Marzec w ogrodzie – 08.03-14.03 – kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie – kalendarz ogrodnika – „Gdy mróz w marcu dnia dziesiątego, jeszcze czterdzieści dni mrozu takiego”

Obserwujmy zatem termometr w środę. Tymczasem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

Od dnia kobiet, który nierozerwalnie cały czas kojarzy się z kwiatami goździków i tulipanów. Wszystkim Paniom z tej okazji życzymy miłego dnia i wszystkiego dobrego.

W ogrodach tulipany już nieśmiało przebijają się przez ziemię. Widać też inne kiełkujące rośliny cebulowe, m.in. krokusy, szafirki i narcyzy. Jeżeli posadziliśmy tulipany w donicach, możemy je teraz wykopać i przenieść do domu w celu pędzenia. Po mniej więcej trzech/czterech tygodniach zakwitną i mogą być wtedy ozdobą zarówno naszego mieszkania, jak i przy sprzyjających warunkach, tarasu lub balkonu.

Przy suchej i stosunkowo ładnej pogodzie, możemy się przejść po ogrodzie z sekatorem. Jeżeli widzimy suche lub chore gałęzie drzew bądź krzewów, możemy je teraz usunąć. Dotyczy to np. róż, którym usuwamy widoczne martwe, przemarznięte pędy. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w lutym możemy też wykonać cięcie odmładzająco – formujące żywopłotów, krzewów i drzew kwitnących latem i jesienią. Pamiętajmy jednak, że w żadnym razie nie przycinamy teraz okazów kwitnących wiosną, takich jak np. forsycja.

Jeżeli ziemia na grządkach już rozmarzła możemy je uporządkować i przygotować do nadchodzącego sezonu i zbliżających się wysiewów. Usuwamy wszystkie chwasty, wygrabiamy opadłe zeszłoroczne liście i ewentualne pozostałości roślin z zeszłego roku. W razie potrzeby możemy jeszcze rozsypać obornik granulowany lub zasilić glebę przedsiewnie innym wybranym nawozem.

W domach, inspektach lub szklarniach pielęgnujemy rozsady warzyw i kwiatów, które wysialiśmy w lutym lub na początku marca. Kontynuujemy pikowanie roślin, które już wystarczająco podrosły. Dbamy o systematyczne podlewanie i jeżeli to konieczne o obniżenie temperatury. Wysiewamy też kolejne gatunki, które chcemy w tym sezonie uprawiać w ogrodzie. Marzec to czas wysiewu pomidorów.

W marcu możemy też wykonać oprysk preparatami olejowymi przeciwko ochojnikom i innym szkodnikom atakującym rośliny iglaste. W ten sposób niszczymy ich formy przetrwalnikowe zimujące na naszych okazach. Zabieg najlepiej przeprowadzić gdy temperatura oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza.

14 marca przypada Dzień Motyli. Ich widok w ogrodzie wywołuje uśmiech na naszych twarzach. To z myślą o nich bardzo często wysiewamy kwiaty jednoroczne i sadzimy miododajne rośliny. Już nie tylko na rabatach, ale również w donicach na tarasach i balkonach. Pierwsze motyle w tym roku już się pojawiły. Wiosna coraz bliżej.

Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/