Kalendarz ogrodnika na 24.06 – 30.06 – czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie – “Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje.”

Nasz czerwiec był gorący. Najkrótsza noc w roku za nami. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”  i rozpoczynamy lato – najcieplejszą porę roku.

W tym czasie musimy szczególnie dbać o nawadnianie naszych roślin. Nie zapominajmy także o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Możemy im pomóc rozstawiając w ogrodzie poidełka. Mogą to być zwykłe podstawki pod donice wypełnione wodą. Jeżeli ustawimy je w zacisznych miejscach, ptaki będą mogły z nich korzystać.

Czerwiec w ogrodzie – Zaczął się też okres przycinania żywopłotów liściastych, których nie formowaliśmy wcześniej, należą do nich m. in. grab i buk. Cięcie to jest ważnym zabiegiem, zapewniającym właściwy wzrost i ugęstnienie. Jeżeli pozwolimy tym gatunkom rosnąć swobodnie uformują gęstsze korony u góry i zaczną gubić ulistnienie od dołu. Niewielkie szpalery możemy przycinać nożycami do żywopłotów, wysokie i długie żywopłoty wygodniej ciąć nożycami spalinowymi lub elektrycznymi zasilanymi z sieci lub za pomocą akumulatorów.

Czerwiec w ogrodzie – Po przycięciu roślin można je zasilić lub wykonać oprysk preparatem wzmacniającym, tzw. stymulatorem wzrostu. Warto go zastosować zwłaszcza wtedy, gdy cięcie roślin w naszym ogrodzie nie miało jedynie charakteru formującego, a było spowodowane gorszą kondycją roślin. Tego typu preparat można stosować w dowolnym terminie wegetacji naszych okazów, potrzebujących dodatkowego zastrzyku energii.

Już teraz warto pomyśleć o poplonach.  Jeżeli chcemy się cieszyć smakiem wybranych świeżych warzyw jesienią, możemy teraz sięgnąć po nasiona kalarepy, brokuła, kalafiora czy jarmużu. Możemy je wysiewać na rozsadniku gruntowym lub w donicach trzymanych na tarasie czy w ogrodzie.

Czerwiec w ogrodzie – Przeprowadzamy zbiory ziół, zarówno tych do bieżącej konsumpcji, jak również do suszenia. Możemy także wysiewać kolejne. Bazylia, pietruszka naciowa czy koper wysiane w czerwcu zdążą jeszcze podrosnąć do jesieni.

Zapraszamy lato do domu. Ścinamy kwiaty do wazonów. Szczególnie pięknie o tej porze prezentują się róże i lilie. Te eleganckie, dostojne kwiaty w przeróżnych kolorach nie tylko wspaniale wyglądają ale również często cudownie pachną.

30 czerwca przypada Dzień Motyla Kapustnika. Bielinek kapustnik to chyba najpopularniejszy polski motyl. W prawdzie niechętnie gościmy w ogrodzie jego gąsienice, które wygryzają dziury np. w kapuście, ale już sam motyl jest prześliczny.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/