Luty w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Luty w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” z przypomnieniem, jakie ogrodnicze zadania czekają nas w najbliższych dniach. Udanego tygodnia! ????
„Gdy w lutym do połowy zima się wysili, to na koniec miesiąca już się nie wychyli” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już mroźny luty, a witamy marzec…
… widokiem hiacyntów, które w ogrodzie pojawią się dopiero za kilka tygodni, za to już teraz mogą zdobić wnętrza naszych domów, jeżeli kupimy ich podpędzone cebulki lub przyniesiemy do pędzenia własnoręcznie posadzone jesienią kiełkujące hiacynty. Najlepiej, żeby było widać już pojawiający się kwiat, wtedy mamy pewność, że na pewno roślina zakwitnie. A gdy już pojawi się hiacyntowy kwiat, będziemy mogli cieszyć się nie tylko jego widokiem, ale również zapachem.
Lutowe jeszcze chłodne dni, można przeznaczyć na przedwiosenne porządki. Sprawdźmy czy mamy przygotowany do nadchodzącego sezonu sprzęt, który niebawem będzie nam potrzebny. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy wyczyśćmy i naostrzmy sekatory. Może należałoby naostrzyć także nóż w kosiarce? Warto zrobić to teraz, żeby potem nie tracić czasu, który będziemy mogli spędzić już w ogrodzie.
Druga połowa lutego to czas cięcia winorośli. Nie radzi się opóźniać tego zabiegu ze względu na tzw. „efekt płaczu”, czyli wyciekanie soków z pędów. Z sekatorem można podejść do agrestu i porzeczek. O tej porze w cieplejsze i słoneczne dni możemy też formować korony jabłoni i śliw. Cięcie zaczynamy od drzew najstarszych. A mniejsze obcięte gałęzie można zabrać do domu i wstawić do wazonu z wodą, powinny zakwitnąć po 3-4 tygodniach.
Cały czas dbamy o rozsady, które przygotowaliśmy w lutym. Regularnie je zraszamy lub podlewamy, doświetlamy, jeżeli jest taka potrzeba i mamy taką możliwość oraz doglądamy pod kątem występowania chorób i szkodników. Osoby, które rozpoczęły już wysiewy jakiś czas temu, pod koniec lutego często przeprowadzają już zabieg pikowania. Rośliny wysiane w płytkim pojemniku, po mniej więcej trzech tygodniach, potrzebują już więcej miejsca i świeżego podłoża do dalszego rozwoju. Wiele z nich można też od tego momentu przenieść w nieco chłodniejsze miejsce. Tak możemy zrobić np. z warzywami kapustnymi, porem lub sałatą. Przypominamy też, że w najbliższy czwartek, w tym roku przypada Tłusty Czwartek. Życzymy smacznych pączków. 🙂
Koniec lutego to ostatni moment na wysiew selera na rozsady. To jedyne warzywo, które wymaga tak wczesnego siewu, ze względu na długi okres kiełkowania i wegetacji. Od siewu, do otrzymania gotowej rozsady do posadzenia seler potrzebuje zazwyczaj od 10 do 12 tygodni. Po nasiona pozostałych warzyw jakie można było wysiewać w lutym, można sięgnąć też w marcu.
Zatem w marcu na rozsady możemy wysiewać naprawdę wiele roślin. To miesiąc przygotowywania rozsad, jeżeli chcemy uprawiać rośliny o długim okresie wegetacji samodzielnie od nasionka lub jeżeli chcemy przyspieszyć zbiory warzyw, których nasiona mogą trafić bezpośrednio na grządki, ale nieco później. I dotyczy to m.in. takich warzyw jak: pomidor, papryka, oberżyna, sałata, por, cebula, kapusta, kalarepa, brokuł, kalafior, szpinak nowozelandzki czy koper włoski. Wysiewać na rozsady możemy też wiele ziół, m.in. bazylię, oregano, tymianek czy majeranek. Zaplanujmy też marcowe wysiewy bezpośrednio na grządkach w warzywniku, a dotyczy to m.in. takich roślin jak: groch, groszek cukrowy, bób, marchew, pietruszka, pasternak, salsefia, rzodkiewki, szpinak czy koper. W marcu sadzić możemy też dymkę cebuli i ząbki czosnku jarego.
W domach kontynuujemy też produkcję rozsad kwiatów. Nie czekajmy już z takimi gatunkami jak: pelargonie, szałwia błyszcząca, petunie, niecierpki, lobelie czy werbeny. Za to na spokojnie w tym miesiącu możemy zaplanować wysiew na rozsady m.in. takich roślin jak: cynie, astry, aksamitki, lwie paszcze, kleomy, nieśmiertelniki, zatrwiany czy ubiorki. Bezpośrednio do gruntu, gdy się ociepli i ziemia już obeschnie, możemy siać w tym miesiącu m.in. takie rośliny kwitnące jak groszek pachnący, nagietki, chabry, czarnuszki czy smagliczkę nadmorską. Dzięki nim latem będzie bardzo kolorowo.
Tymczasem życzymy przyjemnego najbliższego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/