Pikowanie papryki

Pikowanie papryki. Jak pikować paprykę, żeby rosła zdrowo i dała w przyszłości obfite plony. 🌶 Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszamy! 🌶

W tym roku wśród moich rozsad nie brakuje papryki. Pojawiły się już na naszym kanale filmy o wysiewie zarówno papryki ostrej, jak i papryki słodkiej. Jestem nieco spóźniona z pikowaniem ostrej papryki, niektóre sadzonki wyrosły już dość znacznie i powyciągały się nieco do słońca, inne są nadal zwarte i kompaktowe. Bardzo ładnie wygląda np. odmiana Habanero w trzech kolorach. Papryka słodka wysiana 3 tygodnie po ostrej jest już także pięknie wyrośnięta. Przepikuję ją za około tydzień. Dzisiaj zajmę się paprykami, które zostały wysiane jako pierwsze.

Pikowanie  to przesadzenie siewek do większych doniczek lub na rozsadnik. Przeprowadzamy ten zabieg, ponieważ rozrastające się rośliny wraz ze wzrostem, potrzebują coraz więcej miejsca i podłoża, żeby prawidłowo się rozwijać. Na etapie wysiewu, potrzeba im niewiele miejsca i składników odżywczych w ziemi. Z czasem się to zmienia. Na tym etapie możemy rozdzielić zbyt gęsto rosnące sadzonki oraz przeprowadzić selekcję i wybrać do dalszej uprawy już te najsilniejsze.

Papryka jest rośliną, która lubi przesadzanie. Niektóre gatunki, jak np. ogórki i inne warzywa dyniowate, źle reagują na pikowanie, ale z papryką takiego problemu nie ma. Zanim przystąpimy do jej wyciągania z dotychczasowego podłoża, warto rozsadę dobrze podlać. Paprykę można przesadzać praktycznie od momentu kiedy zaczną wyrastać liście właściwe i potem na każdym etapie jej wegetacji. Oczywiście każde przesadzenie rośliny, na chwilę przerywa jej wzrost, ze względu na potrzebę regeneracji i zadomowienia się w nowym miejscu. Ale jeżeli w tym nowym miejscu sadzonka ma zapewnione lepsze warunki rozwoju, to już po kilku dniach zaczyna rosnąć ze zdwojoną siłą.

Ja swoje papryki będę przesadzać na razie do doniczek o średnicy 10 cm. Nie przewiduję potrzeby ponownego pikowania, ale jeżeli tak się stanie, to po prostu przesadzę je jeszcze raz. Do pikowania tego warzywa możemy użyć podłoża do warzyw lub podłoża do pomidorów. Takie też jak najbardziej będzie odpowiednie. Wypełniamy nim wybrane pojemniki prawie do pełna. Zamiast tego typu produkcyjnych doniczek możemy użyć innych wybranych pojemników, także takich po jogurtach, serkach czy nawet plastikowych kubków. Ważne, żeby były one dokładnie oczyszczone i żeby miały zrobione otwory drenażowe na dnie.

Sadzonki papryki można podważać i rozdzielać za pomocą np. patyczka od lodów. Nawet jeżeli poczujemy, że część korzeni nam się oderwało, że naruszyliśmy nieco bryłę korzeniową papryki, nic nie szkodzi. Regeneruje się ona dość szybko, bez większych problemów. W doniczce z podłożem robimy dołek i umieszczamy w nim sadzonkę. Paprykę możemy przesadzić głębiej niż rosła do tej pory. Dzięki temu będzie rosła bardziej stabilnie i jeszcze na tym etapie rozwoju może wytworzyć więcej korzeni z łodygi. Gdy rośliny już dojrzeją, łodyga straci tę właściwość.

Jeżeli chcemy zagłębić bardziej naszą sadzonkę, pamiętajmy, żeby nigdy nie wciskać łodygi, bo może się ona złamać. Lepiej jest przysypać łodygę nieco podłożem i to podłoże delikatnie dociskać, nie samą roślinę. I w taki sposób przesadzić trzeba wszystkie papryki, które mamy zamiar dalej uprawiać. Pamiętajmy, żeby opisać doniczki, w przypadku różnych odmian papryki, żeby potem nie było problemu z ich rozróżnieniem.

Po przesadzeniu sadzonki podlewamy, delikatnie, niewielką ilością wody. Chodzi o to, żeby ziemia otuliła szczelnie korzenie. Podłoże nie powinno być jednak zbyt wilgotne, ani zbyt zimne. Warto dzień lub dwa przed zabiegiem pikowania wnieść wybrany worek z podłożem do ciepłego pomieszczenia, żeby się ogrzało. Papryka to roślina ciepłolubna. Umieszczenie jej w lodowatej ziemi mogłoby być dla niej szokiem.

Gdy już przepikujemy wszystkie sadzonki, zostawiamy je w cieple naszego domu. Do gruntu lub do balkonowych czy też tarasowych donic przesadzamy je dopiero wtedy, gdy minie ryzyko nocnych  przymrozków, czyli zazwyczaj w drugiej połowie maja. Do tego czasu warto hartować rośliny. Czyli wystawiać je na zewnątrz w cieplejsze dni, najpierw na godzinę w zacienione miejsce, po czym czas ten zwiększamy, stopniowo przyzwyczajając rośliny także do słońca.

Pikowanie jest zabiegiem pracochłonnym, ale w przypadku uprawy papryki – obowiązkowym. Dzięki niemu rośliny mogą prawidłowo się rozwijać, a my możemy liczyć na obfite plony w przyszłości.

Czego wszystkim gorąco życzę. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/