Mieczyki – uprawa i sadzenie mieczyków

Mieczyki – uprawa i sadzenie mieczyków. Mieczyk nazywany jest również gladiolą. Rośliny te uprawiamy w ogrodach ze względu na wspaniałe kwiaty, które mogą być w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, różowym, fioletowym, łososiowym, czerwonym czy bordowym. Decydując się na ich uprawę musimy pamiętać o tym, że co roku czeka nas wiosenne sadzenie i jesienne wykopywanie cebulastych bulw. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto!

Mieczyki sadzimy w maju, gdy minie ryzyko przymrozków, a wykopujemy na początku października, zanim nadejdą chłody, kiedy liście powoli żółkną. Pozwalamy bulwkom porządnie obeschnąć, po czym oczyszczamy je z wyschniętych korzeni i przyczepionej ziemi oraz składujemy w przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze mniej więcej 5 stopni Celsjusza.

Warto wiedzieć, że kwiaty mieczyków zawiązują się dopiero po posadzeniu bulw, a nie jak tulipany, narcyzy czy hiacynty już w stadium cebulki. Rośliny te lubią gleby głęboko spulchnione, przepuszczalne, ale niezbyt suche, o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Jeżeli zaraz po posadzeniu gladioli nastanie susza, trzeba pamiętać o podlewaniu.

Dzięki eleganckim kwiatostanom mieczyki to idealne rośliny na kwiaty cięte. Do wazonu ścinamy je, gdy otworzą się pierwsze dwa, trzy kwiaty. Na łodyżce pozostawiamy zawsze od czterech do pięciu liści. To przykłady odmian pięknych i zjawiskowych mieczyków: Ajax, Adrenalin, Stereo, Mon Amour, Sapporo, Esta Bonita, Sogono, Priscilla, Socrates. Jakąkolwiek odmianę byśmy nie wybrali, wszystkie gladiole od czerwca do września wyróżniają się w ogrodzie niezwykle bogatym i barwnym kwitnieniem.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/