Amarylisy w Świątecznym wydaniu

Amarylisy w Świątecznym wydaniu – Jak uprawiać zwartnicę opowiadałam już na naszym kanale, dlatego tylko kilka słów przypomnienia. Jest to roślina cebulowa, którą możemy kupić w formie cebuli, np. przez internet, lub w formie już podkiełkowanej, posadzonej w doniczce – tak zazwyczaj oferują ją sklepy ogrodnicze, kwiaciarnie, a czasami nawet markety spożywcze.

Jeżeli nabędziemy cebulę, to sadzimy ją zagłębiając w ziemi mniej więcej do dwóch trzecich, tak żeby jej część wystawała nad podłoże.  Doniczka nie musi być duża, wystarczy, że warstwa ziemi wokół doniczki ma grubość ok. 3 cm. Ustawiamy ją w ciepłym i jasnym miejscu i systematycznie podlewamy, tak, żeby podłoże było wilgotne. Od czasu pojawienia się pąka kwiatowego, po mniej więcej 2-3 tygodniach rozkwitają kwiaty. A są one zjawiskowe.

Mają średnicę nawet 15 cm, mogą być w kolorze białym, łososiowym, żółtym, różowym, czerwonym lub purpurowym, pojedyncze lub pełne. Wyrastają na szczycie wysokiego pędu po kilka sztuk. Dopiero po nich pojawiają się długie, podłużne liście. Co zrobić z tą rośliną po przekwitnięciu będę jeszcze mówiła w jednym z kolejnych odcinków, tymczasem pora przejść do tematu hippeastrum w świątecznej odsłonie.

Przykład pierwszy. Białe, przepiękne kwiaty zwartnicy o pełnym pokroju są same w sobie niezwykle urokliwe. Dlatego ich przybranie będzie bardzo delikatne. Dołożyłam tu kilka gałązek modrzewia. Drzewo to zrzuciło igły na zimę, ale pozostały urokliwe, niewielkie szyszki, które często są częścią bożonarodzeniowych dekoracji. Na jednej z takich gałązek zawiśnie mała bombka w białym kolorze i gotowe.

Druga propozycja to hippeastrum o bordowych kwiatach w otoczeniu iglastych gałęzi. Te akurat zostały zerwane z sosny żółtej. Igły tego gatunku są ciemnozielone i bardzo długie – dorastają do 25 cm. Bardzo ładne są również szyszki tego drzewa. Kwiaty zwartnicy otoczone takimi gałęziami wydają się wręcz niewielkie, jakby wyrastały z zieleni ozdobnych traw. Świąteczny charakter całości, oprócz szyszek nada także czerwona bombka. Taki stroik jest dość duży, może więc stanąć nawet gdzieś na podłodze w jasnym miejscu. Może przy choince?

Ostatni przykład to kwitnące hippeastrum w koszu, jako świąteczna dekoracja lub prezent dla osoby kochającej kwiaty. Co będzie towarzystwem dla tych dużych pięknych kwiatów zależy już on naszych upodobań. Ja dołożyłam gwiazdę betlejemską o przykwiatkach w podobnym ubarwieniu jak zwartnica – czerwono pomarańczowym i cyprysiki Lawsona, jeden większy, drugi mniejszy. Typowo świąteczne zestawienie. Całość dodatkowo przybrałam jeszcze świerkowymi gałązkami i mchem oraz ozdobiłam szyszkami.

Hipeastrum to jednak z najpiękniejszych roślin cebulowych, a na pewno największa. Pełnię swojej urody ukazuje w najzimniejszą porę roku, dlatego warto ją wykorzystać w świątecznych roślinnych dekoracjach. Można ją uprawiać nie tylko w podłożu ale także w wodzie.  Długie pędy kwiatowe z imponującymi kwiatami mogą się wyginać. Można je wtedy przywiązać lub przymocować do dekoracyjnych gałązek lub palików, a w przypadku kosza to uchwytu, żeby cały czas były w pionowej pozycji.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/