Forsycja

Forsycja – Pora na kolejną literę i kolejną roślinę w programie „Ogród od A do Z”. F jak Forsycja.

Należy do najbardziej znanych i lubianych wiosennych krzewów, jej żółte kwiaty pokrywające całą roślinę lśnią niczym słońce. 🙂

Forsycja rozwija kwiaty przed liśćmi. Tworzy wyprostowane pędy, dorastające do  dwóch metrów. Pod koniec marca i na początku kwietnia pokrywają się one  ładnymi dużymi kwiatami o intensywnej żółtej barwie. Osadzone są one wzdłuż pędów po kilka sztuk w pęczkach i darzą nas obficie słonecznym kolorem wiosny.

Forsycja – Wiosną nie przycinamy forsycji. Chyba że zbieramy po kilka gałązek do wiosennych bukietów. Zabieg cięcia tego krzewu przeprowadzamy zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Termin ten jest o tyle istotny, że  forsycja zielona zawiązuje pąki kwiatowe późnym latem, po to żeby powitać nas żółtą barwą w następnym sezonie wiosennym. Po kwitnieniu, co 3 lata, dobrze jest odmłodzić krzewy, wycinając 3-4 najstarsze pędy, aby zmusić roślinę do wypuszczenia nowych.

Krzewy te najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. Mają przeciętne wymagania glebowe, źle rozwijają się na glebach suchych oraz zimnych i mokrych.  W ogrodzie najlepiej posadzić ją w miejscu wyeksponowanym. Ładnie komponują się z wcześnie kwitnącymi roślinami, na przykład: narcyzami, tulipanami i pierwiosnkami. Jej gałązki w wazonie są pięknym symbolem wiosny.