Fitonie – uprawa i pielęgnacja

Fitonie to rośliny, które ostatnio zyskały na popularności, mimo że znane są w Europie od XIX wieku dzięki dwóm siostrom Elisabeth i Sarze Fitton, autorkom książki o botanice. Wywodzą się z tropikalnych lasów Peru i Kolumbii. Dzięki pracy hodowców dostępnych jest obecnie wiele nowych odmian tego gatunku.

Fitonie to rośliny niewielkie, płożące, ozdobne z liści. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zielone liście pokryte są żyłkami w innym kolorze, białym lub różowym. Zabarwienie i wielkość liści zależą od odmiany.

I chociaż spędziłam naprawdę sporo czasu na przeszukiwaniu internetu w celu zidentyfikowania odmian roślin, które kupiłam, nie mogę jednoznacznie podpowiedzieć, jakie mają nazwy. Zdjęcia poszczególnych odmian były mylące i niejednoznaczne. Producenci z kolei podpisują te rośliny jako Fittonia Mix albo Fittonia Color.

W każdym razie możemy nabyć fitonie o większych lub mniejszych liściach. Ta, która w mojej kolekcji jest największa to najprawdopodobniej ‚White Anne’. Starsze liście są bardziej zielone z widocznym białym żyłkowaniem, które u młodych przyrostów bardziej się rozlewa.

Najczęściej w sklepach możemy nabyć fitonie w wersji mini o owalnych liściach z białym lub różowym żyłkowaniem. Roślina z bielą to najprawdopodobniej ‚White Angel’, natomiast ta kolorowych liściach to ‚Mosaic Skeleton’. Bardzo ciekawe ma ona wybarwienie.

Fitonia ‚Mosaic Pink’, czy też ‚Pink Special’ zwraca uwagę swoim wyjątkowo różowym kolorem. Zdecydowanie rzuca się ona w oczy i wyróżnia na tle innych odmian. Podobny kształt liści ma kolejna odmiana, ‚White Star’ czy też ‚Mini White’, jednak tutaj kolor jest ponownie biało zielony.

Są to rośliny ciepłolubne. Przez cały rok dobrze czują się w temperaturze pokojowej. Są też cieniolubne, mogą być ustawione w miejscu jasnym, o świetle rozproszonym, ale nie należy wystawiać ich na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

Na zbyt słonecznym stanowisku liście fitonii mogą tracić swoje wybarwienie, zwijać się, zasychać na brzegach, pokrywać plamami, a nawet obumierać. Lepiej nie ryzykować. Ale jeżeli roślina ta będzie miała za mało światła, także może cierpieć. Wtedy liście będą blednąć, a łodygi będą się nadmiernie wydłużać. Dbajmy zatem o równowagę.

Fitonie wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej, dobrze utrzymującej wilgoć. Dlatego przy ich sadzeniu możemy wymieszać podłoże z preparatem zawierającym hydrożel. Może się on okazać pomocny zwłaszcza w przypadku nieregularnego podlewania. Hydrożel magazynuje wodę, po czym oddaje ją do korzeni, gdy zaczyna być zbyt sucho.

Do tej donicy trwają dwa miniaturowe egzemplarze fitonii, bo rośliny te lubią towarzystwo. Można je ustawiać zarówno w pokojach, jako roślinne dekorację, jak również w kuchni czy jasnej łazience. Wilgotne i ciepłe powietrze bardzo im służy. Zimą należy uważać na mroźne przeciągi, które mogłyby im zaszkodzić. Temperatura powietrza w pobliżu fittonii nie powinna spadać poniżej 16 stopni Celsjusza.

Swoją popularność fitonie zdobyły wraz z rozpowszechnieniem się mody na uprawę roślin w szkle, bo jak najbardziej roślina ta nadaje się do uprawy w szklanych naczyniach. Można ją też łączyć w kompozycje z innymi gatunkami lub sadzić jej różne odmiany w jednej donicy.

Dwie różne odmiany fitonii znalazły już swoje miejsce w jednym pojemniku. W drugim natomiast powstanie kompozycja wielogatunkowa.

Najwyższym jej akcentem będzie miniaturowa palma areka, o soczyście ciemno zielonych liściach i ładnym, pionowym, wznoszącym się pokroju. Jej pióropusz z czasem będzie górował nad pozostałymi roślinami w tym zestawieniu. Do tej palmy dołączy skrzydłokwiat w wersji mini. W tej chwili nie kwitnie, ale może niebawem pojawią się białe kwiatostany, które będą dodatkową ozdobą. I czas na główne bohaterki tego odcinka.

Niewielkie fittonie warto sadzić na pierwszym planie naszych kompozycji. Ich płożące się pędy z czasem może zaczną przewieszać się przez donicę. A wyjątkowo ubarwione liście stworzą miły dla oka kontrast i przyciągną uwagę.

Fitonie należy obficie podlewać przez cały rok, zwracając uwagę, aby podłoże było wilgotne, a nie mokre. W zbyt mokrej ziemi, korzenie roślin mogą gnić i stracimy nasze okazy. Wilgotność powietrza, którą fitonie również bardzo lubią możemy zwiększyć poprzez zraszanie lub ustawienie roślin lub kompozycji na wilgotnych kamieniach. W trakcie sezonu wegetacyjnego warto fitonie odżywiać co dwa, trzy tygodnie podwójnie rozcieńczoną dawką nawozu uniwersalnego lub do roślin zielonych. Rosną dość wolno, zatem tego typu kompozycja powinna pozostać dekoracyjna przez dłuższy czas.

I to wszystko na dziś. Zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/