Tulipany

Tulipany – W programie „Ogród od A do Z” pora na roślinę, której nazwa rozpoczyna się literą T. T jak TULIPANY.

W ciągu czterech stuleci powstały tysiące odmian hodowlanych tych kwiatów. Tulipany to magiczny sposób zaczarowania ogrodu na kilka tygodni trwałym, wielobarwnym kwieciem. Najwcześniej kwitną niskie tulipany botaniczne, po nich budzą się kolejne odmiany, pojedyncze, papuzie, przypominające kwiaty lilii, prążkowane i pełne, podobne do piwonii.

Tulipany znane są z tego, że wspaniale nadają się do układania bukietów. Podczas ścinania warto zostawić tulipanom tyle liści ile możemy, żeby mogły odżywić cebule i powtórzyć kwitnienie. Tulipany w każdym ułożeniu wyglądają świetnie. Może być to kolorowe zestawienie różnych odmian, lub jednokolorowy bukiet tej samej odmiany. Możemy też wykorzystać inne rośliny rosnące w ogrodzie i puścić wodze fantazji.

Tulipany lubią stanowiska w pełnym słońcu, ale dobrze znoszą też kilkugodzinny półcień lub cień rzucany przez drzewa czy krzewy. Ich naturalne środowisko to rejony o wysokim wskaźniku opadów, które szybko się kończą. Dlatego rośliny te potrzebują wiosną dużo wilgoci, za to latem suszy, która pozwala w pełni rozwinąć się cebulkom. Nasz klimat nie zawsze spełnia te warunki, dlatego warto, ale nie trzeba, wykopać tulipany w czerwcu lub w lipcu. Często cebule tulipanów pozostawione w glebie w kolejnym sezonie kwitną mniej okazale. Pozostawienie ich na rabacie w czasie deszczowego lata sprzyja też rozwojowi chorób grzybowych.

Pamiętajmy jednak, że rośliny cebulowe i bulwiaste po przekwitnięciu pozostawiamy na rabatach jak najdłużej. Muszą mieć możliwość zmagazynowania rozwijających się w cebulkach substancji zapasowych czerpanych z liści. Dopiero gdy liście całkowicie zżółkną wykopujemy je delikatnie szpadlem lub widłami, uważając by nie uszkodzić cebul. Sortujemy je według gatunków i przechowujemy w suchym miejscu. Po 2-3 miesiącach sadzimy je ponownie, żeby zakwitły kolejnej wiosny.