Kalendarz ogrodnika na 30.12 – 05.01 – grudzień w ogrodzie

„Miesiąc styczeń, czas do życzeń” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy stary, a witamy nowy rok.

Koniec roku to czas podsumowań. Zimowe, długie wieczory możemy poświęcić na przypomnienie sobie, co w tym roku okazało się naszym ogrodniczym sukcesem, a z jakich upraw lub nasadzeń możemy w przyszłym roku zrezygnować.

31 grudnia zapominamy już o naszych niepowodzeniach i skupić się jedynie na przyszłorocznych planach. Życzymy szampańskiej zabawy w sylwestrową noc.

Stare przysłowie mówi „Jaki Nowy Rok, taki cały rok”. W nowym 2020 roku życzymy Państwu zdrowia, sił i pogody ducha, szczęścia, pomyślności i samych udanych upraw.

Wiele domów nadal przystrojonych jest świątecznymi drzewkami i gałązkami. Sprawdźmy, czy nie pojawiły się na nich przędziorki. Jeżeli tak, przenieśmy domowe rośliny doniczkowe do innego pomieszczenia, żeby te niewielkie szkodniki nie zadomowiły się u nas na dobre.

Jeżeli bożonarodzeniową ozdobą naszego domu były także gwiazdy betlejemskie dbamy o ich systematyczne podlewanie. Nie możemy dopuścić do przesuszenia podłoża, ani do jego zalania. Jeżeli nam się to uda, poinsecja będzie ozdobą przez długie miesiące, nawet do Wielkanocy.

W noworocznych postanowieniach wielu z nas planuje lepiej i zdrowiej się odżywiać. W tym może nam pomóc mini ogródek na kuchennym parapecie. Świeża zielenina nie tylko dostarczy nam składników odżywczych, ale również wzbogaci smak przygotowywanych przez nas potraw. Najwięcej witam i minerałów mają kiełki. Warto włączyć je do codziennej diety.

A jeżeli w ogrodzie mamy miejsce na warzywnik, już teraz możemy zaplanować, co będziemy w nim uprawiać. Zastanówmy się, które warzywa lubimy najbardziej, ile mamy miejsca na wysiewy i ile czasu, który możemy poświęcić na pielęgnację tych roślin. Jest jeszcze chwila, żeby nabyć wybrane nasiona i przygotować się do produkcji rozsad, a także, żeby zgłębić wiedzę o uprawie warzyw z książek, programów, czy rozmów z przyjaciółmi, również interesujących się ogrodniczym hobby. Dobry plan to podstawa.

Kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/