Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak w każdy poniedziałek zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już maj, a witamy czerwiec. ?

„Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już maj, a witamy czerwiec.

Dni stają się coraz cieplejsze, podobnie jak noce. W dalszym ciągu uzupełniamy więc warzywniki najbardziej ciepłolubnymi gatunkami roślin, takimi jak: ogórki, dynie, cukinie i patisony, buraki, fasola i fasolka szparagowa oraz letnie już odmiany sałaty i rzodkiewek. W dalszym ciągu sadzić możemy też sadzonki pomidorów, papryki i bakłażanów, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Dbamy o regularne odchwaszczanie grządek i ich podlewanie, jeżeli opadów brakuje. Zbieramy te warzywa, które już dojrzały. Po rzodkiewkach i szpinaku przyszła pora na zbiory sałaty i innych warzyw liściowych, groszku cukrowego czy wczesnego bobu.

Przełom maja i czerwca to dobry czas na przygotowanie ogrodu do lata i wykonanie różnych prac ziemnych, budowlano-remontowych czy na założenie nowego trawnika. Pamiętajmy, że przed założeniem trawnika należy dobrze wyrównać teren i przygotować podłoże. W tym pomóc tam może listwa wyrównująca, która przeznaczona jest do wyrównywania terenu nie tylko przed położeniem darni z rolki czy wysianiem nasion traw, ale także przed układaniem kostki brukowej, zgarniania ziemi, w miejscach, gdzie chcemy przygotować warzywnik lub nową rabatę kwiatową, a także do rozprowadzania posypki piaskowej na trawnikach czyli tzw. piaskowania darni. Listwa wyposażona jest w część zgarniającą z ząbkami i część do gładkiego wykończenia i wyrównania terenu. Rolka zapewnia stabilność listwy i ułatwia jej prowadzenie po obrabianej powierzchni. Piaskowanie trawnika nie tylko pozwala wyrównać jego powierzchnię, jeżeli powstały na nim jakieś nierówności, ale także polepsza właściwości i przepuszczalność gleby, dzięki czemu trawa lepiej się korzeni, a tym samym staje się bardziej gęsta i zdrowa.

W nadchodzącym czasie możemy zadbać już o ukwiecenie naszego ogrodu w kolejnym sezonie, bo to czas wysiewu roślin dwuletnich, do których zaliczamy m.in. bratki, niezapominajki, malwy, stokrotki czy goździki brodate. Może mamy już te rośliny na rabatach lub posadzone w donicach. Jeżeli pozwolimy im przekwitnąć i zawiązać nasiona, możemy je pobrać na rozsadniku lub pozwolić, żeby same rozsiały się na rabacie. Możemy też zakupić nasiona wybranych gatunków i przygotować rozsadę do posadzenia późnym latem, która zakwitnie w przyszłym roku.

Nie zapominajmy o posadzonych na tarasach i balkonach pelargoniach, surfiniach, supertuniach i innych pięknościach kwitnących lub ozdobnych z liści. Należy je regularnie podlewać i nawozić, żeby cudownie prezentowały się przez cały sezon. Cały czas możemy też dosadzać kolejne rośliny, które będą ozdobą przez całe lato, aż do późnej jesieni. 30 maja przypada w tym roku Boże Ciało. Stare powiedzenie mówi, że „jaki dzień w Boże Ciało, takich dni potem niemało”.

Pamiętajmy też o podlewaniu świeżo posadzonych lub przesadzonych roślin do czasu ukorzenienia i zadomowienia się w nowym miejscu oraz o podlewaniu roślin owocowych, które o tej porze kwitną i zawiązują owoce, jeżeli suma opadów jest niewystarczająca. W tym momencie wyjątkowo potrzebują one odpowiedniej porcji wilgoci. W niektórych rejonach naszego kraju deszczu jest pod dostatkiem, w innych może być go niewystarczająca ilość, wtedy należy sięgnąć po konewkę lub wąż ze zraszaczem.

A zbierać możemy już z owocowych krzaczków jagody kamczackie. Niektórzy zrywają już pierwsze truskawki, które będą idealne, żeby przygotować z nich przepyszny deser, tym bardziej że 1 czerwca świętujemy DZIEŃ DZIECKA. Z tej okazji wszystkim DZIECIOM dużym i małym przesyłamy najwspanialsze życzenia.

Czerwiec to miesiąc, w którym czas wysiewów zastępujemy już zazwyczaj pielęgnacją i doglądaniem roślin, które już rosną na rabatach. Ale nie zapominajmy, że również teraz możemy jeszcze sięgnąć po nasiona wielu gatunków, np. takich, które chcemy uprawiać na poplony w warzywniku. O tej porze, na rozsadniku, możemy wysiewać m.in. takie rośliny warzywne jak: kalarepa, jarmuż, cykoria liściowa, kalafior, brokuł czy letnie odmiany sałaty. Rozsadnikiem może być wielodoniczka, doniczka, wybrany plastikowy pojemnik lub kawałek grządki wytyczony w warzywniku. Gdy podrosną i zwolni się dla nich miejsce, będzie można je posadzić na miejsce stałe.

Życzymy przyjemnego, spokojnego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Listwa Geco : https://upgeco.com/pl/products/up-geco-swiftlevel-listwa-zgarniajaca-274.html

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/