewów mogą rozpocząć ich uprawę od przygotowania rozsady. Goździki kiełkują stosunkowo szybko. Pierwsze wschody często pojawiają się już po mniej więcej tygodniu.

Nie zapominajmy też o aksamitkach, wspaniałych ozdobnych i użytecznych roślinach. Gdy zakwitną będą wspaniałą roślinną dekoracją na rabatach kwiatowych. Warto posadzić je też w warzywniku, bo są naturalną ochroną warzyw przed nicieniami. Ponadto są to kwiaty jadalne. A to nie wszystkie zalety ślicznych aksamitek, które mogą występować w przeróżnych odmianach. Ich uprawa od nasionka jest niezwykle łatwa, są to rośliny praktycznie bezproblemowe. Siać możemy je na rozsady od lutego do maja. W maju, gdy minie ryzyko przymrozków ich nasiona mogą trafić bezpośrednio na miejsce stałe w ogrodzie.

W lutym możemy siać na rozsady jeszcze m.in. takie gatunki jak lwia paszcza, żeniszek, lewkonia, kraspedia, naparstnica, kobea pnąca, heliotrop peruwiański czy tytoń ozdobny. To także ostatni moment, żeby wysiać begonię stale kwitnącą, jeżeli chcemy, żeby kwitła już w maju.

W przypadku wszystkich tych gatunków, które wysiewamy na wczesne rozsady, początkowo trzymamy je w cieple naszego domu, np. na parapecie, w jak najjaśniejszym miejscu. Po pikowaniu i zahartowaniu możemy je późniejszą wiosną przenieść w miejsce chłodniejsze, np. o temperaturze ok. 12-15 stopni Celsjusza.

Oprócz nasion, do produkcji rozsady potrzebujemy pojemników, mogą być to wielodoniczki, kuwety do wysiewu lub np. plastikowe opakowania po produktach spożywczych, ważne, żeby były one czyste i miały otwory drenażowe na dnie. Warto je też opisać, zwłaszcza wtedy, gdy uprawiamy więcej różnych gatunków. Dobrze jest też użyć dedykowanego podłoża do siewu i pikowania, które ma odpowiednią strukturę i jest wolne od patogenów chorobotwórczych, szkodników czy grzybów.

Na koniec wszystkie nasze dopiero co obsiane pojemniki delikatnie, ale dokładnie zraszamy, np. za pomocą opryskiwacza o rozproszonym strumieniu, po czym możemy przykryć je folią, szybką lub przezroczystym plastikiem, żeby na dłużej utrzymać wilgotność podłoża, pamiętajmy o codziennym wietrzeniu.

Wczesne wysiewy pozwalają wcześniej poczuć wiosnę. Dzięki nim późną wiosną możemy już obsadzić ogród lub zewnętrzne donice mnóstwem kwitnących roślin. I tego wszystkim rozpoczynającym ogrodniczy sezon serdecznie życzę. Zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/