Róże. Wiosenna pielęgnacja róż
Róże. Wiosenna pielęgnacja róż. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują te rośliny po zimie? Przypomnienie tych informacji jest tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam!
Róże to jedne z najpiękniejszych roślin kwitnących, jakie możemy uprawiać w ogrodzie, a także w zewnętrznych donicach. Wprowadzają elegancki i romantyczny charakter. A mnogość gatunków i odmian pozwala każdemu wybrać coś dla siebie. Z resztą ich popularność nieustająca od wieków musi o czymś świadczyć. Dzięki temu róża zyskała miano królowej kwiatów.
Ale żeby zachwycała królewskim wyglądem musimy pamiętać o wiosennych zabiegach, które są niezbędne dla wszystkich różanych krzewów, bez względu na to jaki to gatunek i gdzie je uprawiamy, na rabatach czy w donicach.
Pierwszym zadaniem, jakie musimy wykonać już na początku wiosny, jest usunięcie zimowego okrycia, jeżeli róże były nim zabezpieczone. Jeżeli te krzewy rosnące na rabacie były kopczykowane, to również rozgarniamy kopczyki. Warto też od razu sprawdzić czy już teraz nie widać śladów żerowania szkodników lub plam świadczących o chorobach grzybowych. Jeżeli coś nas zaniepokoi możemy od razu zaplanować przeprowadzenie odpowiedniego oprysku lub zabiegu, którego roślina potrzebuje.
Kolejnym niezwykle ważnym zadaniem w wiosennej pielęgnacji róż jest ich przycięcie. Gdybyśmy zrezygnowali z tego zabiegu, krzewy uprawiane w ogrodach straciłyby z czasem swoją witalność. Większość odmian musi przejść każdego roku tego typu odmładzanie. Ale każdy gatunek i każda odmiana ma swoje specyficzne cechy wzrostu. Ponadto sposób wzrostu i rozwoju roślin może być zróżnicowany ze względu na miejsce w jakim rosną. Dlatego do każdego różanego krzewu z sekatorem trzeba tak naprawdę podejść indywidualnie. Zawsze jednak trzeba usunąć słabe, cienkie, i zbyt liczne pędy oraz takie które są zmarznięte, uszkodzone i chore.
Żeby to poprawnie zrobić trzeba wybrać też odpowiedni termin cięcia. Róże w większości są roślinami dość wrażliwymi na mrozy. Dlatego z cięciem dobrze jest się wstrzymać do momentu, kiedy już minie ryzyko silnych przymrozków i kiedy nowe pędy są już wyraźnie widoczne. Doskonale widoczne są też wtedy uschnięte pędy. Zazwyczaj więc cięcie róż przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia lub na początku kwietnia. Krzewy te przycinamy zawsze ostrym i czystym sekatorem, ukośnie, ok. 5 mm nad oczkiem. Można w tym celu użyć np. sekatora akumulatorowego, którym z łatwością, bez użycia siły, przytniemy zarówno cienkie żywe pędy róży, jak i grube oraz suche, z którymi używając sekatora ręcznego, moglibyśmy mieć kłopot.
Dla przykładu róże parkowe i okrywowe, które są bardziej odporne i często rosną w sposób bardziej naturalny można lekko skrócić przycinając pędy o około 1/3, gdy są młode i nieco bardziej gdy są starsze i gdy chcemy rośliny odmłodzić. Róże wielkokwiatowe z kolei ścinamy w większości dość nisko nad ziemią. Aczkolwiek cięcie to też należy dopasować do konkretnej rośliny. Może być to cięcie silne, gdy na pędach pozostawiamy od 3 do 5 oczek, może być to cięcie umiarkowane, gdy zostawiamy po 5-7 oczek.
A po cięciu warto zadbać o kolejny zabieg pielęgnacyjny, jakim jest odpowiednie odżywienie naszych róż. W tym celu możemy użyć nawozu granulowanego, który rozsypujemy wokół krzewu i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Możemy też dostarczyć różom składników pokarmowych podczas podlewania używając przykładowo krystalicznego nawozu rozpuszczalnego w wodzie. Taki nawóz działa szybciej niż nawóz granulowany, po rozpuszczeniu w wodzie składniki odżywcze są natychmiast dostępne dla rośliny.
Tego typu rozpuszczalny nawóz do róż i innych roślin kwitnących ma optymalnie dobrany skład makro i mikroelementów. Możemy nim nawozić wszystkie gatunki i odmiany tych krzewów. Właściwe proporcje fosforu i potasu stymulują powstawanie pąków kwiatowych i wydłużają okres kwitnienia, a dodatek magnezu gwarantuje soczystą zieleń liści oraz intensywną barwę kwiatów. Zawarte w nawozie mikroelementy pomagają utrzymać róże w dobrej kondycji i wspierają ich optymalny rozwój, bo należy pamiętać, że im lepiej odżywiona jest roślina tym jest zdrowsza. Ma więcej siły żeby zwalczyć ewentualne ataki chorób. Krystaliczna postać nawozu sprawia, że jest on wydajny i praktyczny w stosowaniu, umożliwia połączenie czynności podlewania i nawożenia w jednym czasie. Z takiej serii krystalicznych nawozów dostępne są też produkty dla innych roślin w ogrodzie i w domu.
W przypadku róż rosnących w gruncie warto wiosną delikatnie spulchnić ziemię wokół krzewów, aby poprawić jej napowietrzenie. Zadbajmy też o odchwaszczenie lub uzupełnienie ściółki, jeżeli stosujemy ją na różanej rabacie.
Warto też przypomnieć, że wiosna to najlepszy czas na przesadzenie róży, jeżeli musimy jej zmieć miejsce w ogrodzie lub na posadzenie nowych okazów, jeżeli chcemy wzbogacić swoją kolekcję. Wczesną wiosną często dostępne są sadzonki z odkrytym korzeniem lub balotowane. Przez cały sezon nabyć możemy też sadzonki róż w doniczkach.
Róże to nie tylko piękne, ale i niezwykle wszechstronne rośliny, które od wieków zachwycają ludzi na całym świecie. Zadbajmy o ich wiosenną pielęgnację, żeby cudownie i obficie kwitły przez długi czas.
I to tyle na dziś. Zapraszam na kolejne filmy z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/