Eksakum – informacje o roślinie

Eksakum – Jak pielęgnować eksakum? Co to za roślina i skąd pochodzi?  Na te pytania odpowiemy dziś w „Ogrodzie od A do Z”.

E jak Eksakum

Tę uroczą roślinę uprawia się ze względu na pachnące kwiaty. Jej sadzonki można bez problemu kupić wiosną i latem, ale uprawia się ją również z nasion.

Eksakum tworzy gęste kuliste kępy wysokości 20-30 cm. Białe, różowe, fioletowe lub niebieskie kwiaty pojawiają się na końcach pędów 6 miesięcy po wysianiu nasion. Kwitnące rośliny lubią dużo rozproszonego światła, stale lekko wilgotną, próchniczną ziemię i temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza. Do uprawy warto więc znaleźć w domu stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. W suchym podłożu roślina zrzuca liście, w zbyt mokrym bywa atakowana przez szarą pleśń. Zwiędłe kwiaty warto regularnie obrywać, co pobudza roślinę do ponownego kwitnienia. Jest to roślina jednoroczna, więc po przekwitnięciu ją wyrzucamy.

Eksakum, nazywany też goryczką tropikalną lub perskim fiołkiem. Naturalnie występuje na wyspie Sokotra na Oceanie Indyjskim, blisko Rogu Afryki, gdzie rośnie jako roślina dwuletnia.

Eksakum ma drobne, jajowate liście i mięsiste pędy oraz drobne niebieskofioletowe kwiaty z żółtym oczkiem. Kwitnące rośliny zasilamy mniej więcej co 2 tygodnie. Odpowiednia pielęgnacja pozwala cieszyć się ich kwitnieniem od lata aż do jesieni.

Goryczka tropikalna w miesiącach letnich może być dekoracją każdego balkonu lub tarasu. Można ją nawet wysadzić na rabatę. Jej zapach jest intensywny, nie zawsze więc roślina ta nadaje się do sypialni. Niewielkie rozmiary i zwarty pokrój sprawiają, że eksakum będzie doskonałą dekoracją stołu lub okna.