Balkon i taras w różowym kolorze. Supertunie, petunia…

Balkon i taras w różowym kolorze. Supertunie, petunia… To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Jak go stworzyć? Jakie rośliny w tym celu wykorzystać? O tym już za chwilę. Zapraszam!

Dziś czas spojrzeć na balkon lub taras przez różowe okulary, bo jest wiele wspaniałych roślin kwitnących właśnie w tym kolorze. Aczkolwiek, z drugiej strony, z tym różowym kolorem wcale nie jest tak różowo, bo może on przybierać przeróżne odcienie. Od klasycznego, chyba najbardziej różowego różu kwiatów w stylu Barbie, poprzez jaśniejsze lub bardziej fioletowe odcienie czy też bardziej pomarańczowy róż, wpadający w kolor łososiowy, do różu jasnego, pastelowego. A to wcale nie wszystko, bo są jeszcze rośliny, które mają kwiaty np. różowo fioletowe, czy też różowo zielone, a także różowo białe. Ale o roślinach kwitnących na różowo- biało, można byłoby zrobić osobny film, więc skupmy się na tych, które mamy tu dzisiaj.

W klasycznym, prześlicznym kolorze różowym kwitną przeróżne petunie, o których już była mowa w naszych poprzednich filmach z cyklu „Balkony i Tarasy”  i które posadziłam w donicach już kilka tygodni temu. I może to być np. supertunia Mini Vista Hot Pink, o niewielkich kwiatach układających się w cudowną, gęstą poduchę, która już niedługo zacznie się już przewieszać przez doniczkę. Może to być także wspaniała i uwielbiana przez wielu supertunia Vista Bublegum, o nieco większych kwiatach niż nimi vista w nieco jaśniejszej barwie, ale równie gęsto kwitnąca i zjawiskowa.

Do nich może dołączyć kolejne supertunia w odmianie Jazzberry o kwiatach w nieco bardziej fioletowym różu. Warto przypomnieć, że w przypadku tych roślin, wystarczy jedna sadzonka by mieć obficie kwitnącą roślinną dekorację. Żywotność i siłę wzrostu tej rośliny widać od razu po wyjęciu jej bryły korzeniowej z pojemnika produkcyjnego. Jest on bardzo silny i rozbudowany, co potem ma wpływ na rozrastanie się i kwitnienie całej rośliny.

Supertunie i inne petunie, a także większość pozostałych roślin balkonowych należy sadzić w podłożu lekkim, przepuszczalnym, żyznym, o luźnej strukturze. Może to być np. gotowa do użycia ziemia do pelargonii lub ziemia do roślin balkonowych.

Pozostając w rodzinie petunii, przykładem rośliny kwitnącej na różowo, może być też petunia  Conchita Gande Pink o bardzo dużych jak na tę grupę roślin kwiatach, które pojawiają się nieprzerwanie przez cały sezon, tworząc zjawiskową kaskadę. Jest to petunia bardzo wytrzymała o dużej sile wzrostu. W zeszłym roku sprawdziła się u mnie doskonale. W tym również trafi do skrzynki balkonowej i będzie zdobić jeden z parapetów zewnętrznych. Przesadzając sadzonki zwróćmy uwagę na to by umieścić je w nowym pojemniku mniej więcej na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w doniczce produkcyjnej.

W przeróżnych odcieniach różu mogą być też pelargonie. Intensywnie wybarwione kwiaty, w nieco ciemniejszym kolorze mają np. pelargonie Champion w odmianie Lila lub Neon. Możemy też nabyć wiele innych odmian pelargonie rabatowych i bluszczolistnych o różowych kwiatach, jaśniejszych bądź ciemniejszych, jednobarwnych lub dwubarwnych, ale nadal w kolorze różowym. Możemy je sadzić w donicach pojedynczo lub grupowo, a także w zestawieniach z innymi wybranymi gatunkami.

A przechodząc do delikatniejszego, łososiowego różu, warto sięgnąć po begonie. To niezwykle bogata grupa roślin, do których możemy zaliczyć m.in. te o przewieszającym się pokroju z serii Belleconia czy Summerwings. Jeżeli chcielibyśmy je zestawić z rośliną ozdobą z liści, to identyczny odcień wybarwienia jak kwiaty tych begonii ma np. Caladium Radiance, ale do mojej skrzynki balkonowej trafią one w zestawieniu dwóch sadzonek begonii Belleconia Rose o dużych pełnych przepięknych kwiatach i jednej sadzonki begonii Summerwings Colar Dark Elegance, która oprócz ślicznych kwiatów ma także niezwykle dekoracyjne ciemne liście. To rośliny, które idelanie nadają się do wiszących pojemników. Sadząc je w skrzynce balkonowej należy potem ją umieścić w takim miejscu, żeby rozrastające się begonie mogły swobodnie się przez niego przewieszać.

Są to rośliny, które będą się dobrze czuły w miejscach lekko zacienionych, podobnie jak niecierpki o ciemno różowych kwiatach, które trafią do mojej kolejnej donicy. Aczkolwiek niecierpki z serii SunPatiens świetnie rosną zarówno w cieniu jak i w słońcu. Do nich dołączy fuksja Shadow Dancer o wzniesionym pokroju, nieco wyższym niż niecierpek i o różowo fioletowych kwiatach. Natomiast akcentem najwyższym w tej kompozycji będzie gaura o jasno różowych kwiatach zebranych w delikatne kwiatostany na smukłych długich łodygach.

To tylko kilka różowo kwitnących propozycji na balkony i tarasy. Roślin do wyboru mamy tu znacznie więcej, mogą to być także róże, chociażby z serii Easy Elegance w odmianie My Girl, mogą to być hortensje, na różowo kwitnie np. odmiana Summer Love, mogą to być przeróżne odmiany calibrachoa, znanych także jako Superbells, a także miniaturowe dalie nadające się do uprawy pojemnikowej, sundeville o kwiatach w jasno lub ciemno różowym kolorze i wiele innych kwitnący piękności.

Pamiętajmy, aby po posadzeniu wszystkie rośliny dokładnie podlać, żeby ziemia szczelnie otuliła korzenie i wypełniła ewentualne luki. Po pierwszym podlaniu zawsze warto sprawdzić czy nie trzeba w doniczkach dosypać jeszcze podłoża, żeby bryła korzeniowa nie była przypadkiem częściowo na wierzchu.

Na dalszym etapie uprawy należy dbać o regularne dostarczanie roślinom wody i pokarmu. Im większe rośliny lub gęściej obsadzone kompozycje i im mniejsza donica, tym częściej należy sięgać po konewkę i nawóz. Petunie, surfinie kaskadowe, supertunie i calibrachoa dobrze jest odżywiać nawozem z dodatkową dawką żelaza, może być to np. krystaliczny nawóz rozpuszczalny w wodzie dedykowany tej grupie roślin. Natomiast pelargonie, begonie czy kompozycje wielogatunkowe z roślin balkonowych można zasilać nawozem do pelargonii i innych roślin kwitnących.

Kolor różowy to kolor miłości, przyjaźni i ciepła. Często jest symbolem szczęścia. I wspaniale prezentuje się na balkonach i tarasach.

Życzę przepięknie ukwieconych balkonów i tarasów, nie tylko w kolorze różowym i zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/