Skrzydłokwiaty – rozmnażanie i uprawa

Skrzydłokwiaty – Nawet kiedy nie kwitnie, jest efektowną rośliną. Ponadto posiada właściwości fitoremediacyjne. Co to oznacza i dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiata? Jak go pielęgnować i rozmnażać?

Śnieżnobiałe kwiatostany otoczone połyskliwymi liśćmi sprawiają, że skrzydłokwiat jest rośliną pełną egzotycznego wdzięku. Nawet kiedy nie kwitnie, jest efektowną rośliną, która może samodzielnie królować w doniczce, lub być częścią większej kompozycji. To co powinno nas szczególnie zainteresować w przypadku skrzydłokwiatów to fakt, że posiada właściwości fitoremediacyjne, co oznacza, że pochłania toksyczne i szkodliwe substancje z naszego otoczenia.

Skrzydłokwiaty mające właściwości fitoremediacyjne pochłaniają między innymi tlenek węgla, tlenek azotu i nikotynę, a także aceton, alkohol czy benzen, przez co oczyszczają powietrze w naszych mieszkaniach. Oprócz skrzydłokwiatu do tego typu roślin zalicza się również m.in. filodendron pnący, figowiec benjamiński czy zielistka. Skrzydłokwiat działa więc korzystnie na nasze zdrowie, tym bardziej że należy do roślin absorbujących promieniowanie elektromagnetyczne emitowane np. przez nasze komputery.

Skrzydłokwiaty to rośliny o bujnym pokroju, gęstych, skórzastych i połyskliwych liściach wyrastających na długich ogonkach. Liście są lancetowate i mają charakterystyczną nerwację przypominającą rybi szkielet.

Skrzydłokwiaty pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie mają zapewnioną wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Aby zapewnić roślinie podobne warunki w mieszkaniu warto regularnie i obficie zraszać jej liście, szczególnie latem, gdy jest ciepło, jak również zimą, kiedy w domach zazwyczaj jest suche powietrze. Mimo wszystko skrzydłokwiat doskonale czuje się w domowych warunkach, ponieważ przez cały rok wymaga stałej temperatury pokojowej. Zimą może ona spaść do 16 stopni Celsjusza.

Drobne, niepozorne kwiaty zebrane są w kolbowate kwiatostany wyrastające na szczycie pędu, otulone u podstawy białą pochwą kwiatostanową, która jest po prostu zmodyfikowanym liściem. Te rzucające się w oczy kwiatostany pojawiają się praktycznie cały rok i pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty utrzymują się długo, niekiedy do 6 tygodni, przechodząc z koloru białego w bladozielony. Ich elegancki kształt sprawia, że idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz. Ale nie tylko.

Kwiaty skrzydłokwiatu są niekiedy wykorzystywane na kwiat cięty, w wodzie długo zachowuje świeżość. Są to rośliny długowieczne. Skrzydłokwiaty lubią ciepło i cień.  Nie należy ich stawiać w miejscu z bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych. W zbyt jasnych miejscach liście zmieniają kolor na bladozielony i roślina wolniej rośnie. Usychające kwiatostany oraz liście należy ucinać tuż przy podstawie.

Podlewanie powinno być umiarkowane.  Jeżeli zapomnimy o naszym skrzydłokwiecie liście delikatnie oklapną, ale po podlaniu od razu roślina nabiera na nowo zdrowego, witalnego wyglądu. Jeżeli jednak będziemy podlewać go zbyt intensywnie, może to skutkować żółknięciem i więdnięciem liści. Plamy na liściach pojawiają się z 3 powodów: przez zbyt wilgotne podłoże, zbyt suche powietrze lub przez zbyt niską temperaturę otoczenia.

Skrzydłokwiaty przesadzamy średnio co 2 lata, na wiosnę do podłoża, które powinno być żyzne i próchniczne. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania skrzydłokwiatu jest podział bryły korzeniowej. W tym celu wyjmujemy roślinę z doniczki i oczyszczamy ją z resztek starego podłoża. Bryłę korzeniową przecinamy ostrym nożem, rozdzielając następnie część nadziemną rośliny. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby niepotrzebnie nie uszkadzać korzeni. Nowe rośliny umieszczamy w doniczkach ze świeżym podłożem do roślin zielonych z dodatkiem torfu.

Dojrzałe rośliny mogą osiągnąć wysokość i rozpiętość do 100 cm. Dokarmiamy je mniej więcej co 2 tygodnie od wczesnej wiosny do późnego lata. Nawozimy je w okresie wiosenno-letnim i w czasie kwitnienia, mniej więcej co 2 tygodnie, nawozem wieloskładnikowym do domowych roślin doniczkowych lub odżywką do roślin zielonych. Skrzydłokwiat może zostać zaatakowany przez mszyce lub przędziorki. Musimy wtedy szybko zareagować.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : https://ogrodnacodzien.pl/

Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/