Kalatea kwitnąca – pielęgnacja

Kalatea kwitnąca – pielęgnacja. Jesienią lub zimą, w sklepach ogrodniczych lub w kwiaciarniach, można niekiedy znaleźć taką piękną roślinę. To kalatea kwitnąca. W dzisiejszym odcinku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” kilka słów na jej temat. Zapraszam!

Rodzaj calathea liczy ok. 300 gatunków. Większość z nich uprawiana jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście. Przykładowo…

Kalatea „Flamestar” ma owalne liście, a uwagę przykuwa tworzący się na nich wzór. Jaśniejsze przebarwienia przypominają kształtem płomień. Kolor tych liści jest nieco jaśniejszy od innych gatunków.

Kalatea „Medallion” ma również owalne liście z ciekawym wzorem.  Środek wypełniają białe pasma, ale brzeg pozostaje wyraźnie ciemnozielony. Spód liścia przybiera bordową barwę.

Kalatea „Ornata” jest wyjątkowa ze względu na kolor przebarwień liści. Różowe żyłki przepięknie kontrastują z ciemną zielenią.

Kalatea „Wavestar” ma łagodnie pofalowane, długie, wąskie liście, pokryte czerwono-brązowym meszkiem.

Kwitnąca kalatea też może się pochwalić wspaniałymi liśćmi. Są one ciemnozielone, błyszczące z purpurowym przebarwieniem na spodzie. Są też bardzo przyjemne w dotyku.

Polska nazwa kalatei to ostrzeszyn, a angielska nazwa to w tłumaczeniu „modląca się roślina”, ponieważ cechą charakterystyczną wszystkich odmian jest to, że na ogonkach liściowych mają tzw. poduszki stawowe, które pozwalają na szybkie zmiany położenia blaszki liściowej w stosunku do słońca. W dzień są one ułożone poziomo, a wieczorem ustawiają się pionowo, do góry, jak do modlitwy. Jeżeli nasza roślina ma dużo liści, w trakcie przybierania pionowej postawy ocierają się o siebie, wydając szeleszczący dźwięk. Z nastaniem dnia Zmieniają one swoją pozycję z powrotem z pionowej do poziomej.

W przypadku tego gatunku to jednak nie liście przyciągają główną uwagę, ale kwiatostany – intensywnie pomarańczowe, wznoszące się nad rozetą liści. Nie pachną, ale długo utrzymują się na roślinie, nawet do kilku tygodni.

Calathea crocata jest jedynym gatunkiem tej grupy roślin, którego kwiaty są nie mniej atrakcyjne niż liście. Są  one zebrane w szczytowe kwiatostany wyrastające na długich, cienkich pędach. Uwagę przyciągają żółtopomarańczowe podsadki. Kwiaty właściwe są rurkowate i ciemniejsze, ukryte pomiędzy podsadkami.

Aby zakwitnąć kalatea musi przejść okres krótkiego dnia i długiej nocy.  Warunki te można jej stworzyć również w domu, zaczynając od połowy sierpnia, kiedy zazwyczaj roślina ta kończy okres intensywnego wzrostu. Około 18:00 osłaniamy kalateę wiadrem lub kartonem nieprzepuszczającym światła, takiej wielkości, aby nie dotykał liści. Zdejmujemy go rano w okolicach godz. 08:00. To zapewnia roślinie 10 godzinny dzień i 14 godzinną noc. Czynność tę należy powtarzać tak długo, aż pojawią się pierwsze pąki kwiatowe, co powinno nastąpić w okolicach września.

Kalatea kwitnąca – Jest to roślina ciepłolubna, więc generalnie dobrze się czuje w naszych mieszkaniach. Ogólne założenie mówi, że najlepsza dla niej temperatura powietrza to mniej więcej 25 stopni Celsjusza. W temperaturze poniżej 15 stopni może dojść do zahamowania wzrostu rośliny, a nawet jej zamierania.

Nawet mroźne powietrze w pokoju wietrzonym zimą może uszkodzić liście kalatei.

Roślinę tę najlepiej jest ustawić w miejscu dobrze oświetlonym, ale światłem rozproszonym, może być to także miejsce lekkiego półcienia. Nigdy nie wystawiamy jej na działanie bezpośrednich, ostrych promieni słonecznych, ponieważ mogłyby one spowodować uszkodzenie blaszek liściowych. Efektem nadmiaru światła może być żółknięcie liści oraz ich podwijanie się na brzegach. Kalatea dobrze rośnie np. w odległości 1 m od dużego okna balkonowego.

Roślina ta wymaga ziemi lekkiej, przepuszczalnej, ale dobrze utrzymującej wilgoć. Przesadzenia wymagają silnie rosnące egzemplarze. Zaleca się, aby robić to w czerwcu, gdy zauważymy, że korzenie mocno się rozrosły. U nieprzesadzanej kalatei pojawiają się coraz mniejsze liście. Pamiętajmy, że na dnie nowej doniczki konieczny jest drenaż.

Roślina ta dobrze reaguje na regularne zraszanie liści miękką wodą.

Jeżeli chodzi o podlewanie, to ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, jednocześnie nie można dopuścić do przelania rośliny. Nadmiar wilgoci w podłożu może doprowadzić do gnicia korzeni. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że w przypadku kalatei nawet jednorazowe zasuszenie bryły korzeniowej prowadzi do nieodwracalnych zmian.

Jeżeli roślina ta jest dobrze pielęgnowana, to rzadko choruje. Pierwsze objawy nieprawidłowości w uprawie pojawiają się na liściach.

Jeżeli zauważymy, że liście od wierzchołków brązowieją i zasychają, to najczęściej wskazuje na zbyt niską wilgotność powietrza. Należy wtedy np. ustawić roślinę na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą lub można codziennie zraszać roślinę.

Przyczyną usychania liści może być też za duża ilość wapnia w wodzie do podlewania, czyli zbyt twarda woda, lub nieregularne podlewanie. Nieestetyczne, uschnięte brzegi lub fragmenty liści możemy usunąć np. nożyczkami. Jeżeli wygląd całego liścia budzi nasze podejrzenia, możemy wyciąć go u podstawy.

Odpowiednio pielęgnowana kalatea może być uprawiana w naszych domach przez wiele lat.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/