Dendobrium Phalaenopsis – storczyki
Dendobrium Phalaenopsis – storczyki. A najbardziej znany i popularny gatunek storczyków to oczywiście falenopsis. Jest dostępny niemal we wszystkich sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Ale dość często pojawiają się także storczyki z rodzaju dendrobium w różnych gatunkach, najczęściej dendrobium nobile i jego mieszańce oraz dendrobium phalaenopisis i jego mieszańce. Mimo mylącej nazwy storczyki phalaenopsis to zupełnie inny gatunek niż dendrobium phalaenopsis.
Dendobrium Phalaenopsis to storczyk, który wymaga uprawy w wysokich temperaturach. Rośliny te podlewamy i nawozimy równomiernie przez cały rok.
Taki sposób uprawy określa się jako uprawę ciągłą. Rośliny tego typu idealnie czują się w domowych warunkach. Bo musimy pamiętać, że np. dendrobium nobile potrzebuje zmiennej temperatury, w okresie wzrostu wysokiej, a do zainicjowania kwitnienia niższej. W przypadku dendrobium phalaenopsis nie musimy się tym przejmować.
Kolorystyka kwiatów, szczególnie w przypadku hybryd, jest bogata. Występują one w różnych odcieniach różu, fioletu i bieli. Kwiaty te mogą mieć też różną wielkość, jedne są mniejsze, inne są większe. Na jednym pędzie kwiatowym może pojawić się 5 kwiatów, a czasami nawet 20, ich trwałość waha się od miesiąca do 3 miesięcy.
Dendrobium phalaenopsis – Zdarzają się też przypadki, gdy kwiaty utrzymują się na roślinie jeszcze dłużej. Pojawiają się one o każdej porze roku. Storczyki te są epifitami. Wytwarzają cylindryczne łodygi, które są lekko nabrzmiałe u podstawy oraz liście – najczęściej jest ich ok. 5, nie więcej niż 12. Kwitnienie może być kontynuowane nawet, gdy łodyga jest bezlistna. Rośliny te możemy uprawiać przy oknach od strony wschodniej lub zachodniej, a także od strony południowej, jeżeli jest możliwość ich zacieniania latem. Dendrobia phalaenopsis wymagają dość suchych warunków uprawy. W okresie wzrostu podlewamy je ostrożnie i niezbyt obficie, gdy widzimy, że podłoże już przeschło. W czasie wegetacji warto też je odżywiać nawozami bądź odżywkami do storczyków. Wyraźnie wzmacnia to rośliny.
Przesadzanie tych storczyków powinno być tak rzadkie, jak to tylko możliwe, ale tak częste, jak jest to niezbędne.
Warto je obserwować. Jeżeli przestają się mieścić w doniczce, mają dużo młodych przyrostów, które osiągnęły już wielkość ok. 5 cm lub gdy rośliny zostały zaatakowane przez szkodniki, to znak, że wskazane jest przesadzenie. Ale generalnie dendrobia dobrze się czują w ciasnych pojemnikach.
W przypadku tych storczyków należy uważać ze zraszaniem, ponieważ w uprawie pokojowej jest ryzyko, że doprowadzi ono do porażenia chorobami grzybowymi.
Ciekawostką jest to, że kwiaty dendrobium phalaenopsis są jadalne.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/