Sierpień w ogrodzie 02.08 – 08.08 kalendarz ogrodnika

Sierpień w ogrodzie kalendarz ogrodnika – „Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

I rozpoczynamy kolejny miesiąc. Lato w pełni. W ogrodzie, sierpień, to czas zbiorów warzyw i owoców, podlewania roślin, a także odpoczynku na świeżym powietrzu. A po zbiorach, głównie w drugiej części miesiąca, nadejdzie moment siewu i sadzenia poplonów, a także cięcia niektórych roślin.

Na razie jednak nie myślimy o końcu miesiąca, tylko cieszymy się letnią aurą. W ogrodach i na działkach często stawiamy baseny i baseniki dla dzieci. Schłodzić możemy się też pod prysznicem ogrodowym. Woda doprowadzana do niego wężem szybko się nagrzewa i natrysk nigdy nie jest lodowaty, ale bardzo przyjemny. Dzieci świetnie bawią się na trawniku ze zraszaczami wodnymi. A przekąską w czasie letnich dni mogą być arbuzy, bo 3 sierpnia przypada Dzień Arbuza. Niektórzy wysiewają te rośliny także w ogrodach. Można spróbować szczęści w wyhodowaniu własnoręcznie tych owoców.

A jeżeli zamiast trawnika wysialiśmy łąkę kwietną zbliża się moment jej cięcia. Koszenie, w zależności od roślin jakie wysialiśmy, przeprowadzamy raz lub dwa razy w roku, kiedyś robiło się to sierpem lub kosą ręczną, teraz najlepiej sprawdzają się urządzenia nazywane również kosami lub podkaszarkami. Jeżeli chcemy mieć łąkę kwietną również w przyszłym roku, zwróćmy uwagę, aby zebrać nasiona przekwitniętych kwiatów lub pozwolić im się samoistnie rozsiać.

Kwiaty letnie cały czas zdobią rabaty w ogrodach, a na tarasach i balkonach królują w dalszym ciągu pelargonie, surfinie, fuksje i inne ciepłolubne piękności. Jeżeli jakaś roślina nam przekwitła lub zmarniała warto ją wymienić na nową. O tej porze w sklepach ogrodniczych pojawiają się już m. in. śliczne złocienie, astry lub miniaturowe dalie. Będą kolorową ozdobą do późnej jesieni. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zadbać o ich regularne podlewanie lub planujemy jeszcze wakacyjny wyjazd, w czasie sadzenia nowych okazów możemy wymieszać podłoże z hydrożelem, który zwiększa zdolność podłoża do magazynowania wody.

W warzywnikach czerwienią się już pomidory. Dołączają one do zbieranych już wcześniej ogórków, cukinii czy fasolki szparagowej. Pomidory uprawiane w ziemi oraz dojrzewające na słońcu i świeżym powietrzu smakują wybornie, zupełnie inaczej niż sklepowe. Zapewne dlatego, mino iż nie są to najłatwiejsze rośliny w pielęgnacji, które często atakowane są przez choroby grzybowe, najchętniej sadzone są w warzywnikach. Teraz możemy zbierać owoce naszej pracy.

Zbieramy też i suszymy zioła. Niektórzy, latem, przeprowadzają ich pierwszy zbiór, inni już drugi. Chętnie suszymy miętę w różnych odmianach, melisę, lubczyk, oregano i tymianek. Zimą posłużą nam w kuchni do przygotowywania herbat, naparów lub do przyprawiania przeróżnych potraw.

O tej porze zwróćmy uwagę na truskawki. Większość odmian skończyła już owocowanie, po czym rośliny te rozpoczynają samoistne rozmnażanie. Nowe, młode rośliny pojawiają się na rozłogach, z nich możemy pozyskać nowy materiał sadzonkowy. Tym bardziej, że truskawki nie należą do roślin długowiecznych i co jakiś czas należy odmłodzić ich plantację. Sierpień to doskonały moment ich sadzenia.

I to wszystko na dziś. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/