Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. „Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi”. Kolejnym przysłowiem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” i zapraszamy na cotygodniową garść ogrodniczych informacji. Wspaniałego tygodnia! 😊
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… który zapowiada się na ciepły ale burzowy. Z przelotnymi opadami deszczu. Z jednej strony dzięki temu oszczędzimy czas i często pieniądze w związku z podlewaniem, z drugiej strony sprawdźmy czy nie należy osłonić lub schować wrażliwsze rośliny w donicach pod zadaszenie, żeby nie ucierpiały w czasie ulewy i porywistych wiatrów. Zwróćmy szczególną uwagę na gatunki balkonowe i tarasowe, takie jak np. surfinie i inne kaskadowe petunie.
Przy okazji warto przypomnieć, że wiele z tzw. roślin balkonowych wspaniale prezentuje się i doskonale rośnie również na rabatach. Wprost do gruntu sadzić możemy m.in. supertunie, które bardzo szybko pokryją kwiatami całkiem sporą powierzchnię, a także begonie czy pelargonie rabatowe, które będą kwitły nieustannie aż do przymrozków.
W warzywnikach dbamy o wysiane i posadzone już rośliny. Dosadzamy i dosiewamy kolejne, m.in. ogórki, dynie, cukinie inne warzywa dyniowate. Ich wysiew bądź sadzenie możemy kontynuować aż do czerwca. Pamiętajmy, że są to rośliny żarłoczne, które będą dobrze rosły i plonowały w glebie bogatej w składniki pokarmowe. Zatem od początku warto zasilić ich grządką sporą dawką kompostu. Podwiązujemy posadzone w warzywniku pomidory w miarę ich wzrostu i wyłamujemy pojawiające się na nich wilki.
Kończymy zbiory szpinaku i rzodkiewek. W ciepłe dni szybko wybijają one w pędy kwiatostanowe, w tym roku dzieje się to szybciej niż zazwyczaj. Zbierać możemy też rokiettę siewną i rukolę, sałatę i koper. Dojrzewać zaczyna już groszek cukrowy, strąki zawiązuje również bób. Za jakiś czas zwolnią one miejsce w warzywniku dla kolejnych roślin. W tym czasie możemy więc przygotować już ich rozsadę, a wysiewać możemy np. jarmuż, kalarepę lub inne warzywa kapustne. W wolnych miejscach cały czas możemy też siać fasolkę szparagową.
Zwróćmy uwagę czy na naszych uprawach nie widać oznak żerowania szkodników. Jeżeli zauważymy mszyce, przędziorki, miseczniki czy miodówki, nie tylko na warzywach, ale także na roślinach owocowych, kwitnących malinach i jeżynach lub zawiązujących się właśnie truskawkach, możemy wykonać oprysk preparatem bezpiecznym na pszczół, które codziennie ciężko pracują w naszych ogrodach. Tego typu preparat z tzw. zielonej apteki, zatwierdzony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, zawiera w swoim składzie polimery sylikonowe. Rozcieńczamy go w wodzie i nanosimy na zaatakowane rośliny za pomocą opryskiwacza, najlepiej wcześnie rano lub późno wieczorem, kiedy pożytecznych owadów zapylających jeszcze albo już nie ma przy kwiatach. Pokrywa on szkodniki i blokuje ich żerowanie. Nie zwalcza ich poprzez toksyczne oddziaływanie.
Jeżeli pozostały nam w darni jeszcze jakieś ubytki po zimie lub powstały nowe, np. po obecności kretów lub dzików, maj jest doskonałym momentem, żeby przeprowadzić dosiewkę lub rewitalizację całego trawnika. W tym celu najlepiej jest wysiać mieszankę traw, której użyliśmy do założenia trawnika, którą przykrywamy ziemią, np. podłożem do trawników. Szczegółowo ten temat omawialiśmy w zeszłotygodniowym filmie z cyklu OGRÓD OZDOBNY. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia.
I cały czas zbieramy kwitnące właśnie kwiaty do wiosennych bukietów. A zaczynają już w ogrodach kwitnąć cudowne piwonie. Ich bukiet może być wspaniałym prezentem na Dzień Matki. Z okazji tego święta przypadającego na 26 maja życzymy wszystkim MAMOM uśmiechu, radości, szczęścia, zdrowia i dumy ze swoich dzieci.
Wspaniałego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/