Kalendarz ogrodnika na 21.01 – 27.01 – styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie – “Gdy styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany”. Dni są krótkie i ogród cały czas śpi. Ten tydzień możemy poświęcić na planowanie wiosennych prac na działce oraz na spotkania z najbliższymi.

A są ku temu okazje, bo 21 stycznia to Dzień Babci. Święto obchodzone dla uhonorowania wszystkich babć, rozpieszczających wnuki i wnuczki, czułych, opiekuńczych i świetnie gotujących.

Zaraz po tym, 22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. Dziadkowie to osoby, które swoimi opowieściami często kształtują tożsamość rodzinną i historyczną swoich wnucząt. Niejednokrotnie to właśnie pokolenie pokazuje nam sens i radość uprawiania roślin w ogrodzie.

Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Zima to czas na przeczytanie nagromadzonej literatury i czasopism ogrodniczych. Można też przejrzeć ogrodnicze strony internetowe i znaleźć np. informacje o gatunkach roślin, które zainteresowały nas w poprzednich sezonach. Może znajdzie się dla nich miejsce w naszym ogrodzie.

To też najlepszy moment na zaplanowanie sezonu w warzywniku. Przeglądamy nasiona, które pozostały nam z ubiegłych lat. Możemy wykonać próbę ich kiełkowania i dokupić te, których nam brakuje. Zastanówmy się nad zmianowaniem. Może uda się wykorzystać te same grządki do uprawy warzyw na przedplony, plony główne i poplony.

Z warzyw już teraz możemy rozpocząć przygotowywanie rozsady sałaty lub wysiać ją na młode listki. Jest to warzywo liściowe, które zniesie niewielkie przymrozki, więc w cieplejszych rejonach naszego kraju lub pod osłonami można ją sadzić już nawet pod koniec lutego czy na początku marca.

A na okiennym parapecie można posadzić cebulę na świeży szczypior oraz pietruszkę lub niewielki seler na świeżą zieleninę. Warzywa te wystarczy umieścić w doniczce z podłożem, postawić w jasnym miejscu i podlewać.

Pamiętamy też o ptakach. Z myślą o nich, w czasie silnych mrozów uzupełniamy pożywienie w karmnikach. Dobrze wybierzmy pokarm dla skrzydlaków, żeby przypadkowo nie zrobić im krzywdy. Jak zadomowią się w naszych ogrodach, wiosną i latem pomogą nam w walce ze szkodnikami.

A wiosna coraz bliżej. Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/