Miejsce dla storczyka – Gdzie go postawić?

Miejsce dla storczyka – Ich tajemnicza uroda nieustannie nas zachwyca. Dlatego storczyki kolejny raz będą bohaterami naszego programu. Dziś tematem głównym będzie miejsce ich uprawy. Zapraszamy na „Dom Pełen Kwiatów”.

Dużą sztuką w uprawie domowych roślin doniczkowych, w tym storczyków, jest znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca uprawy, pod względem oświetlenia, temperatury i wilgotności powietrza.

Miejsce dla storczyka – Światło jest warunkiem koniecznym dobrego rozwoju roślin i kwitnienia. Jeżeli brakuje światła, kwiaty, np. naszych falenopsisów, będą opadać. Często obserwujemy to w czasie zimy, kiedy dni są bardzo krótkie. W tym okresie idealnym dla storczyków miejscem są okna wychodzące na południe. Jednak od kwietnia musimy już uważać na rośliny uprawiane w witrynach okiennych, ponieważ większość storczyków potrzebuje rozproszonego światła. Bezpośrednie operowanie promieni słonecznych przez niektóre okna może prowadzić do poparzenia liści. Dlatego najbezpieczniejszym miejscem uprawy storczyków będą okna o wystawie wschodniej lub zachodniej, a w niektórych przypadkach nawet północnej. Pamiętajmy jednak, że rośliny uprawiane w zbyt ciemnym miejscu przestaną kwitnąć.

Ani latem, ani zimą storczyki nie powinny dotykać szyby. Latem może dojść do poparzenia liści – najpierw liście przebarwiają się na żółtoczerwono, potem pojawiają się białe plamy, a następnie czernieją. Zimą, gdy liść dotyka szyby, mogą pojawiać się srebrnobarwne plamki, które wyglądają tak, jakby roślina została zaatakowana przez jakiegoś szkodnika.

Niektórzy znawcy twierdzą, że nie należy przestawiać storczyków. Inni, że w warunkach domowych jest to wręcz wskazane. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że nasz storczyk potrzebuje zmiany np. oświetlenia, przenieśmy go tam, gdzie będzie mu lepiej. Jeżeli nasze rośliny nie kwitną, przestawienie ich i zmiana miejsca może okazać się drogą do sukcesu.

Miejsce dla storczyka – W uprawie storczyków ważna jest wentylacja. Świeże powietrze wyrównuje jego wilgotność i pomaga roślinom uzyskać większą odporność na choroby i szkodniki. Regularne otwieranie drzwi i okien sprawia, że rośliny po podlaniu lub zroszeniu mogą szybko wyschnąć, co przeciwdziała chorobom grzybowym.

Dopływ świeżego powietrza zdecydowanie służy storczykom, ale silny, bezpośredni strumień powietrza, dodatkowo bardzo zimnego, poniżej 0 stopni Celsjusza zdecydowanie może im zaszkodzić. Przeciągi latem i wiosną zazwyczaj nie szkodzą naszym roślinom, ale zimą mogą mieć katastrofalny wpływ. Storczyki najlepiej czują się w stałym, lekkim powiewie świeżego powietrza.

Aczkolwiek ustawione bezpośrednio przed lub pod klimatyzatorem szybko zmarnieją, dobrze się natomiast nadają na miejsca nad grzejnikami, ale bezpośrednio nie obok nich. Z tego wynika, że trzymanie ich na parapetach nad kaloryferami jest jak najbardziej odpowiednie.

W przypadku storczyków ze strefy tropikalnej ogrzewanie pomieszczenia zimą jest konieczne. Musimy jedynie dodatkowo zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, ponieważ gdy jest ono zbyt suche brązowieją końcówki liści i może dojść do zaatakowania roślin przez szkodniki. Żeby stworzyć storczykom odpowiedni mikroklimat uprawiajmy je w grupach, również z innymi domowymi roślinami doniczkowymi lub od czasu do czasu zraszajmy liście. Dobrze sprawdza się też pozostawienie wody na dnie osłonki, która będzie parowała. Jednak korzenie rośliny nie mogą jej sięgać, bo to powodowałoby ich gnicie.

Jeżeli chodzi o temperaturę, najbardziej popularne storczyki, które są dostępne w sklepach ogrodniczych, mają umiarkowane wymagania. One po prostu zazwyczaj dobrze się czują w naszych domowych warunkach.

Miejsce dla storczyka – Najważniejsze jest, aby obserwować nasze storczyki. Wtedy możemy szybko zareagować na jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeżeli już znaleźliśmy dla nich odpowiednie miejsce pamiętajmy o ich systematycznej pielęgnacji, nawadnianiu, nawożeniu i zraszaniu.

Nie wolno też zapominać o stałym usuwaniu więdnących lub gnijących liści, gdyż mogą one wywoływać choroby i są znakomitym siedliskiem dla szkodników.

A po czym poznać, że nasze storczyki czują się dobrze?

Miejsce dla storczyka – Nowy liść, nowa pseudobulwa czy nowy pęd, powinny być przynajmniej tej samej wielkości, co poprzednio wyrośnięte. Liście rośliny powinny być twarde, silne i skórzaste, w żadnym razie nie powinny być wiotkie czy pomarszczone. Ponadto nie powinno być na nich plam, powinny być zdrowo zielone i oczywiście bez śladów żerowania szkodników. Końcówki zdrowych korzenie falenopsisów są zielone lub czerwone, a szary welamen wskazuje, że nie zostały one naruszone ani zasolone. Kwiaty powinny być równie duże jak podczas ostatniego kwitnienia. Można też porównać liczbę kwiatów i pędów na przestrzeni kilku lat.

Najłatwiejsze w uprawie są najbardziej popularne storczyki falenopsis. Dobrze znoszą zarówno wysoką, jak i umiarkowaną temperaturę. Kwitną przez cały rok, występują w przeróżnych kolorach i wielkościach. Wiele odmian wypuszcza pędy kwiatostanowe jesienią i kwitnie w styczniu, lutym i marcu, ale są i takie okazy, które najchętniej wytwarzają pędy kwiatowe wiosną. O tych roślinach mówiłam już wiele w poprzednich odcinkach.

Do moich ulubionych storczyków mogę ostatnio zaliczyć mieszańca Burrageara w odmianie „Lazio”. Niestety w centrach ogrodniczych tego typu mieszańce często nie mają właściwej nazwy, są określone np. jako Cambria albo w ogóle są nieopisane. Ten gatunek doskonale sprawdzi się w warunkach domowych.

I pięknie pachnie. Nawet jeżeli o nim przez jakiś czas zapomnimy, wytrzyma. I bez problemu powtarza kwitnienie. Za każdym razem bardziej obficie. Kwiaty może nie są zjawiskowe, ale ich przyjemny, świeży, kwiatowy zapach roznosi się po całym pomieszczeniu.

W warunkach mieszkaniowych dobrze czują się także storczyki Dendrobium Phalenopsis. One również bez większych problemów powtarzają kwitnienie. Uprawia się je w sposób ciągły, czyli mogą być podlewane i nawożone równomiernie przez cały rok. Wymagają one dość suchych warunków, dobrze znoszą małe i ciasne doniczki. Pęd kwiatowy może pojawić się o każdej porze roku, w zależności od gatunku i mieszańca liczba kwiatów waha się od 6 do 10.

Stare powiedzenie mówi: „pańskie oko konia tuczy”. Obserwujmy nasze rośliny. Wtedy na pewno znajdziemy dla nich najbardziej odpowiednie miejsce. Kolejny odcinek programu „Dom Pełen Kwiatów” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : https://ogrodnacodzien.pl/

Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/