Kaktusy. Dlaczego kaktus nie kwitnie?

Kaktusy. Dlaczego kaktus nie kwitnie? Co zrobić, żeby kaktus zakwitł? 🌵 Na to pytanie odpowiadam w dzisiejszym filmie z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. Zapraszam! 🌵

Podziwiając kwiaty kaktusów z ogrodu botanicznego w Poznaniu warto zastanowić się dlaczego w naszych domach nie zawsze jest możliwe oglądanie takich zjawiskowych widoków. Kaktusy to rośliny popularne i chętnie uprawiane, ale bardziej ze względu na swój oryginalny wygląd w kształcie  kuli lub kolumn ze zredukowanymi liśćmi, czyli cierniami, które potocznie nazywamy kolcami. Raczej nie uprawiamy ich z uwagi na kwiaty, a tymczasem ich kwiaty lub kwiatostany potrafią być zachwycające. Co zatem zrobić, żeby nasz kaktus zakwitł?

Przede wszystkim musimy mu zapewnić całoroczną odpowiednią pielęgnację z najtrudniejszym do przeprowadzenia w naszych warunkach okresem spoczynku. Większość kaktusów od listopada do marca powinna być trzymana w jasnym, ale chłodnym miejscu o temperaturze 7-12 stopni Celsjusza. Trudno jest o takie miejsce w warunkach mieszkaniowych. Kiedyś w starych kamienicach były montowane podwójne okna. Nasze babcie więc ustawiały niewielkie kaktusy we wnęce między jedną a drugą szybą i potem mogły podziwiać kaktusowe kwiaty. Dzisiejsze budownictwo takich możliwości nam nie daje. Pozostaje więc wystawienie ich do ogrodu lub na balkon np. w mini szklarni np. od października do grudnia, do czasu aż w naszym klimacie zrobi się naprawdę zimno. Może niektórzy znajdą dla kaktusów miejsce w domku ogrodowym, gdzie temperatura utrzymuje się powyżej +5 stopni Celsjusza lub w nieogrzewanym garażu. Inni mogą skorzystać z parapetu na chłodnej klatce schodowej, o ile sąsiedzi nie mają nic przeciwko temu. Moja mama umieściła swojego kaktusa w jednym nieogrzewanym pokoju i obniżenie temperatury o zaledwie kilka stopni też pobudziło jej okaz do kwitnienia. Warto więc próbować.

Niektóre poradniki podają, że w czasie zimowania kaktusy nie muszą mieć dostępu do światła. Może te najłatwiejsze gatunki w uprawie rzeczywiście poradzą sobie w takich warunkach. Jednak zawsze dobrze jest przyjąć, że powinniśmy w naszych polskich warunkach jak najlepiej odwzorować naturalne stanowisko życia roślin. A zimą, w naturze, kaktusy nie mają cały czas ciemno, lepiej jest więc, jeżeli mamy taką możliwość, znaleźć dla nich miejsce jasne.

Jeżeli zmuszeni jesteśmy uprawiać te rośliny w cieple cały rok, to zimą od czasu do czasu musimy je lekko nawodnić.  Ale jeżeli uda nam się znaleźć chłodne miejsce dla kaktusów, to w czasie ich spoczynku praktycznie w ogóle ich nie podlewamy. Następnie w kwietniu lub maju przenosimy kaktusy w cieplejsze miejsce i ostrożnie zwiększamy częstotliwość podlewania. Miejsce to powinno być też jak najjaśniejsze, np. przy oknie od strony południowej. I to właśnie jest moment, kiedy kaktusy zawiązują pąki kwiatowe, a potem obdarzają nas widokiem białych, żółtych lub różowych kwiatów, w zależności od gatunku i odmiany. Niedobór światła w tym czasie może jednak zaburzyć kwitnienie. Zadbajmy więc o jak najlepsze stanowisko.

Kolejna rzecz, którą warto wziąć pod uwagę, to wielkość doniczki, w której rośnie kaktus lub kaktusy. Lepiej jest, gdy pojemnik ten jest stosunkowo mały. Oczywiście korzenie rośliny nie powinny wydostawać się przez otwory drenażowe, ale generalnie kaktusy preferują przyciasnawe doniczki, wtedy częściej kwitną.

Ponadto, tak samo jak w przypadku innych domowych roślin doniczkowych, tak i kaktusy warto od czasu do czasu odżywić. Nawożenie przeprowadza się od momentu wybudzenia roślin z okresu spoczynku, czyli mniej więcej od kwietnia, do momentu wprowadzenia ich w kolejny okres spoczynku, czyli mniej więcej do listopada. Częstotliwość nawożenia zależy od nawozu, jakiego użyjemy. Należy kierować się dawkami i opisem znajdującym się na opakowaniu. I dobrze jest stosować wieloskładnikowy nawóz dedykowany kaktusom, który powinien zawierać azot, fosfor i potas, a także  mikroelementy.

Podlewanie kaktusów powinno być raczej skromne, w nawiązaniu do warunków, jakie mają te rośliny rosnąc w naturze. Nie wolno przelewać tych roślin. Po konewkę sięgamy dopiero wtedy, gdy podłoże już nieco przeschnie. Warto zwrócić też uwagę na podłoże, które powinno być lekkie i przepuszczalne, najczęściej w gotowych substratach do kaktusów i sukulentów jest domieszka piasku.

Same kwiaty kaktusów są wyjątkowe. W zależności od gatunku i odmiany przybierają różne kształty i kolory. Niektóre są drobne, inne osiągają nawet 30 cm długości i przekroju. Niestety są one krótkotrwałe. Zazwyczaj utrzymują się na roślinie kilka dni, a czasami nawet krócej. Ponadto są też gatunki kaktusów, które nie kwitną, bo są na to za młode. Czasami na pierwsze kwitnienie trzeba poczekać kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” i pozostałych filmów na kanale „OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/