Krokusy – uprawa i pielęgnacja

Krokusy – uprawa i pielęgnacja. Krokusy towarzyszą pierwszym tchnieniom wiosny. Ale żeby mogły zwiastować tę cudowną porę roku musimy posadzić je jesienią. We wrześniu lub październiku sklepy ogrodnicze oferują przeróżne odmiany krokusów, w kolorach fioletowym, białym, kremowym czy żółtym.

Krokusy – Ogólna zasada sadzenia krokusów mówi, że cebulki umieszczamy w ziemi dwa razy głębiej, niż wynosi ich średnica. Na glebach bardzo ciężkich sadzimy je nieco płycej, z kolei w podłożach piaszczystych – głębiej. Można więc przyjąć, że jest to głębokość mniej więcej od 4 do 8 cm.

Krokusy możemy sadzić na wiosennych rabatach kwiatowych, na skalniakach, w trawnikach, pod koronami drzew i krzewów liściastych, a także w donicach, które na zimę dołujemy w ogrodzie, a wczesną wiosną wnosimy do domu i pędzimy. W ogrodach kwitną w lutym, marcu lub kwietniu. Najpierw wypuszczają długie i wąskie, ciemnozielone liście, a po nich kielichowate kwiaty. Najlepiej wyglądają w większych grupach. W okresie kwitnienia można je nawieźć. Podlewamy je jedynie podczas dłuższych okresów suszy. Ze zbiegiem czasu krokusy mogą pięknie się rozrosnąć. Zimują w gruncie, ale co kilka lat warto je w czerwcu wykopać i przesadzić. Uprawa krokusów jest bardzo łatwa, a ich widok pod koniec zimy cieszy każdego ogrodnika.