Kalendarz ogrodnika na 18.06 – 24.06 – czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie – „Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle cały rok popsuje”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Do naszych głównych zadań pielęgnacyjnych należy teraz plewienie chwastów na grządkach i rabatach. Konkurują one z naszymi roślinami o składniki odżywcze i światło. Psują też estetykę upraw.

W czerwcu możemy wysiewać zioła na późnoletni i jesienny zbiór. Zdąży jeszcze podrosnąć bazylia, pietruszka naciowa czy koper. Możemy też wysiewać rośliny wieloletnie, które jesienią posadzimy w naszym zielniku w ogrodzie.

Czas wiosennych prac w ogrodzie dobiega końca, można więc poświęcić teraz nieco więcej uwagi ogrodowej infrastrukturze. Może warto wytyczyć nowe ścieżki? Wybudować oczko wodne lub postawić pergolę czy altanę?

O kamyczkach do zadań specjalnych poczytamy w czerwcowym czasopiśmie „Mój Piękny Ogród”. Znajdziemy w nim również m.in. artykuł o fontannach i źródełkach, o ogrodzie deszczowym i podporach dla malin.

21 czerwca przypada pierwszy dzień lata i najdłuższy dzień w roku, który trwa prawie 17 godzin i jest o ponad 9 godzin dłuższy od dnia najkrótszego.

Lato to czas, kiedy szczególnie musimy zadbać o podlewanie roślin w ogrodzie. Warto sprawdzić w jakim stanie są nasze zraszacze. Niektóre zraszacze można rozkręcić i wyczyścić od wewnątrz. Jest to szczególnie istotne, gdy wąż mamy podłączony do zbiornika z deszczówką.

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. To często od nich uczyliśmy pracy w ogrodzie. Wszystkim ojcom składamy najlepsze życzenia.

Lato zachęca nie tylko do pracy, ale również do wypoczynku w ogrodzie. Możemy w nim zbudować swój własny zielony salon ustawiając np. ogrodowe meble na tarasie.

Ten temat został poruszony w specjalnym wydaniu czasopisma „Mój Piękny Ogród”. Znajdziemy w nim informacje m.in. o wygodnych krzesłach i fotelach, kolorowych bukietach z działkowych kwiatów i o grillowaniu. Nie zabrakło również ciekawych przepisów.

Na kolejny „Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień”.