Styczeń w ogrodzie 17.01 – 23.01 kalendarz ogrodnika
Styczeń w ogrodzie – prace ogrodnicze w styczniu – „Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
od przypomnienia, że styczeń to idealny moment by nabyć lub uszykować wszystkie nasiona, które będą nam potrzebne w nadchodzącym sezonie. Szczególnie warto zainteresować się tymi, które sami zebraliśmy, zarówno jeżeli chodzi o warzywa, jak i o kwiaty. Dobrze jest zrobić ich próbę kiełkowania, żeby mieć pewność, że nie będzie potem problemu z ich wschodami. W tym celu np. na watę, ligninę lub nawet płatki kosmetyczne nasączone wodą układamy po kilka lub kilkanaście nasion i czekamy. Jeżeli wykiełkują po kilku lub kilkunastu dniach, w zależności od gatunku, to znaczy, że wszystko w porządku. Jeżeli nie, to znaczy, że trzeba jeszcze pomyśleć o zakupach. Zgromadzenie zawczasu wszystkich nasion bardzo pomaga w planowaniu, a o planowaniu warzywnika będzie właśnie środowy odcinek z cyklu „Ogród Warzywny”. Zachęcamy do oglądania.
We worek na naszym kanale pojawi się kolejny odcinek o kiełkach. Tym razem o kiełkach lucerny, uznawanych za prawdziwą bombę witaminową. Latem witamin mogą dostarczyć nam świeże warzywa i owoce. A o drzewa owocowe, warto zadbać właśnie teraz. O tej porze możemy wykonać lub powtórzyć ich wapnowanie. Uchroni je to przed tworzeniem się ran zgorzelinowym, które najczęściej powstają w lutym.
Kontrolujemy też stan trawników. Jeżeli chcemy mieć piękny, zielony dywan, musimy pamiętać, że nie należy po nim chodzić, gdy jest pokryty śniegiem, a także gdy jest zmrożony lub pokryty szronem. Zmrożone źdźbła nie są elastyczne lecz kruche i pod wpływem ciężaru naszego ciała będą się łamać. I ta uszkodzona darń wiosną będzie musiała się zregenerować. Jeżeli to możliwe, warto jej tego oszczędzić.
Przypominamy o regularnym przeglądaniu domowych roślin doniczkowych pod kątem występowania szkodników, zwłaszcza przędziorków, które mgły się dostać do naszych mieszkań wraz z żywą choinką i dekoracyjnymi gałązkami. Jeżeli zauważymy delikatne białe pajęczynki, zwłaszcza na spodzie liści czy też przebarwiające się liście, które najpierw żółkną, a potem usychają i opadają, może być to znak żerowania tych niewielkich pajęczaków. W ich zwalczeniu pomaga częste mycie rośliny. Możemy też użyć naturalnych preparatów, np. w sprayu gotowych do użycia na bazie oleju rydzowego lub wielocukrów, które są bezpieczne i których bez problemu możemy używać wewnątrz mieszkań. Dostępne są też środki chemiczne, po które można sięgnąć, gdy inne metody są już niewystarczające. Zdrowe rośliny, to gęsto ulistnione lub pięknie kwitnące rośliny. W tego tygodniowym odcinku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”, w najbliższy czwartek, będzie mowa właśnie o zjawiskowo kwitnących storczykach. Serdecznie zapraszamy. Warto o tej porze pomyśleć o kwiatach, bo…
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. To często babcie zarażały nas miłością do roślin i ogrodniczego hobby. W tej wyjątkowy dzień składamy więc wszystkim Babciom najserdeczniejsze, najpiękniejsze i najbardziej kolorowe życzenia.
Nie można zapominać też o Dziadkach, tym bardziej że 22 stycznia przypada Dzień Dziadka. Oni także niejednokrotnie byli dla nas skarbnicą wiedzy, a także dobrego humoru i zabawy. Zatem również dziadkom przesyłamy moc życzeń: szczęścia, radości i cudowności.
I chociaż to środek zimy, widoki w ogrodzie również mogą być już iście kwieciste. A to za sprawą roślin, które kwitną właśnie zimą. Do nich możemy zaliczyć np. oczary i ciemierniki. I nie są to jedyne rośliny, które potrafią w styczniu zaczarować nasz ogród i oczarować nas wszystkich. Więcej na ten temat opowiem w sobotnim odcinku z cyklu „Ogród Ozdobny”.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/