Kalendarz ogrodnika na 02.09 – 08.09 – wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie – „Wrzeszczy wrzesień, że już jesień” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Drugiego września kończą się wakacje. Dla dzieci i młodzieży, a także ich rodziców, zaczyna się nowy rok szkolny. Dla wielu z nas jest to też symboliczny moment rozpoczęcia jesiennych prac w ogrodzie.

Do których bez wątpienia możemy zaliczyć sprzątanie po letnim wypoczynku na działce.  Dostatecznie wilgotny sierpień jest miesiącem wzrostu nie tylko naszych roślin uprawnych, ale również uciążliwych chwastów, które szybko rozrastają się na grządkach, rabatach, ścieżkach i w kotce brukowej. Z ich zwalczaniem nie należy czekać do wiosny, lecz warto pozbywać się ich na bieżąco.

Rośliny na tarasie i balkonie cały czas intensywnie rosną i niekiedy jak magnez przyciągają różnego rodzaju choroby i szkodniki. Jeżeli uda nam się szybko rozpoznać i rozpocząć zwalczanie, piękne pelargonie, surfinie czy oleandry będą zdobić nasze otoczenie do pierwszych mrozów. W czasie deszczowej aury lub w momencie gdy wieczory i ranki stają się chłodne i wilgotne, często atakują choroby grzybowe. Gdy zauważymy plamy na liściach, możemy wykonać oprysk wybranym środkiem grzybobójczym, np. środkiem naturalnym na bazie lecytyn. Gdy zauważymy obecność tarczników, przędziorków lub mszyc możemy w pierwszej kolejności wykonać oprysk naturalnym preparatem na bazie oleju rydzowego, który pokrywa rośliny cienką, lepką powłoką, utrudniającą szkodnikom oddychanie i poruszanie się, co w rezultacie prowadzi do ich wyeliminowania.

W sadach dojrzewają owoce jabłoni, gruszy i śliwy. Pyszne jabłka najlepiej smakują zerwane prosto z drzewa. Ze śliwek można przygotować przepyszne przetwory, m.in. kompoty czy powidła.

W jagodnikach sadzimy truskawki i poziomki. Posadzone o tej porze szybko i dobrze się ukorzenią, a młode krzewinki zdążą jeszcze wykształcić zawiązki kwiatowe.

W warzywnikach w dalszym ciągu wysiewamy roszponkę i szpinak na późnojesienny i zimowy zbiór, a także rzodkiewkę, rokiettę siewną czy koper do bezpośredniego zużycia. Niektóry odmiany rzodkiewek oraz rokietta, zwana też potocznie rukolą będą gotowe do zbioru po mniej więcej 3-4 tygodniach.

Ósmego września przypada Dzień Marzyciela. Stwórzmy więc w wyobraźni obraz naszego wymarzonego ogrodu i już teraz rozpocznijmy pracę nad tym, aby nasze marzenia się spełniły.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/