Trawa ozdobna na balkon lub taras.
Trawa ozdobna na balkon lub taras. To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Sadzenie traw ozdobnych stało się niezwykle popularne w naszych ogrodach. Wiele z nich możemy uprawiać też w zewnętrznych donicach. A wśród nich jest Penisetum Vertigo, która będzie bohaterką dzisiejszego odcinka i przedstawicielką gatunku traw ozdobnych.
Trawa Penisetum Vertigo, znana też jako rozplenica słoniowa Vertigo pochodzi z Afryki i jest jedną z najszybciej rosnących traw ozdobnych. To co ją wyróżnia, to ciemno purpurowy, niemal czarny kolor liści. Już jej jedna sadzonka posadzona w donicy będzie wspaniałą roślinną dekoracją, ponieważ w ciągu kilku tygodni rozrośnie się ona niesamowicie, osiągając 80-90 cm wysokości.
Najczęściej uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną, ponieważ nie jest mrozoodporna i bardzo szybko rośnie, więc każdego roku możemy wiosną posadzić jej nową sadzonkę, ale jeżeli mamy możliwość zimowania ciepłolubnych roślin w chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera i przechowujemy w ten sposób pelargonie czy rośliny śródziemnomorskie, to do nich możemy dołożyć też tę trawę ozdobną i ją przezimować. To właśnie Vertigo z zeszłego sezonu. Oczywiście jak każda rozplenica, jej liście zimą zasychają, po czym wiosną roślina wznawia wegetację wypuszczając kolejne. Na razie, gdy są młode, mają one nieco jaśniejszą, zielonkawą barwę, ale z czasem to się zmieni i wybarwią się na znacznie ciemniejszy kolor.
Rozplenice słoniowe, a także inne trawy ozdobne doskonale prezentują się w donicach posadzone samodzielnie, pojedynczo lub w grupach. Są to rośliny, które lubią lekkie, przepuszczalne podłoże, możemy w tym celu wykorzystać np. gotową do użycia ziemię do traw ozdobnych, której luźna, gruzełkowata częściowo mineralna struktura zapewnia dobrą pojemność powietrzną i drenaż. Podłoże takie wzbogacone jest też startową dawką nawozu i może być stosowane nie tylko do rozplenic, ale praktycznie do wszystkich traw ozdobnych, jakie chcemy uprawiać w donicach czy też w gruncie.
Moja zeszłoroczna rozplenica Vertigo będzie samodzielnie rosnąć w wysokiej donicy kolejny rok. Natomiast nowe, jeszcze niewielkie sadzonki będą częścią kompozycji wielogatunkowych, bo trawy ozdobne doskonale prezentują się w zestawieniach z innymi roślinami. To przykład pierwszy. Do wysokiej donicy trafi nasza dzisiejsza główna bohaterka, a do niej dołączy mini vista yellow o żółtych kwiatach i ipomea o ozdobnych limonkowo żółtych liściach.
Z Vertigo, która rośnie bardzo szybko i intensywnie warto sadzić takie gatunki, które nie dadzą się przez nią zagłuszyć i mają inny pokrój. Np. Ipomea, czyli wilec, słodki ziemniak, tutaj w odmianie Margeurite będzie z czasem silnie przewieszać się przez doniczkę. Natomiast żółte kwiaty mini visty yellow, która również jest bardzo silnie rosnącą rośliną, będą przewieszać się delikatnie kolorową kwitnącą kaskadą.
W zeszłym roku posadziłam tę trawę ozdobną również z ipomeą, ale o ciemnych liściach oraz z calibrachoa o białych kwiatach, co również było udanym zestawieniem. Pod koniec lata Vertigo osiągnęło już zjawiskowe rozmiary, ozdobny wilec podobnie, jego liście sięgały aż do ziemi. Pamiętajmy, aby do sadzenia roślin balkonowych używać donic, które mają otwory drenażowe na dnie, żeby rośliny nie stały w wodzie, bo to może prowadzić do zagniwania korzeni.
Do mojej kolejnej donicy, tym razem prostokątnej trafi bordowo listna trawa ozdobna oraz dwie sadzonki petunii o pełnych kwiatach, również w ciemno bordowo brązowym kolorze z żółtym obrzeżeniem płatków. To odmiana Tumbelina Superstar. Im większy pojemnik i tym samym większą ilość żyznego podłoża będą miały te rośliny do dyspozycji, tym bardziej się one rozrosną i tym rzadziej będziemy musieli je podlewać. Będzie to kompozycja raczej stonowana kolorystycznie, ale wcale tak nie musi być.
Penisetum Vertigo świetnie prezentuje się też w towarzystwie roślin o bardziej wyrazistych barwach, np. można z tą trawą posadzić supertunię jazzberry o różowo fioletowych kwiatach lub petunię raspberry star o wesołych biało różowych kwiatach. Uzupełnieniem i elementem lekko przewieszającym się będzie tu jeszcze komarzyca, czyli plektrantus variegata, o ozdobnych liściach zielono białych i charakterystycznym zapachu, który poczujemy, gdy tylko lekko poruszymy liśćmi tej rośliny i który podobno odstrasza komary.
Możliwości łączenia traw ozdobnych w kompozycje z innymi roślinami jest oczywiście znacznie więcej. W poprzednich sezonach sadziłam vertigo np. w zestawieniach z roślinami o pomarańczowych kwiatach, była to begonia i pelargonia o ozdobnych liściach. Trawa ta wspaniale prezentowała się też w towarzystwie pelargonii kwitnącej na różowo i bakopy kwitnącej na biało. Generalnie trawy są roślinami łatwymi w uprawie, odpornymi i nie chorującymi. Jeżeli dobierzemy do nich takie towarzystwo, które nie da się zdominować uzyskamy bajeczny efekt.
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu naszych kompozycji. Po posadzeniu warto to zrobić naprawdę obficie i sprawdzić, czy nie trzeba dosypać podłoża. Pamiętajmy też o regularnym odżywianiu roślin, zwłaszcza rosnących w pojemnikach i zwłaszcza silnie rosnących, do których zaliczamy vertigo i gatunki, które mogą tej trawie towarzyszyć. Możemy to robić np. krystalicznym nawozem rozpuszczalnym w wodzie do pelargonii i innych roślin kwitnących, możemy też użyć nawozu do bylin, kwitnących, a także ozdobnych z liści. Im mniejsza doniczka i im większa roślina gęstsze nasadzenie, tym częściej musimy uzupełniać w podłożu składniki pokarmowe.
Rozplenica słoniowa z powodzeniem może być też sadzona na rabatach w ogrodach, z tym że jako roślina ciepłolubna nie przetrwa w gruncie naszych zimowych przymrozków. Trawy ozdobne to niezwykła różnorodność kolorów i kształtów. Są wspaniałą roślinną dekoracją zarówno posadzone samodzielnie, jak i z innymi gatunkami.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.