Ułanka – fuksja. Kwiaty na balkony i taras

Ułanka – W programie „Ogród od A do Z” czas na literę U. U jak UŁANKA.

Ułanka to rzadziej używana nazwa fuksji. Nazwa „fuksja” została nadana tym roślinom w XVII wieku dla upamiętnienia niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. Polska nazwa „ułanka” nawiązuje do formy kwiatów, które kształtem przypominają proporce ułanów.

Kwiaty mogą przypominać też małe dzwoneczki, mogą być pojedyncze lub pełne we wspaniałych kolorach fioletu, różu, bieli po intensywną czerwień. Pojawiają się one od maja do października, zwisają na szypułkach i drżą na wietrze nadając roślinie delikatności i wdzięku.

Ułanka zazwyczaj uprawiamy w donicach na balkonach i tarasach. Najlepiej czują się w półcieniu, warto je więc posadzić na ścianie wschodniej lub zachodniej, w miejscu pozbawionym prażącego słońca. Ze względu na delikatne kwiaty poszukajmy dla nich stanowiska osłoniętego od wiatru. Lubią dość częste nawożenie, mniej więcej raz w tygodniu i systematyczne podlewanie, latem obfite, ale pilnujemy aby nie tworzyły się zastoje wody.

Na zimę przenosimy ułanki do jasnej kwatery, najlepiej chłodnej, w której temperatura wynosi ok. 10 stopni Celsjusza. Często udaje się je też przetrzymać w cieplejszej temperaturze. Starsze rośliny przed umieszczeniem w zimowej kwaterze oczyszczamy ze starych i wrastających do środka gałęzi oraz z pędów nie w pełni dojrzałych, niezdrewniałych. Wiosną przeprowadzamy przycinanie właściwe. Bez skracania roślina zwiększa objętość z roku na rok, łysiejąc od wewnątrz.

Więcej na temat ułanek mówiliśmy w czwartym odcinku programu „Balkony i Tarasy”. Portret kolejnej rośliny w „Ogrodzie od A do Z” już za tydzień.

Ułanka na balkonach i tarasach w kompozycjach możesz zobaczyć tutaj