Marzec w ogrodzie – 15.03-21.03 – kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie – kalendarz ogrodnika – A prognozy przewidują, że ten tydzień będzie dość deszczowy. Mimo to rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

Cały czas pielęgnujemy wcześniej przygotowane rozsady i planujemy kolejne wysiewy. Jeżeli pogoda nie zachęca nas do pracy w ogrodzie, możemy o tej porze przygotować więcej rozsad, np. rozsady ziół. W marcu siejemy m.in. takie gatunki jak.: majeranek, pietruszka naciowa i bazylia, a bazylia występuje w tylu interesujących odmianach, że naprawdę warto sięgnąć po jedną z nich. Nadal możemy wysiewać także pomidory oraz paprykę, bakłażany, sałatę i wiele innych warzyw.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, w warzywnikach siejemy rzodkiewkę, szpinak i cebulę, a także groch i bób. Jeżeli wysialiśmy już te warzywa pod osłonami, to pielęgnujemy wschodzące siewki. Regularnie je podlewamy, zwłaszcza jeżeli uprawiamy je pod osłonami, w szklarniach, albo tunelach foliowych. Na grządkach warto je przykryć arowłókniną.

Sprawdzamy w jakiej kondycji są przechowywane przez nas cebule i bulwy kwiatów, które przetrzymujemy przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Niecierpliwi lub osoby, które kochają dalie, mogą rozpocząć już ich pędzenie. Sadzimy je w dość dużych donicach i przenosimy w cieplejsze miejsce. W maju będą już pięknie wyrośnięte i zielone, a może nawet kwitnące trafią na rabaty lub do balkonowych czy też tarasowych donic.

Kontynuujemy wybudzanie roślin balkonowych z zimowego snu, m.in. pelargonii, fuksji czy hortensji uprawianych w donicach. Jeżeli trzymaliśmy je w miejscu chłodnym ale ciemnym mogły już pojawić się na nich nowe przyrosty, zazwyczaj blade i wybujałe. To sygnał, że już najwyższa pora, aby przenieść je do domu, w jasne i ciepłe miejsce. Wcześniej możemy je przyciąć, żeby się zagęściły i wypuściły więcej zwartych i silnych przyrostów.

Domowe rośliny doniczkowe wymagają już o tej porze systematycznego dostarczania składników odżywczych. Nawóz dobieramy w zależności od gatunku. Najbardziej ogólny podział wyróżnia nawozy do tzw. roślin zielonych, ozdobnych z liści, bogatych w azot oraz nawozy do roślin kwitnących, bogate także w fosfor i potas. Warto zawsze zapoznać się z wymaganiami naszych okazów, żeby dobrać najbardziej odpowiadający im nawóz oraz częstotliwość i intensywność odżywiania.

Deszczowa pogoda nie sprzyja przycinaniu roślin w ogrodzie, ale jeżeli aura się zmieni i zrobi się słonecznie na kilka dni, to należy w tym miesiącu przyciąć trawy ozdobne. Niewielkie ilości tych roślin przycinamy najczęściej za pomocą sekatora lub nożyc ogrodowych, przy znacznej ich ilości można użyć urządzenia do cięcia, np. nożyc akumulatorowych. Trawy niezimozielone, których część nadziemna zasusza się na zimę, ścinamy mniej więcej 10 cm nad ziemią. Z tak obciętej kępy wyrosną nowe źdźbła. Oprócz tego występują również zimozielone trawy ozdobne i turzyce, które przez zimę zachowują swój kolor, czasami przemarzną im tylko końcówki lub pojedyncze liście. W tym wypadku przycinamy jedynie uszkodzone części liści lub przeprowadzamy cięcie kosmetyczne, a niekiedy wystarczy “przeczesanie” palcami.

A 21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Rozpoczyna się najbardziej wyczekiwana i jednocześnie najbardziej pracowita pora roku dla każdego ogrodnika. To jednocześnie Dzień Wierzby, która w wielu rejonach naszego kraju już kwitnie. Jeżeli chcemy mieć jej gałązki do dekoracji wielkanocnych, warto ściąć je już teraz.

Życzymy udanego, pięknego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/